Istvan Kovacs a egalat performanţa lui Ovidiu Haţegan, în Liga Campionilor! Câţi bani primeşte pentru sfertul Manchester City – Atletico Madrid

UEFA a anunţat delegările pentru meciurile din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, iar Istvan Kovacs a fost desemnat să oficieze la partida Manchester City - Atletico Madrid.
05.04.2022 | 00:40
Istvan Kovacs a egalat performanta lui Ovidiu Hategan in Liga Campionilor Cati bani primeste pentru sfertul Manchester City  Atletico Madrid
Istvan Kovacs a fost delegat la Manchester City - Atletico Madrid, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Istvan Kovacs îşi continuă aventura în Liga Campionilor, după ce a arbitrat trei meciuri, în toamnă, din faza grupelor. Acum, UEFA l-a delegat la Manchester City – Atletico Madrid, manşa tur a sferturilor de finală, programat marţi, de la ora 22:00.

Istvan Kovacs, egalul lui Ovidiu Haţegan. Primul sfert de finală al Ligii Campionilor din carieră

La o săptămână de la infarctul lui Ovidiu Haţegan, care i-ar putea opri cariera, arbitrajul din România a primit vestea că Istvan Kovacs va arbitra un sfert de finală din Liga Campionilor. Este al doilea arbitru din român, din actuala generaţie, care atinge această fază a competiţie, însă mult mai repede decât arbitrul din Arad.

Până la sfertul Manchester City – Atletico Madrid, Istvan Kovacs mai arbitrase nouă meciuri în Liga Campionilor, printre care se număra şi un duel din optimile de finală, Bayern Munchen – Lazio 2-1, din sezonul 2020-2021. De cealaltă parte, Ovidiu Haţegan a atins faza sferturilor după 32 de partide arbitrate în grupele sau optimile de finală din Champions League.

În actualul sezon al Ligii Campionilor, Istvan Kovacs a mai arbitrat meciurile Şahtior Doneţk – Inter 0-0, Club Brugge – Manchester City 1-5 şi Sevilla – Lille 1-2. La primele două, maniera de arbitraj a fost lăudată, în timp ce la a treia partidă a fost criticat de presa din Franţa, după ce nu a acordat o lovitură de la 11 metri pentru oaspeţi.

“Arbitrul meciului Sevilla – Lille a pierdut controlul partidei. Un penalty neacordat pentru Lille, 11 cartonașe galbene și o atmosferă ostilă, cu asta am rămas după meciul Sevilla – Lille”, au scris jurnaliştii de la L’Equipe.

Care este baremul pentru un meci din Liga Campionilor

Istvan Kovacs face parte din categoria Elite, astfel că şi banii primiţi, din partea UEFA, pentru meciurile din Liga Campionilor sunt de… elită. Pentru o partidă în cea mai importantă competiţie continentală, un arbitru primeşte în jur de 10.000 de euro.

La un calcul simplu, cu patru meciuri în actualul sezon al Ligii Campionilor, Istvan Kovacs s-a ales cu aproape 40.000 de euro, bani pe care i-ar fi obţinut dacă ar fi fost delegat la 40 de meciuri din Liga 1.

Ce meciuri din Liga Campionilor a arbitrat Istavn Kovacs

• Valencia – Young Boys Berna 3-1 (faza grupelor, 2018-2019)
  • Genk – Napoli 0-0 (faza grupelor, 2019-2020)
  • PSG – Galatasaray 5-0 (faza grupelor, 2019-2020)
  • Lokomotiv Moscova – Bayern Munchen 1-2 (faza grupelor, 2020-2021)
  • Zenit Sankt Petersburg – Borussia Dortmund 1-2 (faza grupelor, 2020-2021)
  • Bayern Munchen – Lazio (optimi de finală, 2020-2021)
  • Şahtior Doneţk – Inter 0-0 (faza grupelor, 2021-2022)
  • Club Brugge – Manchester City 1-5 (faza grupelor, 2021-2022)
  • Sevilla – Lille 1-2 (faza grupelor, 2021-2022)

Istvan Kovacs e cu ochii pe CM 2022

Prestaţiile bune din următoarea perioadă i-ar putea aduce lui Istvan Kovacs şansa debutului la un Campionat Mondial. Arbitrul de 37 de ani a prins deja un turneu finel, de Campionat European, în 2021, când a fost la centru în meciul Macedonia de Nord – Olanda 0-3, din faza grupelor.

“Indiscutabil, participarea şi debutul meu la Campionatul European din 2021 a fost cea mai mare realizare. Îmi doresc să ajung la Cupa Mondială din Qatar, dar ştiu că este o luptă acerbă printre arbitrii din Europa. Eu voi da tot ce depinde de mine şi la final cei din comisia de arbitri FIFA vor decide dacă merit convocarea sau nu”, a declarat Istvan Kovacs într-un interviu pentru FRF.

Ovidiu Haţegan a avut şase meciuri în actualul sezon al Ligii Campionilor

Sezonul 2021-2022 din Liga Campionilor i-a adus, lui Ovidiu Haţegan, delegarea la şase meciuri, cinci dintre acestea fiind în faza grupelor şi unul în optimile de finală:

• Atletico Madrid – FC Porto 0-0 (faza grupelor, 2021-2022)
  • Benfica – Bayern Munchen 0-4 (faza grupelor, 2021-2022)
  • Dinamo Kiev – Barcelona 0-1 (faza grupelor, 2021-2022)
  • Inter – Şahtior Doneţk 2-0 (faza grupelor, 2021-2022)
  • Bayern Munchen – Barcelona 3-0 (faza grupelor, 2021-2022)
  • Atletico Madrid  – Manchester United 1-1 (optimi de finală, 2021-2022)