Meciuri europene 20-23 ianuarie. Vlad Chiricheș, autogol la primul meci după o pauză de 4 luni. Ce notă i-au acordat italienii. Toate rezultatele zilei

Vezi aici Leipzig - Bayern, Juventus - Atalanta, Athletic Bilbao - Real Madrid, precum și multe ale meciuri din Bundesliga, Serie A și La Liga în weekend european 20-23 ianuarie.
23.01.2023 | 23:15
Meciuri europene 2023 ianuarie Vlad Chiriches autogol la primul meci dupa o pauza de 4 luni Ce nota iau acordat italienii Toate rezultatele zilei
Vlad Chiricheș s-a refăcut după o accidentare suferită în toamnă și este titular la Cremonese în partida din deplasare cu Bologna. Sursă foto: Hepta
23-01-2023
22:07

Rezultatele partidele desfășurate luni, 23 ianuarie

LA LIGA, etapa 18

• Valencia – Almeria 2-2 (Kluivert 48, Gaya 65 / Chumi 54, Portillo 75)

lli

SERIE A, etapa 19

• Bologna – Cremonese 1-1 (Chiricheș 55 aut. / Okereke 50 pen.)

Chiricheș, lăudat în presă chiar dacă și-a dat un autogol

Vlad Chiricheș a avut parte de o revenire tristă pe teren după pauza îndelungată cauzată de o accidentare, însă presa italiană a remarcat jocul său bun din meciul Bologna – Cremonese 1-1.

În ciuda faptului că și-a marcat un autogol, fără a avea însă vreo mare vină, internaționalul român a primit nota 6,5 din partea jurnaliștilor de la site-ul tuttomercatoweb.com. Singurul jucător de la Cremonese care a primit o notă mai mare, 7, a fost portarul Marco Carnesecchi.

”S-a întors în primul unsprezece și are nevoie de timp pentru a-și reintra în formă. Am apreciat câteva intervenții cruciale, chiar dacă a primit un cartonaș galben încă din startul partidei. A fost ghinionist la autogol”, a scris sursa citată despre Chiricheș.

23-01-2023
18:53

Chiricheș, autogol în Bologna - Cremonese

Fundașul echipei Cremonese, Vlad Chiricheș, revenit pe teren după o pauză de 4 luni cauzată de o accidentare, și-a înscris un autogol în partida din deplasare cu Bologna, din etapa a 19-a din Serie A.

Internaționalul român nu este foarte vinovat, deoarece autogolul din minutul 55 a venit după ce coechipierul său Alex Ferrari a degajat în disperare de cauză la o fază încâlcită în careul lui Cremonese, dar mingea a fost trimisă direct în piciorul lui Chiricheș și de acolo a ajuns în poarta lui Marco Carnesecchi.

Oaspeții deschiseseră scorul 5 minute mai devreme prin David Okereke, care a transformat un penalty acordat cu ajutorul VAR.

23-01-2023
16:48

Chiricheș, titular după o absență de 4 luni

Internaționalul român a resimțit dureri musculare la o partidă împotriva lui Lazio, la 18 septembrie, și de atunci nu a mai jucat niciun meci oficial. Acum el este titular în centrul defensivei lui Cremonese, la întâlnirea din etapa a 19-a din Serie A, care va începe la ora 19:30.

Portarul Ionuț Radu nu se află în lotul lui Cremonese, el urmând să ajungă marți, 24 ianuarie, în Franța pentru a efectua vizita medicală la Auxerre, formație pentru care va juca sub formă de împrumut până la finalul sezonului.

