Campionatul Mondial de handbal feminin. Danemarca, bronz după victoria cu Suedia

Vezi aici turneul final al CM de handbal feminin în format LIVE STREAM. Competiția are loc în perioada 29 noiembrie - 17 decembrie în Danemarca, Suedia și Norvegia.
17.12.2023 | 18:23
Campionatul Mondial de handbal feminin Danemarca bronz dupa victoria cu Suedia
Danemarca a câștigat medalia de bronz la Mondialul de handbal feminin. Foto: hepta.ro.
17-12-2023
16:28

Danemarca, bronz la CM de handbal feminin

Naționala de handbal feminin a Danemarcei a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial. Elevele lui Jesper Jensen au trecut în finala de mică de Suedia, scor 28-27.

Kristina Jorgensen și Anne Mette Hansen au fost cele mai bune marcatoare ale Danemarcei fiecare cu câte 5 goluri. De partea cealaltă, Olivia Mellegard a marcat 7 goluri pentru Suedia.

În semifinale, Danemarca a pierdut cu Norvegia, în timp ce Suedia a cedat în fața Franței. Astfel, danezele își apără cu succes medalia de bronz cucerită la turneul final mondial din 2021.

17-12-2023
14:09

Olanda a terminat pe locul 5 la CM

Naționala de handbal feminin a Olandei a terminat pe locul 5 la Campionatul Mondial, după ce a învins reprezentativa Germaniei.

Selecționata batavă s-a impus cu scorul de 30-26, cea mai bună marcatoare fiind Angela Malestein, cu 7 goluri.

În meciul pentru locurile 7-8, formația Muntenegrului a învins echipa Cehiei, scor 28-24.

15-12-2023
21:35

Franța - Norvegia, finala Campionatului Mondial de handbal feminin

Franța s-a calificat în marea finală a Campionatului Mondial de handbal feminin. Naționala lui Olivier Krumbholz a câștigat spectaculos contra Suediei în semifinale, scor 28-37.

Campioana olimpică a condus meciul de la un capăt la altul, iar pentru marele trofeu, formația din Hexagon o va înfrunta pe Norvegia. Nordicele au învins dramatic în penultimul act Danemarca, scor 29-28 după prelungiri.

Duelul pentru cel mai râvnit trofeu din handbal va avea loc duminică, 17 decembrie, ora 20:00. Tot duminică vor avea loc meciurile pentru medalia de bronz și pentru locurile 5-8.

Programul ultimelor meciuri de la CM de handbal feminin:

Duminică, 17 decembrie

• ora 11:15 Cehia – Muntenegru (locul 7) – (Digi Sport 2, Prima Sport 1)
  • ora 14:00 Germania – Olanda (locul 5) – (Digi Sport 4, Prima Sport 3)
  • ora 17:00 Suedia – Danemarca (locul 3) – (Digi Sport 4, Prima Sport 3)
  • ora 20:00 Franța – Norvegia (locul 1) – (Digi Sport 2, Prima Sport 2
15-12-2023
20:00

Suedia - Franța 28-37, în semifinalele CM de handbal feminin

Vezi toate fazele video importante aici.

FINAL DE MECI: 28-37. Franța s-a impus fără probleme contra Suediei în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin. Horacek a fost cea mai bună marcatoare a meciului cu 9 goluri.

Min. 55: 24-34. Franța face spectacol și defilează către ultimul act, unde așteaptă deja Norvegia.

Min. 50: 22-31. Franța turează din nou motoarele. Elevele lui Olivier Krumbholz înscriu trei goluri consecutive

Min. 47: 22-28. Suedia face o repriză secundă mult mai bună. Hagman este cea mai bună marcatoare din lotul nordicelor.

Min. 40: 18-26. Repriza secundă este ceva mai echilibrată, însă franțuzoaicele mențin un avantaj liniștitor. Formația din Hexagon se îndreaptă cu pași repezi către marea finală.

PAUZĂ: 11-19. Avantaj liniștitor pentru Franța la pauza meciului cu Suedia. Nze Minko și Flippes, jucătoarea de la CSM București, au fost cele mai bune marcatoare ale primei reprize din tabăra Franței cu 3 goluri fiecare.

Min. 10: 2-6. Franța continuă să marcheze pe bandă rulantă. Horacek a înscris de două ori în poarta nordicelor.

Min. 6: 1-4. Start lansat pentru Franța. Patru jucătoare diferite au înscris în startul meciului cu Suedia.

Min. 1: 0-0. Partida a început!

