Weekend european, 27-30 ianuarie. Răzvan Lucescu, serie de 14 meciuri consecutive fără înfrângere. PAOK e pe podium, peste Olympiakos

Vezi aici în format LIVE stream Napoli - AS Roma, Real Madrid - Real Sociedad, Marseille - AS Monaco precum și multe alte meciuri din weekendul european 27-30 ianuarie.
30.01.2023 | 21:00
Weekend european 2730 ianuarie Razvan Lucescu serie de 14 meciuri consecutive fara infrangere PAOK e pe podium peste Olympiakos
Răzvan Lucescu a câștigat duelul românilor din campionatul Greciei. Foto: Twitter - PAOK.
30-01-2023
21:59

Rezultatele înregistrate luni, 30 ianuarie

Serie A, etapa 20

• Udinese – Verona 1-1 (Samardzic 21 / ag. Rodrigo Becao 4)

La Liga, etapa 19

• Villarreal – Rayo Vallecano 0-1 (Camello 70)
30-01-2023
20:52

Răzvan Lucescu, un nou succes pe banca lui PAOK

PAOK s-a impus în etapa 20 din campionatul Greciei, scor 3-2 cu Levadiakos și a revenit pe podium în fața lui Olympiakos. Echipa antrenată de Răzvan Lucescu a ajuns la o serie impresionantă de 14 meciuri consecutive fără înfrângere.

Echipa antrenorului român a deschis rapid scorul după doar 10 minute prin Dantas. Thierry Moutinho, trecut pe la CFR Cluj și FCSB, a egalat pentru oaspeți din penalty cinci minute mai târziu.

Totuși, PAOK avea să intre în avantaj la pauză după al doilea gol al lui Dantas din minutul 45+4. În minutul 61, Koulierakis a făcut 3-1, în timp ce scorul final a fost stabilit de Tsapras când a marcat golul de 3-2.

PAOK se află pe locul trei în campionat cu 42 de puncte în 20 de partide, la egalitate cu Olympiakos pe locul patru, dar cu avantajul meciului direct. Echipa lui Răzvan Lucescu se află la cinci puncte de liderul AEK Atena. Ultima oară când PAOK pierdea se întâmpla în derby-ul cu AEK Atena de pe 30 octombrie 2022.

30-01-2023
19:08

Gennaro Gattuso, demis de pe banca Valenciei

Gennaro Gattuso (45 de ani) a fost demis de pe banca Valenciei după ultimul eșec, scor 0-1 cu Valladolid, în etapa 19-a din La Liga. Clubul iberic a anunțat printr-o postare pe site-ul oficial că antrenorul italian nu va mai continua pe banca „liliecilor”.

„Valencia anunță că de astăzi, 30 ianuarie, clubul a decis de comun acord cu Gennaro Gattuso încheierea contractului.

Clubul dorește să îi mulțumească antrenorului pentru devotamentul și munca din ultimele luni și îi dorește mult noroc în viitor.

Echipa va reveni la antrenamente marți, sub comanda lui Voro Gonzalez”, se arată pe site-ul oficial al clubului.

Gennaro Gattuso a preluat banca Valenciei în vară, însă antrenorul italian a rezistat aproximativ 7 luni pe banca formației de pe Mestalla. Fostul fotbalist al lui AC Milan a lăsat-o pe Valencia, pe locul 14 în La Liga, cu 20 de puncte în 18 meciuri.

Finalistă în Cupa Spaniei, în sezonul precedent, Valencia a pierdut, scor 1-3 cu Athletic Bilbao și a fost eliminată în sferturile competiției în actuala stagiune.

29-01-2023
20:49

Rezultatele înregistrate duminică, 29 ianuarie

SERIE A, etapa 20

• AC Milan – Sassuolo 2-5 (Giroud 24, Origi 81 / Defrel 19, Frattesi 22, Berardi 30, Lauriente 47 pen., Matheus Henrique 79)
  • Juventus – Monza 0-2 (Ciurria 18, Dany Mota 39)
  • Lazio – Fiorentina 1-1 (Casale 8 / N.Gonzalez 49)
  • Napoli – AS Roma 2-1 (Osimhen 17, G. Simeone 86 / El Shaarawy 75)

LA LIGA, etapa 19

• Valladolid – Valencia 1-0 (Larin 90)
  • Osasuna – Atletico Madrid 0-1 (S. Niguez 74)
  • Celta Vigo – Athletic Bilbao 1-0 (I.Aspas 71)
  • Real Madrid – Real Sociedad 0-0

