Meciurile stranierilor în weekend. Dennis Man a marcat din nou pentru Parma în Serie B

După o pauză de două săptămâni cauzată de meciurile naționalelor, campionatele interne revin în weekend cu jocuri interesante pentru stranierii noștri.
12.09.2021 | 23:33
Meciurile stranierilor in weekend Dennis Man a marcat din nou pentru Parma in Serie B
12-09-2021
21:05

Chiricheș, integralist în Roma - Sassuolo

Fundașul Vlad Chiricheș a fost titular în meciul pe care echipa sa, Sassuolo, l-a pierdut, în deplasare, scor 1-2, în fața formației AS Roma, în etapa a 3-a din Serie A.

Internaționalul român a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 36.

12-09-2021
20:33

Man, gol pentru Parma în Serie B

Mijlocașul Dennis Man a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Parma, a câștigat-o, în deplasare, scor 4-0, în fața formației Pordenone, în etapa a 3-a din Serie B.

Internaționalul român, care înscrisese și în prima rundă, cu Frosinone, a închis tabela în minutul 80. Man a intrat la pauză, în timp ce coechipierul său Valentin Mihăilă a jucat până în minutul 58.

12-09-2021
20:14

Moruțan și Cicâldău, titulari la Galatasaray

Mijlocașii Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău au fost titulari în meciul pe care echipa lor, Galatasaray Istanbul, a terminat-o la egalitate, în deplasare, scor 2-2, cu foprmația Trabzonspor, în etapa a 4-a a campionatului Turciei.

Moruțan a fost schimbat la pauză, în timp ce Cicâldău a jucat până în minutul 82.

12-09-2021
19:38

Stanciu, doar în repriza a doua la Slavia

Mijlocașul Nicolae Stanciu a fost rezervă în partida pe care echipa sa, Slavia Praga, a câștigat-, pe teren propriu, scor 2-1, în fața formației Slovacko, în etapa a 7-a a campionatului Cehiei.

Internaționalul român a fost introdus pe teren în minutul 56.

12-09-2021
19:17

Drăguș, rezervă la Standard

Atacantul Denis Drăguș a rămas pe banca de rezerve în meciul pe care echipa sa, Standard Liege, l-a câștigat în deplasare, scor 1-0, în fața formației Seraing, în etapa a 7-a a campionatului Belgiei.

12-09-2021
19:15

Andone, doar rezervă la Cadiz

Atacantul Florin Andone a fost doar rezervă în partida pe care echipa sa, Cadiz, a pierdut-o, pe teren propriu, scor 0-2, cu formația Real Sociedad, în etapa a 4-a din La Liga.

12-09-2021
18:21

Răzvan Lucescu a pierdut la revenirea în campionatul Greciei

Echipa PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a fost învinsă, acasă, scor 0-1, de formația PAS Giannina, în prima etapă a campionatului Greciei.

La gazde, mijlocașul Alexandru Mitriță a fost introdus pe teren de tehnicianul român în minutul 61.

12-09-2021
18:19

Pașcanu, integralist în Segunda Division

Fundașul Alexandru Pașcanu a fost titular în partida pe care echipa sa, Ponferradina, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 1-0, în fața formației Almeria, în etapa a 5-a a ligii secunde din Spania.

Pașcanu a jucat tot meciul, în timp ce coechipierul său Paul Anton nu a fost convocat pentru acest joc.

12-09-2021
18:16

Claudiu Bumba a marcat în Ungaria

Mijlocașul Claudiu Bumba a marcat un gol în meciul pe care echipa sa, Kisvarda, l-a câștigat, ân deplasare, scor 1-0, în fața formației Puskas Academy, în etapa a 6-a a campionatului Ungariei.

Bumba, care a jucat tot meciul și a primit un cartonaș galben în finalul întâlnirii, a înscris uniculo gol în minutul 42. La gazde, Alexandru Băluță a jucat până în minutul 66 când a fost înlocuit cu Marius Corbu.