A început a doua semifinală de la Campionatul Mondial de handbal feminin 2023. Suedia și Franța se înfruntă în al doilea meci al zilei pe Jyske Bank Boxen din Herning. În prima semifinală, Norvegia a învins dramatic Suedia, scor 28-29 după prelungiri.

15-12-2023
16:28

Danemarca - Norvegia 28-29

FINAL DE MECI! 29-28 Norvegia! Henny Reistad înscrie de la 10 metri imparabil în ultima secundă! A marcat 15 goluri în acest meci şi Danemarca este învinsă dramatic de marea rivală!

Min. 65: 25-25! Nimic nu desparte deocamdată cele două formaţii. Câte două goluri au marcat fiecare.

Start în prelungiri!

Jorgensen egalează în ultimele 5 secunde din şapte metri!  Se încheie 23-23 şi urmează prelungirile. Două reprize a câte cinci minute fiecare. Dacă egalitatea persistă se mai joacă alte două reprize a câte cinci minute. În caz de egalitate, se trece la aruncări de la şapte metri.

Min. 59: 23-22 Norvegia! Uluitor. Danezele sunt conduse cu 30 de secunde înainte de final. Time-out luat de Jesper Jensen.

Min. 58: 22-22! Norvegia egalează pentru prima dată în meci cu două minute înainte de final. Incredibil final

Min. 55: 22-20 Danemarca! Reinhardt face minuni în poarta daneză. Rezistă elevele lui Jensen încă cinci minute?

Min. 50: 19-18 Danemarca! Norvegia a revenit la un gol cu 10 minute înainte de final. Va fi un incendiar.

Min. 45: 18-16 Danemarca! Meciul este pe muchie de cuţit. Reistad joacă senzaţional pentru Norvegia.

Min. 40: 16-14 Danemarca! În continuare, meciul este super echilibrat. Norvegia a revenit de la -6 la -2. Atacul danezelor scârţâie.

Min. 35: 14-12 Danemarca! Norvegia a început furtunos repriza, iar danezele nu au marcat în primele 5 minute.

PAUZĂ! 14-9 pentru Danemarca. Repriză superbă la Herning între cele două rivale. Norvegia a ratat foarte multe oportunităţi, iar până acum MVP-ul meciului este Reinhardt, cu un procentaj de 50%, 8 intervenţii din 16.

Min. 25: 13-8 Danemarca! Reinhardt este în zi de graţie şi danezele conduc jocul.

Min. 20: 10-6 Danemarca! Ratări multe pentru Norvegia în acest start de meci. Danezele se apără excelent.

Min. 15: 8-5 Danemarca! Echipa lui Jensen continuă să conducă. Meci superb la Herning

Min. 10: 5-3 Danemarca! Norvegia mai echilibrează scorul graţie golurilor marcate de Mork şi Oftedal.

Min. 5: 4-1 Danemarca! Început perfect pentru daneze. Aardahl a marcat de trei ori până acum

Start de meci!

12.500 de oameni au umplut tribunele Jyske Bank Boxen la şocul Danemarca – Norvegia, înainte de prima semifinală de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Meciul poate fi urmărit în format LIVETEXT pe FANATIK

15-12-2023
16:00

Victorii pentru Germania și Olanda

Vineri au avut loc semifinalele pentru locurile 5-8 la Campionatul Mondial de handbal feminin. Germania, fosta adversară din grupele principale a României, a câștigat duelul cu Cehia, scor 32-26.

Cea mai bună marcatoare a naționalei lui Markus Gaugisch a fost Leuchter, cu 6 goluri. Din tabăra cehoaicelor, Jerabkova a dat cele mai multe goluri (6). În finala pentru locul 5, Germania va întâlni Olanda.

„Portocala Mecanică” a învins Muntenegru, scor 28-25. Extrema dreaptă Malestein a fost în mare formă și a marcat nu mai puțin de 7 goluri. Astfel, pentru locul 7 vor lupta Cehia și Muntenegru. Cele două dueluri vor avea loc duminică, 17 decembrie.

handbal

13-12-2023
21:12

Semifinale de vis la Mondialul de handbal! Programul complet

Am aflat cele patru semifinaliste de la Campionatul Mondial de handbal feminin, iar trei dintre ele sunt ţările gazdă: Suedia, Norvegia şi Danemarca. Franţa este singura “intrusă” între forţele nordice.