LIGUE 1, etapa 20

• Nice – Lille 1-0 (Laborde 34)
  • Auxerre – Montpellier 0-2 (Mavididi 62, 80). Ionuț Radu a debutat la gazde.
  • Brest – Angers 4-0 (Le Douaron 14, Mounie 34, Honorat 60, Lees-Melou 84)
  • Clermont – FC Nantes 0-0
  • Strasbourg – Toulouse 1-2 (Gameiro 20 / Dallinga 25, 51)
  • Ajaccio – Lyon 0-2 (Lepenant 20, Lacazette 71)
  • PSG – Reims 1-1 (Neymar 51 / Balogun 90+6)

BUNDESLIGA, etapa 18

• Schalke – FC Koln 0-0
  • Leverkusen – Borussia Dortmund 0-2 (Adeyemi 33, Tapsoba 53 – autogol)
29-01-2023
11:24

AC Milan - Sassuolo 2-5 (Giroud 24, Origi 81 / Defrel 19, Frattesi 22, Berardi 30, Lauriente 47 pen., Matheus Henrique 79)

Final de meci – AC Milan continuă perioadă dezastruoasă și pierde întâlnirea cu Sassuolo, scor 2-5. Tătărușanu nu a reușit să-și ajute echipa și are partea sa de vină la unul dintre golurile încasate.

Min. 81 – GOOOL AC Milan!!! Origi reduce din diferență cu un șut superb sub transversală de la marginea careului mare.

Min. 79 – GOOOL Sassuolo!!! Berardi recuperează un balon din picioarele lui Hernandez, îi pasează lui Matheus Henrique și acesta marchează cu un șut la colțul lung de la 12 metri.

Min. 47 – GOOOL Sassuolo!!! Lauriente transformă o lovitură de pedeapsă. Tătărușanu este învins din nou.

Min. 30 – GOOOL Sassuolo!!! Apărarea Milanului continuă jocul hilar și Berardi înscrie cu capul din 6 metri după un corner.

Min. 24 – GOOOL AC Milan!!! Calabria centrează din dreapta și Giroud punctează cu o lovitură de cap superbă care trimite balonul la vinclu.

Min. 22 – GOOOL Sassuolo!!! Berardi îi dă o pasă pe culoar lui Frattesi și acesta înscrie cu un șut puternic la colțul scurt care îl lasă fără replică pe Tătărușanu.

Min. 19 – GOOOL Sassuolo!!! Berardi pătrunde în partea dreaptă, centrează perfect în fața porții și Defrel marchează în poarta goală.

Min. 8 – Golul superb marcat de Olivier Giroud este anulat cu ajutorul VAR pentru o poziție de ofsaid.

Min. 1 – A început meciul.

Echipele de start la meciul AC Milan – Sassuolo.

• AC Milan: Tătărușanu – Calabria, Kalulu, Gabbia, T. Hernandez – Krunic, Tonali – Saelemaekers, De Ketelaere, Rebic – Giroud. Rezerve: Mirante, Vasquez Llach – Adli, Ballo-Toure, Brahim Diaz, Kjaer, Rafael Leao, Messias, Origi, Pobega, Thiaw, Vranckx. Antrenor: Stefano Pioli.
  • Sassuolo: Consigli – Tressoldi, Erlic, Marchizza, Rogerio – Frattesi, Obiang, Traore – Berardi, Defrel, Lauriente. Rezerve: Pegolo, Russo – Alvarez, Ceide, D’Andrea, Ferrari, Harroui, Kyriakopoulos, Lopez, Matheus Henrique, Thorstvedt. Antrenor: Alessio Dionisi.
28-01-2023
22:07

Rezultatele înregistrate sâmbătă, 28 ianuarie

•  Empoli – AC Torino 2-2 (Luperto 37, R. Marin 69 / Ricci 82, Sanabria 85)
  • Cremonese – Inter 1-2 (Okereke 11 / Lautaro Martinez 21, 65)
  • Atalanta – Sampdoria 2-0 (Maehle 42, Lookman 57)

• Cadiz – Mallorca 2-0 (Bongonda 1o, A. Fernandez 38 – penalty)
  • Girona – FC Barcelona 0-1 (Pedri 61)
  • FC Sevilla – Elche 3-0 (En Nesyri 29, 45+3, Acuna 43)
  • Getafe – Betis Sevilla 0-1 (B. Iglesias 85 – penalty)