22-01-2023
22:29

Rezultatele de duminică în La Liga

Etapa a 18-a din La Liga

Villarreal – Girona 1-0 (pen. Parejo 90+11)

Elche – Osasuna 1-1 (Carmona 67 / Avila 20)

Barcelona – Getafe 1-0 (Pedri 35)

Athletic Bilbao – Real Madrid 0-2 (Benzema 24, Kroos 90)

22-01-2023
22:27

Rezultatele de duminică în Serie A

Etapa a 19-a din Serie A

Sampdoria – Udinese 0-1 (Ehizibue 88)

Monza – Sassuolo 1-1 (Caprari 60 / Ferrari 13)

Spezia – AS Roma 0-2 (El Shaarawy 45, Abraham 49)

Juventus – Atalanta 3-3 (Di Maria 25, Milik 34, Danilo 65 / Lookman 4, 53,  Maehle 46)

Serie A

22-01-2023
22:23

Rezultatele de duminică în Bundesliga

Etapa a 16-a din Bundesliga

Dortmund – Augsburg 4-3 (Bellingham 29, Schlotterbeck 42, Bynoe-Gittens 75, Reyna 78 / Maier 40, Demirovic 45+1, Colina 77)

Monchengladbach – Leverkusen 2-3 (Stindl 82, 90+3 / Bakker 21, Adli 43, Amiri 67)

Bundesliga

22-01-2023
22:20

Rezultatele de duminică în 16-mile Cupei Franței

• Belfort – Annecy 1-1 (3-4 d.l.d)
  • Le Puy-en Velay – Vierzon 0-0 (3-5 d.l.d)
  • Lille – Pau 2-0 (ag. Kouassi 36, Gomes 79)
  • Niort – Auxerre 0-4 (Perrin 39, 67, Da Costa 43, Abline 64)
  • Thaon – FC Nantes 0-0 (2-4 d.l.d)
  • Brest – Lens 1-3 (Slimani 19 / Said 5, Medina 30, Thomasson 37)
22-01-2023
19:36

Răzvan Lucescu, victorios cu PAOK. Echipa românului a învins, scor 3-0 Panathinaikos

PAOK, cu Răzvan Lucescu pe bancă, a obținut un nou succes convingător în Grecia. Echipa românului a învins-o la scor de neprezentare în deplasare pe Panathinaikos, liderul din campionatul grec.

Scorul a fost deschis înaintea fluierului de final al primei reprize printr-un autogol al lui Perez. Imediat după pauză, PAOK a rezolvat partida. În decurs de doar șase minute, Zivkovic (min. 46) și Konstantelias (min. 52) au marcat, iar tabela a rămas intactă până la final.

În urma acestei victorii, PAOK a acumulat 39 de puncte și a urcat pe locul trei în campionatul Greciei la șase puncte de liderul Panathinaikos și la cinci de AEK Atena, aflată pe locul secund.

Este a doua victorie în patru zile pentru PAOK împotriva lui Panathinaikos. Formația condusă de fiul lui Mircea Lucescu a câștigat, scor 2-0 în sferturile de finală ale Cupei Greciei.

22-01-2023
16:53

Rezultatele de duminică din La Liga

Vezi toate fazele video importante aici.

Min. 24: GOOOL Real Madrid! Karim Benzema a deschis scorul cu un şut din interiorul careului.

Min. 1: Partida a început!

Echipele de start la Athletic Bilbao – Real Madrid

Athletic Bilbao: Simon – de Marcos, Paredes, Vivian, Berchiche – Zarraga, Vesga – Williams, Sancet, Berenguer – Williams. Rezerve: Agirrezabala, Balenziaga, Capa, D. Garcia, R. Garcia, Guruzeta, Herrera, Lekue, Morcillo, Muniain, Vencedor, Villalibre. Antrenor: E. Valverde.

Real Madrid: Courtois – Fernandez, Militao, Rudiger, Mendy – Valverde, Camavinga, Ceballos – Asensio, Benzema, Vinicius. Rezerve: Diaz, Kroos, Lopez, Lunin, Modric, Odriozola, Rodrygo, Vallejo. Antrenor: C. Ancelotti.

FINAL FC Barcelona – Getafe 1-0 (Pedri 35)

Min. 35: GOOOL Barcelona! Pedri înscrie cu un șut din interiorul careului. Tânărul fotbalist al „catalanilor” a marcat cu o execuție din prima.