Programul semifinalelor:

• Vineri, ora 18:30: Danemarca – Norvegia
  • Vineri, ora 21:30: Suedia – Franţa
13-12-2023
19:38

Danemarca - Muntenegru 26-24! Nordicele merg în semifinale

FINAL DE MECI! Danemarca a avut emoţii în finalul meciului cu Muntenegru, dar a reuşit să se impună cu 26-24. Urmează un adevărat şoc în semifinale, vineri, cu Norvegia.

Min. 45: 21-16 Danemarca! Echipa lui Jesper Jensen se desprinde la 5 goluri avans şi semifinala de vis cu Norvegia este din ce în ce mai aproape.

PAUZĂ! 13-10 Danemarca. Nordicele marchează de două ori în ultimul minut şi se desprind la o diferenţă de trei goluri.

Suedia - Germania 27-20! Nordicele joacă în semifinale cu Franţa

FINAL DE MECI! Suedia se califică în semifinale după victoria, scor 27-20 împotriva Germaniei. Un meci dominat de la un capăt la celălalt de nordice, care vor întâlni Franţa în semifinalele de la Herning.

Min. 40: 18-10 Suedia! Diferenţa uriaşă de pe tabelă se menţine şi în repriza secundă. Germania ratează mult, în ciuda startului mai slab al suedezelor în a doua parte.

PAUZĂ! Nemţoaicele sunt spulberate de Suedia. Nordicele conduc cu 16-6 în meciul de la Herning.

Min. 13: 6-0 Suedia! Uluitor, nemţoaicele nu au înscris până acum şi nu şi-au revenit nici după time-out.

Min. 5: 2-0 Suedia! Început bun pentru nordice. Nemţoaicele sunt fără gol în primele cinci minute

Echipele în Suedia – Germania

Echipele în Suedia - Germania
13-12-2023
15:04

Per Johansson se plânge de organizarea de la CM de handbal feminin

După eliminarea suferită în faţa Norvegiei, selecţionerul Ţărilor de Jos, Per Johansson, s-a plâns de organizarea Campionatului Mondial, susţinând că unele naţionale sunt favorizate:

“Nu e nicio urmă de fair-play când o națională trebuie să zboare chiar în ziua în care este programat meciul. Nu mai putem vorbi de egalitate de șanse. Parcă nici nu mai simți că participi la un Campionat Mondial”, a spus Johansson, cel care a condus şi CSM Bucureşti în două rânduri.

12-12-2023
21:07

Norvegia, victorie la pas cu Olanda

Naționala de handbal feminin a Norvegiei s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial, după ce a învins, în sferturi, reprezentativa Olandei, scor 30-23.

Meciul a fost unul echilibrat timp de 45 de minute, dar nordicele au făcut diferența în final. În semifinale, Norvegia va întâlni învingătoarea partidei dintre Danemarca și Muntenegru.

12-12-2023
18:04

Franța a zdrobit Cehia în sferturi

Naționala de handbal feminin a Franței este prima semifinalistă a Campionatului Mondial, după ce a învins, în sferturile de finală, reprezentativa Cehiei, scor 33-22.

Franța a condus de la început și până la sfârșit, dar desprinderea decisivă a venit abia în repriza secundă. Cehia, antrenată de Bent Dahl de la SCM Râmnicu Vâlcea, va juca pentru locurile 5-8.

În semifinale, Franța va întâlni învingătoarea partideo dintre Suedia și Germania.

11-12-2023
21:35

Programul sferturilor de finală de la CM de handbal feminin

Cea de-a doua fază a grupelor de la Campionatul Mondial de handbal feminin s-au încheiat, astfel că sferturile de finală arată astfel:

23:32

Danezii fac scandal după meciul cu Japonia!

Danezii au făcut scandal la finalul confruntării pierdute în faţa Japoniei, scor 26-27. Nordicii susţin că golul victoriei nipone ar fi trebuit anulat.

Motivul este faptul că jucătoarea niponă ar fi atins parchetul înainte să lase mingea din mână şi golul ar fi trebuit atunci anulat. Danemarca a căzut pe locul doi în grupa principală, la două puncte de Germania.

Grupe principale, etapa 1 la CM 2023. Programul și televizările de miercuri

Miercuri, 6 decembrie, se dispută primele meciuri din grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin 2023. Cele mai interesante dueluri ale zilei sunt Franța – Austria și Olanda – Brazilia. De asemenea, are loc primul meci din Turul Învinșilor.