12-09-2021
18:11

Tătărușanu și Ștefan Radu, rezerve în Serie A

Portarul Ciprian Tătărușanu a fost rezervă în partida pe care echipa sa, AC Milan, a câștigat-o, acasă, scor 2-0, în fața formației Lazio Roma, în etapa a 3-a din Serie A.

La oaspeți, fundașul Ștefan Radu a fost și el doar pe banca de rezerve.

12-09-2021
15:12

Răzvan Marin, răspuns pentru Mirel Rădoi

Mijlocașul Răzvan Marin a dat o pasă de gol în meciul pe care echipa sa, Cagliari, a pierdut-o, pe teren propriu, scor 2-3, în fața formației Genoa, în etapa a 3-a din Serie A.

Revenit la club după ce s-a contrat cu selecționerul Mirel Rădoi pentru că nu a fost titular la ultimul joc al naționalei României, Marin a executat perfect un corner în minutul 56 și Luca Ceppitelli a înscris cu o lovitură de cap.

12-09-2021
13:53

Nedelcu, absent la Dusseldorf

Jucătorul Dragoș Nedelcu nu a fost convocat pentru partida pe care echipa sa, Fortuna Dusseldorf, a câștigat-o, în deplasare, scor 1-0, în fața formației Erzgebirze Aue, în etapa a 6-a din liga a doua a Germaniei.

12-09-2021
13:00

Tudorie, doar rezervă în Rusia

Atacantul Alexandru Tudorie a fost rezervă în meciul pe care echipa sa, Arsenal Tula, l-a terminat la egalitate, acasă, scor 2-2, cu formația ȚSKA Moscova, în etapa a 7-a a campionatului Rusiei.

12-09-2021
12:37

Radu Drăgușin și Ionuț Radu, rezerve în Serie A

Noul fundaș al echipei Sampdoria Genova, Radu Drăgușin, a fost doar rezervă în partida terminată la egalitate, pe teren propriu, scor 2-2, cu formația Inter Milano, în etapa a 3-a din Serie A.

Tot pe banca de rezerve a rămas la Inter și portarul Ionuț Radu.

11-09-2021
19:58

Adrian Rus, integralist în Ungaria

Fundașul Adrian Rus a fost titular în partida pe care echipa sa, MOL Fehervar, a terminat-o la egalitate, în deplasare, scor 2-2, cu formația Mezokovesd, în etapa a 6-a a campionatului Ungariei.

Internaționalul român a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 4. La gazde, mijlocașul Andreias Calcan a intrat pe teren în minutul 85, iar portarul Arpad Tordai a rămas pe banca de rezerve.

11-09-2021
19:34

Victorie concludentă pentru Al Ittihad la debutul lui Contra

Antrenorul Cosmin Contra a debutat cu o victorie zdrobitoare pe banca lui Al Ittihad, formația sa învingând, pe teren propriu, scor 6-1, formația Anha, în etapa a 4-a a campionatului Arabiei Saudite.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Coronado (21), Romarinho (40, 80), Al Shammari (44), Al Muwallad (89) și Camara (90+1), în timp ce pentru oaspeți a înscris Bguir (42). După această victorie, echipa tehnicianului român a urcat pe primul loc în clasament, cu 9 puncte.

11-09-2021
19:27

Florentin Matei a jucat 25 de minute în Grecia

Mijlocașul Florentin Matei a fost rezervă în partida pe care echipa sa, Apollon Smyrnis, a pierdut-o, în deplasare, scor 0-4, în fața formației Panathinaikos Atena, în prima etapă a campionatului Greciei.

Matei a fost introdus pe teren în minutul 65.

11-09-2021
19:03

Lung a închis poarta în Turcia

Portarul Silviu Lung a jucat toate minutele în meciul pe care echipa sa, Kayserispor, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 2-0, în fața formației Kasimpașa, în etapa a 4-a a campionatului Turciei.

