Live Blog Final Four EHF European League 2021. Nantes, câștigătoarea surpriză. Baia Mare a luat bronzul

09.05.2021 | 20:24
Live Blog Final Four EHF European League 2021 Nantes castigatoarea surpriza Baia Mare a luat bronzul

Echipa Nantes Atlantique este câștigătoareea surpriză a Final Four-lui EHF European League 2021. După ce au trecut în semifinale de Minaur Baia Mare, franțuzoaicele au învins în finală pe Siofok, scor 36-31 Echipa lui Costică Buceschi s-a vaăzut nevoită să se mulțumescă cu bronzul, deși au găzduit acest turneu final.

Programul semifinalelor şi finalelor EHF European League 2021

• FINALA MARE: Siofok – Nantes Atlantique 31-36

Min. 60: Nantes a reușit să câștige surprinzător trofeul după două zile în care a jucat magnific. Siofok – Nantes Atlantique 31-36

Min. 55: Unguroaicele sunt în revenire, dar timpul nu este aliatul lor. Siofok – Nantes Atlantique 28-33

Min. 50: Zarurile au fost aruncate, Nantes a urcat la +8. Siofok – Nantes Atlantique 24-32

Min. 45: Siofok nu reușește să strângă scorul. Siofok – Nantes Atlantique 22-29

Min. 40: Nantes s-a distanțat la 7 goluri și finala pare a fi jucată. Siofok – Nantes Atlantique 19-26

Min. 35: Franțuzoaicele își continuă marșul spre trofeu. Siofok – Nantes Atlantique 16-21

Min. 30: Nantes intră la pauză cu un avantaj de 4 goluri. Siofok – Nantes Atlantique 13-17

Min. 25: Siofok  nu se regăsește și adversarul se distanțează din nou. Siofok – Nantes Atlantique 10-14

Min. 20: Nantes continuă să mențină un avantaj bun. Siofok – Nantes Atlantique 8-11

Min. 15: Franțuzoaicele au apăsat pedela de accelerație și s-au distanțat pe tabelă. Siofok – Nantes Atlantique 5-9

Min. 10: Echilibrul se menține, cele două echipe evoluând extrem de prudent. Siofok – Nantes Atlantique 4-5

Min. 5: Început echilibrat de meci. Siofok – Nantes Atlantique 2-3

Duminică, 9 mai

• FINALA MICĂ: Minaur Baia Mare – Herning Ikast 33-31 – VEZI VIDEO

Min: 60: Minaur Baia Mare câștigă bronzul după ce se impune în fața celor de la Ikast. Minaur Baia Mare – Ikast 33-31

Min. 55: Elevele lui Costică Buceschi au întors rezultatul și se află acum în avantaj. Minaur Baia Mare – Ikast 31-29

Min. 50: Minaur încinge finalul de joc. Minaur Baia Mare – Ikast 26-27

Min. 45: Danezele își măresc din nou avantajul la două goluri. Minaur Baia Mare – Ikast 22-24

Min. 40: Baia Mare recuperează încet, încet și se apropie de daneze. Minaur Baia Mare – Ikast 21-22

Min. 35: Gazdele încep mai bine repriza a doua și mai recuperează din dezavantaj. Minaur Baia Mare – Ikast 18-20

Min. 30: Baia Mare intră la pauză cu un handicap de trei goluri după o primă repriză în care a suferit din nou pe faza defensivă. Minaur Baia Mare – Ikast 16-19

Min. 25: Danezele reușes să păstreze avansul de 3 goluri luat în startul meciului. Minaur Baia Mare – Ikast 13-16

Min. 20: Ușoară revenire a băimărencelor după un time-out. Minaur Baia Mare – Ikast 10-12

Min. 15: Danezele continuă să fie la cârma jocului. Minaur Baia Mare – Ikast 8-11

Min. 10: Băimărencele nu-și revin după semifinala groaznică de sâmbătă. Minaur Baia Mare – Ikast 5-8

Min. 5: Debut echilibrat de meci. Minaur Baia Mare – Ikast 2-3

Sâmbătă, 8 mai

• Herning Ikast – Siofok 31-31, 34-36  după prelungiri
  • Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 34-36 – VEZI VIDEO

Min. 60: Minaur pierde cu 34-36 și va juca doar finala mică a EHF European League.