• ora 16:30 Coreea de Sud – Slovenia (Digi Sport 3)
  • ora 19:00 Franța – Austria (Digi Sport 4, Prima Sport 4)
  • ora 21.30 Norvegia – Angola

• ora 16:30 Ucraina – Cehia (Digi Sport 4, Prima Sport 3)
  • ora 19:00 Spania – Argentina
  • ora 21:30 Olanda – Brazilia (Digi Sport 4)

ora 14:00 Kazakhstan – Congo (Digi Sport 2)

04-12-2023
20:00

România, dueluri cu Germania, Polonia și Japonia în faza a doua a grupelor

Echipa națională de handbal feminin va întâlni reprezentativele Germaniei, Poloniei și Japoniei, în grupa principală III de la Campionatul Mondial.

Germania şi Polonia erau calificate anterior, iar Japonia a învins reprezentativa Iranului, scor 42-10, şi se clasează astfel pe locul 3 în grupa F. În ultimul meci al Grupei, Germania a învins clar Polonia și a terminat pe locul 1. Cele trei echipe sunt adversarele României în grupa principală III, cu meciuri programate în 7, 9 şi 11 decembrie.

”Tricolorele” ocupă locul 2, cu 4 puncte, în grupa E, după victoriile cu Chile (44-19) şi cu Serbia (37-28). Cu acelaşi număr de puncte este lider Danemarca, tot cu două victorii, iar România se va duela cu nordicele marţi, de la 21:30, pentru 2 puncte preţioase în calculele clasamentului din grupa principală III.

Rezultatele partidelor disputate luni la Campionatul Mondial de handbal feminin:

Rezultatele înregistrate duminică la Campionatul Mondial de Handbal Feminin

România a obținut o victorie importantă cu scorul de 37-28 împotriva Serbiei. În alte partide ale zilei, Danemarca a dominat întâlnirea cu Chile, înregistrând un scor zdrobitor de 46-11, în timp ce Norvegia a obținut o victorie concludentă cu 33-23 împotriva Coreei de Sud.

Duelul dintre Brazilia și Spania a fost extrem de echilibrat, cu Spania ieșind învingătoare cu 27-25. Austria și-a demonstrat forța în fața echipei din Greenland, înregistrând un scor de 43-23. Suedia și Croația au continuat seria victoriilor, în timp ce Ucraina s-a impus în fața echipei din Kazakhstan cu un rezultat de 37-24.

Nicio problemă pentru echipele din Europa

Astăzi, Olanda a învins Congo fără prea mari emoții, scor 40-20, în timp ce Germania a trecut de Iran cu 45-22. Între timp, Franța nu a avut meci tocmai ușor cu Islanda, deși scorul final 31-22 ar putea să indice asta.

Grupa B Handbal
Grupa D Handbal

Cât despre Muntenegru, formația din Europa a trecut fără prea mari probleme de Paraguay, scor 41-26. Așadar, o zi fără prea mari surprize, în care favoritele din Europa au măturat pe jos cu echipele mai slab cotate de pe alte continente.

Grupa F Handbal
Grupa H Handbal

02-12-2023
16:20

Cehia și Slovenia s-au calificat în grupele principale la CM 2023

Cehia și Slovenia s-au calificat în grupele principale la Campionatul Mondial de handbal feminin 2023. Cele două naționale s-au impus și în a doua etapă a grupelor preliminare și nu mai pot pierde calificarea în fazele următoare ale competiției.

Cehia a trecut fără probleme de Argentina, scor 31-22. Cu Jerabkova și Mala în mare formă, Cehia a condus meciul de la un capăt la altul și nu s-a pus problema câștigătoarei în niciun moment. În prima etapă, Cehia a învins Congo, scor 32-22.

• Cehia – Argentina 31-22

cehiaa

În al doilea meci al zilei, Slovenia s-a impus cu ceva emoții în fața naționalei statului Angola, scor 30-24. Echilibrul s-a menținut până în finalul meciului, când Slovenia a turat motoarele.

Varagic a fost cea mai bună marcatoare a Sloveniei, în timp ce Guialo a fost principala marcatoare din tabăra naționalei africane. În prima rundă, Slovenia a învins Islanda cu același scor 30-24.

• Slovenia – Angola 30-24

islandaaa

01-12-2023
21:42

Rezultatele ultimelor 4 dueluri ale zilei din Finala Campionatului Mondial de Handbal feminin

Duelurile de vineri, 1 decembrie, s-au încheiat. Ultimele 4 meciuri ale zilei din Finala Campionatului Mondial de Handbal feminin s-au disputat și am aflat și echipele triumfătoare.