11-09-2021
19:02

Niță a luat trei goluri în Cehia

Portarul Florin Niță a fost integralist în partida pe care echipa sa, Sparta Praga, a pierdut-o, în deplasare, scor 2-3, în fața formației Viktoria Plzen, în etapa a 7-a a campionatului Cehiei.

11-09-2021
18:59

Răduț și Simion, titulari în Cipru

Mijlocașii Mihai Răduț și Gabriel Simion au fost titulari în meciul pe care echipa lor, Aris Limassol, l-a pierdut, acasă, scor 0-1, în fața formației Apollon Limassol, în etapa a 2-a a campionatului Ciprului.

Simion a fost integralist, în timp ce Răduț a fost schimbat la pauză.

11-09-2021
18:37

Pasă decisivă dată de Mogoș

Fundașul Vasile Mogoș a dat o pasă de gol în partida pe care echipa sa, Crotone, a terminat-o la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formația Reggina, în etapa a 3-a din Serie B.

Internaționalul român a pasat decisiv la golul marcat de Benali în minutul 58. Mogoș a fost integralist, în timp ce coechipierul său Ionuț Nedelcearu a jucat până în minutul 76.

11-09-2021
18:16

Gol din penalty pentru Gicu Grozav

Mijlocașul Gheorghe Grozav a marcat un gol în meciul pe care echipa sa, MTK Budapesta, a pierdut-o, în deplasare, scor 2-3, în fața formației Paks, în etapa a 6-a a campionatului Ungariei.

Grozav, care a jucat tot meciul, a înscris din penalty golul de 1-3, în minutul 69

11-09-2021
18:13

Bogdan Țîru a jucat 10 minute în Polonia

Fundașul Bogdan Țîru a fost rezervă în partida pe care echipa sa, Jagiellonia Byalistok, a terminat-o la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formația Stal Mielec, în etapa a 7-a a campionatului Poloniei.

Fostul jucător de la FC Viitorul a fost introdus pe teren în minutul 81.

11-09-2021
16:46

Un nou eșec pentru Daniel Isăilă în Emirate

Echipa Bani Yas, antrenată de Daniel Isăilă, a fost învinsă, pe teren propriu, scor 0-1, de formația Al Ain, în etapa a 3-a a campionatului din Emiratele Arabe Unite.

Formația tehnicianului român are un start modest de sezon, adunând până acum un singur punct și fiind pe locul 11 în clasament.

11-09-2021
16:14

Marius Marin, integralist în Serie B

Mijlocașul Marius Marin a fost integralist în partida pe care echipa sa, Pisa, a câștigat-o, în deplasare, scor 4-1, în fața formației Ternmana, în etapa a 3-a din Serie B.

11-09-2021
16:09

Mircea Lucescu, un nou succes cu Dinamo Kiev

Echipa Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a învins, în deplasare, scor 2-0, formația Metalist 1925 Kharkiv, într-un meci din etapa a 7-a a campionatului Ucrainei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Tsygankov (47) și Garmash (52). Dinamo Kiev este lider în clasament cu 19 puncte, cinci peste Oleksandriya și șase peste rivala Shakhtar Donetsk, care are un joc mai puțin disputat.

11-09-2021
16:06

Stancu a prin jumătate de oră în Turcia

Atacantul Bogdan Stancu a început pe banca de rezerve meciul pe care echipa sa, Eyupspor, a pierdut-o, pe teren propriu, scor 0-2, în fața formației Denizlispor, în etapa a 4-a a ligii secunde din Turcia.

Stancu a fost introdus pe teren în minutul 62.

11-09-2021
16:05

Pușcaș a jucat 83 de minute pentru Reading

Atacantul George Pușcaș a fost titular în partida pe care echipa sa, Reading, a terminat-o la egalitate, acasă, scor 3-3, cu formația QPR, în etapa a 6-a din Championship.