Min. 56: Speranțele lui Minaur s-au risipit rapid, Nantes fiind ca și calificată cu 4 minute înainte de finalul partidei. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 28-33

Min. 54: Nantes forțează și se desprinde din nou la 3 goluri. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 27-30

Min. 50: Revenire incredibilă pentru băimărence. Revin de la un deficit de 6 goluri la pauză și egalează. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 27-27

Min. 47: Se reaprind speranțele pentru Minaur, care se apropie la 3 goluri. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 24-27

Min. 40: Minaur se apropie la 4 goluri, dar încă nu se poate vorbi de o revenire în joc. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 21-25

Min. 35: Nantes continuă să domine cu autoritate. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 19-24

Min. 30: Nantes conduce cu 6 la goluri la pauză și doar o minune ar mai putea duce pe Minaur în finală. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 15-21

Min. 27: Minaur se apropie la 3 goluri, dar, totuși, franțuzoaicele controlează partida. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 15-18

Min. 20: Lavko a părăsit terenul pe brațe și nu mai poate continua partida. Ea a fost forțată după ce se accidentase grav în meciul cu Bistrița, din urmă cu 4 zile, când a suferit o ruptura de menisc si a avut și ligamentele afectate. Nu a putut rezista mai mult de 20 de minute.

Min. 18: Nantes profită de greșelile fetelor de la Minaur și se desprinde la 5 goluri. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 9-14

Min. 12: Se menține diferența de trei goluri în favoarea echipei franceze. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 6-9

Min. 6: Început foarte prost de meci al băimărencelor, care sunt conduse cu 3 goluri. Minaur Baia Mare – Nantes Atlantique 2-5

Ora 15:45: A început partida dintre Minaur Baia Mare și Nantes Atlantique, prima semifinală din EHF European League.

EHF a impus măsuri sanitare draconice

UPDATE 8 mai, ora 14:33 / Federația Europeană de Handal (EHF) a impus măsuri sanitare foarte drastice pentru acest Final Four al European League, desfășurat la Baia Mare. Nicio persoană nu va putea intra în sală fără două teste COVID negative și fără mască N95.

ȘTIRE INIȚIALĂ 8 MAI, ora 13:30

Danezele de la Herning Ikast sunt marile favorite

Între cele patru echipe care se vor lupta pentru câştigarea trofeului se numără şi Minaur Baia Mare, formaţia pregătită de Costică Buceschi. Alături de băimărence, au mai obţinut biletele pentru Final Four Nantes Atlantique din Franţa, Herning Ikast din Danemarca şi Siofok din Ungaria.

De departe, echipa cu CV-ul cel mai răsunător este cea daneză, deja câştigătoare a Cupei EHF în două rânduri, 2002 şi 2011, dar şi a Cupei Cupelor, 2004 şi 2015, şi de două semifinalistă în Liga Campionilor. Niciuna dintre celelalte combatante nu are vreo victorie în cupele europene la nivel de trofeu.

Minaur Baia Mare a dat de franţuzoaice în semifinale

Sâmbătă, 8 mai, în prima zi a turneului final se vor juca semifinalele, care se cunosc încă din luna aprilie, când s-a anunţat şi faptul că Baia Mare va fi gazda primei ediţii cu Final Four în EHF European League. Tragerea la sorţi a meciurilor a avut loc la Viena şi Minaur va întâlni pe Nantes Atlantique, iar Herning Ikast pe Siofok.

Duminică se vor disputa meciurile pentru podium. Învinsele se întâlnesc în finala mică, pentru medaliile de bronz, învingătoarele se vor afla pe teren cu trofeul pe masă. Din păcate, toate eforturile făcute de primarul municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheş, să se joace cu un număr de spectatori limitat nu au avut succes.

Meciurile sunt transmise pe Digi Sport, Telekom Sport şi Look TV

Competiţia găzduită de Baia Mare va fi transmisă pe micile ecrane de toate cele trei posturi TV care domină piaţa de profil din România: Digi Sport, Telekom Sport şi Look TV. Vor fi televizate toate partidele din cele două zile de întrecere.

Minaur are suficiente atuuri pentru a crede că va ajunge în finală şi că ar putea câştiga trofeul. Antrenorul Costică Buceschi dispune de un lot valoros, cu jucătoare românce şi străine experimentate, care ştiu să joace astfel de meciuri importante.

Multe jucătoare de valoare în lotul băimărencelor

Minaur arată o formă excelentă, reuşind în ultimul turneu al Ligii Florilor, prima divizie de handbal feminin, un succes crucial asupra fetelor de la Râmnicu Vâlcea şi rămânând astfel singurul oponent serios la titlu pentru CSM Bucureşti.

Cele mai valoroase jucătoare din lotul băimărencelor sunt româncele Cristina Laslo, Anca Polocoşer, Andreea Popa, care are numai 20 de ani, Sofia Seraficeanu şi Ana Maria Tănăsie, toate trecute pe la echipa naţională, precum şi portarul suedez Filippa Idehn, braziliencele Araujo şi de Souza, sârboiacele Kovacevic şi Lavko, suedezele Massing şi Blohm şi japoneza Fujita.