Croația - Senegal, primul egal de la turneul final

Brazilia și-a respectat statutul de favorită și a câștigat fără probleme al doilea meci de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Naționala sud-americană s-a impus categoric cu Kazakhstan, scor 46-15, în a doua etapă a Grupei G. Cardoso a fost cea mai bună marcatoare a Braziliei cu 8 reușite.

Totodată, Coreea de Sud s-a impus fără probleme în fața Groenlandei, în a doua etapă a Grupei C. Asiaticele au obținut prima victorie de la turneul final. Nu mai puțin de trei jucătoare au marcat 4 goluri pentru Coreea de Sud.

Croația și Senegal au fost protagonistele primului egal de la turneul final. Naționala africană a condus întreaga partidă, însă Croația a revenit pe final și a smuls un punct. Meciul a avut loc în Grupa A. Barisic a fost cea mai bună marcatoare a Croației cu 8 reușite, în timp ce Camara a punctat de 10 ori pentru Senegal.

Ungaria și Polonia au reușit victorii la scor

Cehia a încheiat un meci plin de intensitate împotriva echipei din Congo, obținând victoria cu scorul de 32-22. În altă partidă strânsă, Franța s-a confruntat cu Angola, reușind să se impună cu 30-29.

Confruntarea dintre Ungaria și Paraguay s-a încheiat cu victoria categorică a Ungariei, care a dominat terenul cu un scor de 35-12. În ultimul meci al seriei, Polonia a întâlnit Iran, obținând o victorie clară cu scorul de 35-15.

Olanda, victorie la scor în fața Argentinei

Germania a reușit să se impună cu 31-30 împotriva Japoniei, într-un meci plin de răsturnări de situație și momente tensionate. În altă partidă, Montenegro s-a confruntat cu Cameroon, obținând o victorie de 25-11.

Într-un alt duel deosebit, Olanda și Argentina au oferit un spectacol plin de emoții, cu echipa olandeză învingând Argentina cu scorul de 41-26. Slovenia a înfruntat echipa din Islanda, obținând o victorie strânsă cu scorul de 30-24.

Austria, victorie dramatică împotriva Coreei de Sud

Brazilia – Ucraina și Coreea de Sud – Austria au fost primele meciuri de la Campionatul Mondial de handbal feminin 2023. În meciul disputat la Frederikshavn nu a fost loc de surprize.

Brazilia a învins la diferență de 15 goluri Ucraina și s-a instalat pe primul loc în Grupa G. Mariana Costa și Bruna De Paula au fost cele mai bune marcatoare ale meciului, ambele cu câte 7 goluri.

În celălalt meci, care a avut loc la Stavanger, Austria a obținut dramatic victoria în duelul cu Coreea de Sud. Naționala lui Herbert Muller a înscris golul decisiv din lovitură de la 7 metri chiar în ultima secundă.

Katarina Pandza a înscris nu mai puțin de 8 goluri pentru Austria. Din tabăra asiaticelor, Woo Bit-Na a fost cea mai bună marcatoare cu 11 reușite.

În meciurile vedetă ale serii, care au început la ora 21:30, favoritele Norvegia și Spania s-au distrat pur și simplu cu outsiderele Groelanda, respectiv Kazakhstan. Nordicele s-au impus la 32 de goluri diferență(!!!), iar ibericele la „doar” 17.

Grupa C

• Coreea de Sud – Austria 29-30
  • Norvegia – Groenlanda 43-11

Grupa G

• Brazilia – Ucraina 35-20
  • Spania  – Kazakhstan 34-17

Ultimul eveniment major din handbal se derulează începând de miercuri, 28 noiembrie și până duminică, 17 decembrie. Este ediția cu numărul 26 a turneului final al CM de handbal feminin, competiție care va fi găzduită în trei țări: Danemarca, Suedia și Norvegia. România face parte din grupă cu una dintre naționalele gazdă, Danemarca, Serbia și Chile.

Grupele și programul turneului final al Campionatului Mondial de Handbal feminin. Cine transmite la tv

Ediția cu numărul 26 a Campionatului Mondial de Handbal feminin va avea la start 32 de echipe, împărțite în 8 grupe. Primele 3 clasate în fiecare grupă se califică în faza grupelor principale, unde vor intra doar cu punctele acumulate în meciurile directe.

• Finala mare: 17 decembrie;

Prima echipă clasată în ierarhia finală în afara Franţei (campioana olimpică en titre), a Norvegiei (campioana mondială), a Angolei (campioana Africii), a Coreei de Sud (campioana Asiei) şi a Braziliei (campioana Americii) va obţine calificarea la JO 2024. Echipele clasate pe următoarele șase locuri vor merge la turneele preolimpice de calificare la JO 2024.

