14.03.2021 | 21:02
Mai jos de atat nu se poate Nationala Romaniei umilita de Kosovo Ne luam adio de la Euro

Naționala de handbal masculin a României a înregistrat o nouă umilință istorică. A pierdut fără drept de apel la Sala Polivalentă împotriva naționalei din Kosovo, scor 25-30. Cu acest eșec, naționala noastră, care avea un culoar perfect pentru calificarea la Euro, mai rămâne cu șanse minime pentru calificare.

Mai jos de atât nu se poate! Naționala României, umilită de Kosovo!

România a disputat în această săptămână o “dublă” care ar fi trebuit să se dovedească facilă, împotriva naționalei din Kosovo. Două victorii ar fi fost sinonime cu prezența la turneul final european după o pauză de 25 de ani.

Însă, “tricolorii” au dat cu piciorul unei șanse uriașe și s-au lăsat umiliți de o națională înființată în 2014 care nu a fost niciodată la un turneu final. Prima surpriză reușită de Kosovo a fost în tur când au smuls un rezultat de egalitate împotriva României, scor 23-23, după ce “tricolorii” au condus cu 14-9 la pauză.

Returul s-a disputat în Sala Polivalentă, iar echipa României era imens favorită. În ciuda rezultatului de egalitate, șansele de calificare erau mari datorate victoriei la scor obținută împotriva naționalei din Muntenegru, scor 36-27.

Mai jos de atât nu se poate! Naționala României, umilită de Kosovo! Ne luăm adio de la Euro. Sursa: sportpictures.ro

Coșmar la Polivalentă! Oaspeții au bătut la 5 goluri

Meciul retur de la București a fost un adevărat coșmar. România a fost umilită de micuța națională din Balcani și a cedat în final cu 25-30. Kosovo a câștigat fără emoții după ce a controlat tot meciul.

VEZI VIDEO:

Kosovo a dominat tot meciul! A condus cu 16-12 la pauză

La pauză, scorul a fost 12-16 pentru oaspeți, iar în aceste condiții, elevii conduși de Rareș Fortuneanu mai au doar șanse teoretice de a ajunge la Campionatul European. Tichetele pentru turneul final erau asigurate cu o “dublă” victorie împotriva lui Kosovo, însă România a obținut doar un punct din cele două meciuri.

La turneul final se califică direct primele două echipe din grupă, dar și cele mai bine clasate patru locuri trei. România este în acest moment pe locul 3 în grupă cu 3 puncte, la egalitate cu Kosovo și cu un punct mai mult decât Muntenegru.

Ce șanse mai rămân pentru Euro

Însă, este greu de crezut că vom mai prinde naționala din Muntenegru atât de slabă ca și în tur, când am învins la 9 goluri. În plus, România mai are de jucat împotriva Suediei, finalista ultimei ediții a Campionatelor Mondiale.

Clasamentul grupei:

În săptămâna în care România a sărbătorit 47 de ani de la câștigarea celui de-al patrulea titlu mondial, naționala noastră le-a permis celor din Kosovo prima victorie din istorie în deplasare. Rușinos!