Barcelona

Villarreal – Girona 1-0 (Parejo 90+11)

22-01-2023
16:49

Borussia Dortmund - Augsburg, scorul zilei în marile campionate din Europa

Borussia Dortmund a învins-o pe Augsburg, scor 4-3, în etapa a 16-a din Bundesliga, după cel mai spectaculos meci al zilei în marile campionate ale Europei. BVB a condus de trei ori, însă de fiecare dată oaspeţii au reuşit să egaleze. Până la urmă, Giovanni Reyna a adus victoria gazdelor cu 12 minute înainte de finalul partidei.

La pauză, scorul era 2-2, după ce Jude Bellingham (29) şi Nico Schlotterbeck (42) au marcat pentru Borussia Dortmund, în timp ce Augsburg a punctat prin Arne Maier (40) şi Ermedin Demirovic (45+1).

În a doua repriză, Jamie Bynoe-Gittens, în minutul 75, a adus-o iar în avantaj pe Borussia Dortmund, la cinci minute după ce intrase pe teren. Augsburg a egalat imediat, după 120 de secunde, prin David Colina, dar Giovanni Reyna a readus-o imediat în avantaj pe BVB. După această victorie, Borussia Dortmund a urcat pe locul 6.

21-01-2023
19:30

Rezultatele zilei în Bundesliga şi La Liga

Etapa 16-a din Bundesliga

Bochum – Hertha Berlin 3-1 (Hofmann 22, 56, Schlotterbeck 44)

Eintracht Frankfurt – Schalke 3-0 (Lindstrom 22, Borre 84, Buta 90+1)

VfB Stuttgart – Mainz 1-1 (Guirassy 36 / Ingvartsen 40)

Union Berlin – Hoffenheim 3-1 (Doekhi 73, 89, Leweling / Bebou 43)

Wolfsburg – Freiburg 6-0 (Wimmer 2, Wind 28, 37, Gerhardt 56, Baku 80, Waldschmidt 90+4)

FC Koln – Werder Bremen 7-1 (Maina 9, Tigges 16, 21, Skhiri 31, 54 Huseinbasic 36, Frindl 77-autogol / Fullkrug 38)

bundesliga

Rayo Vallecano – Real Sociedad 0-2 (Sorloth 15, Barrenetxea 36)

Espanyol – Betis Sevilla 1-0 (Braithwaite 43)

Atletico Madrid – Valladolid 3-0 (Morata 18, Griezmann 23, Hermoso 28)

Sevilla – Cadiz 1-0 (Rakitici 89)

21-01-2023
19:02

Napoli continuă cursa spre titlul de campioană a Italiei

Napoli a învins-o pe Salernitana, scor 2-0, graţie golurilor marcate de Giovanni Di Lorenzo (45+3) şi Victor Osimhen (48). După 19 etape, echipa antrenată de Luciano Spalletti ocupă primul loc, cu 50 de puncte. Napoletanii au un avans de 12 puncte faţă de AC Milan, ocupanta poziţiei a doua, care are un meci puţin jucat.

Tot sâmbătă s-a jucat meciul Hellas Verona – Lecce 2-0. Golurile victoriei au fost marcate de Fabio Depaoli (40) şi Darko Lazovic (54).

21-01-2023
16:22

Gabriel Torje, un nou gol în tricoul lui Genclerbirligi

Gabriel Torje a marcat al doilea gol în tot atâtea partide în tricoul lui Genclerbirligi. Internaționalul român i-a impresionat pe turci încă de la primul meci, astfel, a purtat banderola de căpitan în ultima partidă.

Fostul fotbalist de la Dinamo a marcat în minutul 34 cu un șut din zona punctului cu var. Mai mult decât atât, Gabriel Torje a pasat decisiv la golul trei marcat de Genclerbirligi prin atacantul Demir. Fotbalistul în vârstă de 33 de ani a pasat pe culoar, iar Demir a înscris după o ezitare a portarului advers.

Este doar a doua victorie a lui Genclerbirligi în Liga a 2-a din Turcia, însă șansele salvării de la retrogradare au crezut considerabil după succesul împotriva lui Boluspor, scor 5-1.