Internaționalul român a evoluat până în minutul 83.

11-09-2021
15:24

Hanca, pasă decisivă în remiza Cracoviei

Mijlocașul Sergiu Hanca a dat o pasă de gol în partida pe care echipa sa, MKS Cracovia, a terminat-o la egalitate, pe teren propriu, scor 2-2, cu formația Gornik Zabrze, în etapa a 7-a a campionatului Poloniei.

Fostul jucător dinamovist, căpitan la MKS Cracovia, a pasat decisiv la reușita lui Rodin de 1-2, din minutul 84. Hanca a fost integralist, la fel ca și coechipierul său Cornel Râpă, care a priumit un cartonaș galben în minutul 77.

În scenă vor intra internaționalii români din Italia, Spania, Cehia, Grecia sau Polonia. În Turcia, Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău îi așteaptă primul mare derby și au ocazia să impresioneze din nou.

FANATIK nu susține doar fotbaliștii români, ci și antrenorii. Mircea Lucescu (Dinamo Kiev), Răzvan Lucescu (PAOK Salonic) sau Daniel Isăilă (Bani Yas) vor fi și ei implicați în meciuri extrem de importante.

Ianis Hagi, împiedicat de Covid să joace pentru Rangers

Ianis Hagi a aflat în cantonamentul echipei naționale a României că este infectat cu Covid-19, cu o zi înaintea meciului cu Macedonia de Nord, 0-0 în preliminariile pentru CM 2022 și nu va putea evolua în partida St. Johnstone – Rangers.

În La Liga este de urmărit dacă Florin Andone va debuta la Cadiz în meciul de acasă cu Real Sociedad. Pentru Florin Niță urmează un meci extrem de dificil în Cehia, Sparta Praga urmând să evolueze în deplasare cu Viktoria Plzen. În schimb, Nicolae Stanciu și campioana Slavia Praga vor primi vizita modestei Slovacko.

Atacantul George Pușcaș este în căutarea primului gol din acest sezon de Championship și speră să-l rerușească sâmbătă, 11 septembrie, de la ora 17:00, în partida pe care Reading o va susține acasă cu QPR.

Chiricheș dă de Jose Mourinho

Pentru Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău urmează cel mai important test de la transferul la Galatasaray, formația lui Fatih Terim având o deplasare infernală pe terenul celor de la Trabzonspor.

În Serie A, Radu Drăgușin are ocazia să debuteze la Sampdoria în partida de pe teren propriu împotriva campioanei Inter, iar Răzvan Marin are ocazia să demonstreze că are dreptate în conflictul cu Mirel Rădoi la meciul Cagliari – Genoa.

Italia propune un derby interesant între AC Milan și Lazio, dar sunt șanse minime să-i vedem în teren pe Ciprian Tătărușanu și Ștefan Radu. În schimb, Vlad Chiricheș este anunțat titular în partida pe care Sassuolo o va avea cu AS Roma și care marchează meciul 1.000 ca antrenor al lui Jose Mourinho.

Răzvan Lucescu, primul meci cu PAOK în campionat

Refăcut după problemele medicale care l-au ținut departe de echipă în ultimele săptămâni, Mircea Lucescu este așteptat pe banca tehnică a campioanei Dinamo Kiev la partida din deplasare cu Metalist 1925 Kharkiv.

Revenit la PAOK Salonic după doi, Răzvan Lucescu visează să repete performanțele făcute la formația elenă, alături de care a câștigat titlul și Cupa Greciei. Luce jr. va debuta în noua sa aventură cu un meci lejer acasă cu Giannina.

După ce a fost revelația sezonului precedent în Emiratele Arabe Unite, Bani Yas, formația pregătită de Daniel Isăilă a început poticnit noua stagiune. Tehnicianul român visează la prima victoria în jocul cu Al Ain.