Naționala României face parte din Grupa E, alături de Chile, Serbia și Danemarca, și-și va disputa toate meciurile la Herning, Danemarca, după următorul program:

• Vineri, 1 decembrie: România – Chile (ora 19:00), Danemarca – Serbia (ora 21:30)
  • Duminiă, 3 decembrie: România – Serbia (ora 19:00), Danemarca – Chile (ora 21:30)
  • Marți, 5 decembrie: Serbia – Chile (ora 19:00), Danemarca – România (ora 21:30)

Partidele de la turneul final al Campionatului Mondial de handbal feminin pot fi urmărite în direct la televizor și de microbiștii români pe posturile Digi Sport și Orange Sport.

Turneul final al CM de handbal feminin, organizat pentru prima dată de trei țări

Această a 26-a ediție a turneului final al CM de handbal feminin aduce o premieră la capitolul organizare. Este pentru prima dată când competiția se va disputa simultan pe teritoriul a trei țări, Danemarca, Suedia și Norvegia, o candidatură comună care a dat la o parte singurul rival, Ungaria. Decizia a fost luată în 2018.

Până la urmă a fost o decizie normală, pentru că vorbim despre trei țări în care sportul cu mingea pe semicerc are o mare dezvoltare și priză la public, echipele de club și cele naționale reușind, mai ales Norvegia, o mulțime de succese de-a lungul anilor. Cu siguranță, competiția va beneficia de o prezență masivă de spectatori la meciurile importante și impactul TV va fi la fel de mare.

Rusia are cele mai multe trofee, cu 7 titluri mondiale! România îl are pe cel din 1962

Șase orașe sunt gazdele acestui turneu final, câte două de fiecare țară. Din Danemarca acestea sunt Herning și Frederikshavn, din Suedia Helsingborg și Goteborg iar din Norvegia Trondheim și Stavanger, cele mai mici arene fiind la Frederikshavn, 2500 locuri și Stavanger, 2800 iar cele mai mari la Helsingborg, 13.000, Herning, 12.500 și Goteborg, 12.000.

Naționala țării excluse din preliminariile acestui CM din rațiuni politice, Rusia, este recordmana de trofee la CM, nu mai puțin de 7, ultimul însă datând din 2009, urmată de Norvegia și Germania, nordicele au învins la ultimul turneu final, în 2021. Franța are două și apoi urmează alte opt reprezentative, printre care și România, în 1962. România mai este dublă campioană mondială la handbal în 11, în 1956 și 1960.

România este singura echipă națională prezentă la toate turneele finale de CM la handbal feminin

România este țara care a adunat nu mai puțin de 25 de prezențe la turneele finale de CM, asta însemnând un record fantastic, pentru că nu a lipsit niciodată. În afara victoriei cu 8-5 în fața danezelor în 1962 am mai câștigat două medalii de argint, în 1973, 11-16 cu Iugoslavia și Rusia, 23-28 în 2005 plus un bronz în 2015, când am învins Polonia pentru locul 3, după o semifinală incredibil de dramatică în compania Norvegiei.

La acest turneu final vor conduce partide cupluri din 23 de țări. România este reprezentată de Cristina Lovin și Simona Stancu. Sunt arbitri de pe toate cotinentele, inclusiv din țări care nu sunt calificate sau care practic nici nu există la nivel internațional, cum este perechea fraților Alexei și Igor Colvalciuc din Moldova.

Primele trei locuri din fiecare grupă se califică pentru următoarea fază pe grupe

Întrucât avem pentru a doua oară 32 de echipe calificate, începând din 2021, se joacă în opt grupe de patru, cu România în grupa E alături de Danemarca, Serbia și Chile. Primele trei clasate din fiecare grupă continuă, ultimele se vor înfrunta simbolic într-o așa numită Cupă a Președintelui. Vor fi patru grupe de șase echipe, România urmând a intra alături de echipele din grupa F, Germania, Polonia, Japonia sau Iran.

Din cele patru grupe vor urca în sferturi de finală primele două clasate, evident în economia fazei a doua pe grupe intrându-se și cu rezultatele înregistrate între echipele care au fost în aceeași grupă. Deci la România vor conta rezultatele cu Danemarca și Iugoslavia, Chile neintrând în nici un fel în discuție. Apoi vor avea loc semifinalele și finalele mică și mare, la Herning, pe 17 decembrie.