21-01-2023
15:00

George Puşcaş a adus victoria lui Genoa în minutul 90+4

Genoa a reuşit s-o învingă pe Benevento, scor 2-1, iar golul victoriei a fost marcat de George Puşcaş. Intrat pe teren în minutul 70, internaţionalul român a marcat în minutul 90+4, după o lovitură cu capul. Atacantul de 26 de ani este la al treilea gol, în 14 meciuri, pentru formaţia de pe “Stadio Luigi Ferraris”.

După 21 de etape, Genoa ocupă locul 3, la egalitate de puncte cu Reggina, echipă care se află pe poziţie secundă, care aduce promovarea directă în Serie A.

20-01-2023
20:01

Marseille - Rennes 1-0 (Guendouzi 59)

Min. 59: GOOOL Marseille! Internaționalul francez Matteo Guendouzi deblochează tabela cu un șut din interiorul careului.

Marseille: Lopez – Kolasinac, Gigot, Balerdi – Under, Rongier, Veretout, Tavares – Malinovsky, Guendouzi – Sanchez. Rezerve: Ben Seghir, Blanco, Dieng, Elmaz, Gueye, Mbemba, Mughe, Payet. Antrenor: I. Tudor.

Rennes: Alemdar – Wooh, Rodon, Theate – Traore, Majer, Ugochukwu, Truffert – Doue, Bourigeaud, Gouiri. Rezerve: Assignon, Belocian, Doku, Meling, Omari, Salin, Santamaria, Sulemana, Tait. Antrenor: B. Genesio.

20-01-2023
19:14

Mallorca - Celta Vigo 1-0 (D. Rodriguez 59)

Min. 59: GOOOL Mallorca! Gazdele au deschis scorul prin Rodriguez cu o minge șutată din interiorul careului.

Mallorca: Rajkovic – Maffeo, Valjent, Raillo, Nastasic, Costa – Rodriguez, Baba Mohammed, Ruiz de Galarreta – Muriqi, Ndiaye. Rezerve: Battaglia, Copete, Cufre, Gaya, Gonzalez, Greif, Grenier, Kadewere, Prats, Riquelme, Rodriguez, Sanchez. Antrenor: Javier Aguirre.

Celta Vigo: Marchesin – Mallo, Aidoo, Nunez, Mingueza – de la Torre, Beltran, Veiga, Cervi – Larsen, Aspas. Rezerve: Dominguez, Duran, Galan, Medrano, Paciencia, Perez, Rodriguez, Solari, Swedberg, Tapia, Vazquez, Villar. Antrenor: Carlos Carvahal.

20-01-2023
19:08

Leipzig - Bayern Munchen 1-1 (Halstenberg 52 / Choupo-Moting 37)

Vezi aici toate fazele video importante.

FINAL DE MECI. Leipzig și Bayern Munchen își împart punctele în primul duel din Bundesliga din 2023.

Min. 52: GOOOL Leipzig! Gazdele au restabilit egalitatea la scurt timp după fluierul de start al celei de-a doua reprize. Marcel Halstenberg l-a învins pe Sommer cu un șut deviat.

Min. 37: GOOOL Bayern Munchen! Choupo Moting interceptează foarte bine pasa venită de la Serge Gnabry. Atacantul preia din prima și îl învinge pe Blaswich cu un șut pe centrul porții.

Min. 31: Leon Goretzka a trimis mingea în poartă, însă reușita a fost anulată după consultarea VAR pe motiv de ofsaid.

Min. 8: Ocazie importantă pentru Gnabry. Fotbalistul lui Bayern Munchen a pătruns în careu, iar șutul său deviat a lovit bara din colțul din dreapta al porții.

RB Leipzig: Blaswich – Simakan, Orban, Gvardiol, Halstenberg – Laimer, Schlager, Olmo, Szoboszlai, Forsberg – Andre Silva. Rezerve: Henrichs, Kampl, Klostermann, Nyland, Raum, Werner. Antrenor: Marco Rose.

Bayern Munchen: Sommer – Pavard, de Ligt, Upamecano, Davies – Kimmich, Goretzka, Sane, Musiala, Gnabry – Choupo-Moting. Rezerve: Blind, Coman, Gravenberch, Muller, Sabitzer, Stanisic, Tel, Ulreich, Wanner. Antrenor: Julian Nagelsmann.

Leipzig – Bayern Munchen, Juventus – Atalanta și Athletic Bilbao sunt partidele care pot fi socotite capete de afiș ale weekendului european 20-24 ianuarie. Se reia acum și Bundesliga, în timp ce Ligue 1 are pauză, pentru a lăsa loc partidelor din cadrul 16-imilor de finală din Cupa Franței, partide care se joacă în manșă unică.

Leipzig – Bayern Munchen, Juventus – Atalanta și Athletic Bilbao – Real Madrid sunt de departe meciurile vedetă din weekendul european 20-24 ianuarie

Avem un nou weekend european bogat în fotbal de calitate în competițiile de top de pe bătrânul continent. Sunt etape complete în Bundesliga, prima din acest an, Serie A și La Liga, în timp ce francezii lasă o săptămână rutina campionatului pentru imprevizibilul din 16-imile de finală ale Cupei. Bundesliga începe în forță cu meciul dintre Leipzig și Bayern Munchen, în care se va vedea cum se prezintă la acest moment echipa care a pus monopol de un deceniu pe titlu. Leipzig este un stadion destul de puțin primitor pentru echipele oaspete și Bayern a avut destul dificultăți aici cu alte prilejuri.

În Serie A liderul Napoli joacă aproape, la Salerno, un derby al regiunii Campana dar meciul cel mai interesant se va juca la Torino, între două echipe care se bat pentru loc de Champions League, Juventus și Atalanta. Real Madrid se află într-un moment destul de dificil și deplasarea de la Bilbao, pe stadionul San Mames se anunță a fi una cu destule probleme.

• Lazio – AC Milan

Cine transmite la TV Leipzig – Bayern Munchen, Juventus – Atalanta, Athletic Bilbao – Real Madrid precum și multe ale meciuri din weekendul european 20-24 ianuarie

În weekendul european 20-24 ianuarie vor fi transmise pe micile ecrane de către posturile TV care au cumpărat drepturile de difuzare mai multe partide atât din Bundesliga, cât și din Serie A sau din La Liga. Vineri, 20 ianuarie, evenimentul principal va fi Leipzig – Bayern Munchen, din această iarnă Bundesliga putând fi urmărită și pe Orange Sport.

Din Serie A cel mai important meci este Juventus – Atalanta, urmat de cel care închide etapa, marți, 24 ianuarie, Lazio – AC Milan, dar vor mai putea fi urmărite și jocurile Salernitana – Napoli, Fiorentina – Torino, Sampdoria – Udinese, Spezia – AS Roma, Bologna – Cremonese și Inter – Empoli. La Liga înseamnă în primul rând Athletic Bilbao – Real Madrid, dar și FC Barcelona – Getafe, Atletico Madrid – Valladolid, Villarreal – Girona, Valencia – Almeria, FC Sevilla – Cadiz, Mallorca – Celta Vigo, de fapt jocul care deschide vineri etapa.

• Leipzig – Bayern Munchen ora 21:30 Bundesliga etapa 15 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • Mallorca – Celta Vigo ora 22:00 La Liga etapa 18 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)

• Rayo Vallecano – Real Sociedad ora 15:00 La Liga etapa 18 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • Verona – Lecce ora 16:00 Serie A etapa 19 (Prima Sport 4)
  • Eintracht Frankfurt – Schalke 04 ora 16:30 Bundesliga etapa 15 (Orange Sport 4)
  • Espanyol – Betis Sevilla ora 17:15 La Liga etapa 18 (Digi Sport 4)
  • Salernitana – Napoli ora 19:00 Serie A etapa 19 (Digi Sport 3, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • Atletico Madrid – Valladolid La Liga etapa 18 (Digi Sport 4, Orange Sport 3, Prima Sport 4)
  • Fiorentina – Torino ora 21:45 Serie A etapa 19 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • FC  Sevilla – Cadiz ora 22:00 La Liga etapa 18 (Digi Sport 4, Prima Sport 3)

• Sampdoria – Udinese ora 13:30 Serie A etapa 19 (Digi Sport 1, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • Villarreal – Girona ora 15:00 La Liga etapa 18 (Digi Sport 4)
  • Borussia Dortmund – Augsburg ora 16:30 Bundesliga 15 (Digi Sport 2, Prima Sport 4)
  • Monchengladbach – Leverkusen ora 18:30 Bundesliga etapa 15 (Orange Sport 3, Prima Sport 4)
  • Spezia – AS Roma ora 19:00 Serie A etapa 19 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 4)
  • FC Barcelona – Getafe ora 19:30 La Liga etapa 18 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • Juventus – Atalanta ora 21:45 Serie A etapa 19 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • Athletic Bilbao – Real Madrid ora 22:00 La Liga etapa 18 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)

• Bologna – Cremonese ora 19:30 Serie A etapa 19 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • Inter – Empoli ora 21:45 Serie A etapa 19 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • Valencia – Almeria ora 22:00 La Liga etapa 18 (Digi Sport 4, Orange Sport 4, Prima Sport 4)

Marți, 24 ianuarie

• Lazio – AC Milan ora 21:45 Serie A etapa 19 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)

Leipzig – Bayern Munchen,  Juventus – Atalanta și Athletic Bilbao – Real Madrid, partidele vedetă din weekendul european 20-24 ianuarie

Bundesliga începe noul an cu un meci extrem de tare, dintre două echipe de top, care au evoluat și în Champions League. Leipzig l-a vândut, dar din vară, pe golgeterul francez Nkunku, unul dintre marii absenți de la turneul final al CM din Qatar, care în continuare este indisponibil. Probleme importante sunt însă și la Bayern, care nu știe dacă starea de sănătate a portarului Manuel Neuer îi va mai permite să continue cariera și prin urmare l-a cumpărat pe Yan Sommer de la Monchengladbach, dar și Sadio Mane și Lucas Hernandez sunt out.

Juventus este în continuare sub lupa anchetei privind fraudele fiscale comise de fosta conducere și s-ar putea acum să mai apară o problemă serioasă, scandalul stârnit de moartea lui Gianluca Vialli și de declarațiile explozive ale fostului său coechipier de la Juve, Dino Baggio, despre dopaj. La Real Madrid este situație de criză și un nou rezultat negativ la Bilbao ar putea avea urmări serioase inclusiv asupra băncii tehnice.

Lazio – AC Milan, Inter – Empoli, Spezia – AS Roma, FC Barcelona – Getafe sunt alte oferte interesante din programul de weekend european 20-24  ianuarie

Am prelungit noțiunea de weekend cu încă o zi, respectiv marți, 24 ianuarie, ca urmare a faptuluui că doar atunci se va încheia etapa a 19-a din Serie A pe stadionul Olimpic din Roma, cu o confruntare foarte promițătoare, din zona locurilor de Champions League, Lazio – AC Milan. Echipa lui Ciprian Tătărușanu, mai mereu acuzat pentru rezultatele slabe ale rossonerilor, străbate un moment delicat, are și destule absențe în fefensivă, astfel ca va fi un meci greu, chiar dacă de la gazde va lipsi bomberul Ciro Immobile.

De ezitările lui Milan ar putea profita și în campionat concitadina Inter, care a spulberat-o în Supercupa Italiei, meci mult mai ușor acasă cu Empoli sau Roma, care merge la Spezia, o echipă disciplinată tactic dar limitată valoric. În La Liga FC Barcelona, meci lejer acasă cu Getafe, pândește orice pas greșit al lui Real Madrid, pentru a se distanța și mai mult în fruntea ierarhiei.