• Troyes – Lens 1-1 (Larouci 50 / Thomasson 88)
  • Marseille – AS Monaco 1-1 ( A. Sanchez 47 / J.Veretout 17 – autogol)

• Werder Bremen – Wolfsburg 2-1 (Fullkrug 24 – penalty, 77 / K. Paredes 90)
  • Freiburg – Augsburg 3-1 (Gregoritsch 13, Holer 30, Lienhart 85 / M. Berisha 29 – penalty)
  • Hertha Berlin – Union Berlin 0-2 (Doekhi 44, Seguin 67)
  • Hoffenheim – Monchengladbach 1-4 (Bebou 80 / J. Hofman 12, 37, Stindl 83, Wolf 90+1)
  • Mainz – Bochum 5-2 (Lee Jae-Sung 1, Widmer 17, Onisiwo 28, 57, 87 / P. Kunde 70, Masovic 72)
  • Bayern Munchen – Eintracht Frankfurt 1-1 (Sane 34 / Kolo Muani 69)
28-01-2023
21:50

Alexi Pitu a debutat pentru Bordeaux

Alexi Pitu a fost rezervă în partida susținută de Bordeaux, în deplasare, cu Dijon. Antrenorul echipei sale, David Guillon, i-a oferit însă șansa de a debuta, și l-a introdus în minutul 72, la scorul de 3-0 pentru echipa sa. Rezultat care avea să se păstreze până la final.

În cele 18 minute în care a jucat a avut o acuratețe a paselor de 90% (9 din 10) și avea să fie notat de sofascore.ro cu 6.8. A fost cel mai mare calificativ pentru un jucător al echipei sale venit de pe bancă și una dintre cele mai bune note acordate fotbaliștilor formației oaspete.

28-01-2023
19:01

Cremonese - Inter 1-2. Chiricheș a fost titular

Vlad Chiricheș a fost titular pentru Cremonese în partida de pe propriul teren cu Inter. Fundașul român, revenit după accidentare, a fost integralist.

Cremonese – Inter 1-2 (Okereke 11 / L. Martinez 21, 65)

14:55

Răzvan Marin, gol spectaculos şi pasă decisivă pentru Empoli în meciul cu Torino! Video

Răzvan Marin continuă evoluţiile excelente pentru Empoli. Mijlocaşul român a pasat decisiv la golul marcat în minutul 37 de Luperto în poarta celor de la Torino. În a doua repriză, Răzvan Marin a marcat spectaculos în minutul 69 golul de 2-0, cu un şut direct în vinclu. Românul revine după etapa de suspendare cauzată de cumulul de cartonaşe galbene.

VEZI VIDEO PASA DECISIVĂ ŞI GOLUL LUI MARIN:

27-01-2023
22:02

Rezultatele înregistrate vineri, 27 ianuarie

• Bologna – Spezia 2-0 (Posch 37, Orsolini 77)
  • Lecce – Salernitana 1-2 (Strefezza 23 / Dia 5, Vilhen a20)

• Almeria – Espanyol 3-1 (Suarez 21, Baptistao 61, Portilllo 77 / Joselu 90+3)

• Lorient – Rennes 2-1 (Talbi 13, Le Bris 31 / Tait 73)

• RB Leipzig – Stuttgart 2-1 (Szoboszlai 25, 49 / Fuhrich 68)

Weekendul vineri, 27 ianuarie – luni, 30 ianuarie este, ca de obicei, extrem de bogat în evenimente fotbalistice la nivel european, cu etape complete în Serie A, La Liga, Ligue 1 și Bundesliga. Partidele Napoli – AS Roma, Real Madrid – Real Sociedad și Marseille – AS Monaco reprezintă capetele de afiș ale acestui weekend.

Napoli – AS Roma, Real Madrid – Real Sociedad și Marseille – Monaco sunt dueluri la titlu și pentru locuri de Champions League în weekendul european 27-30 ianuarie

Avem din nou un weekend extrem de bogat în fotbal de top din campionatele mari ale Europei, excepție făcând Anglia, unde se joacă 16-imile Cupei, cea mai veche competiție fotbalisticâ a planetei. Sunt etape complete, cu multe meciuri interesante în Serie A, La Liga, Ligue 1 și Bundesliga.

Dintre aceste meciuri, Napoli – AS Roma este vedeta rundei 20 din Serie A, prima din retur,  Real Madrid – Real Sociedad, vedeta din etapa 19 din La Liga, ultima a turului, și Marseille – AS Monaco, vedeta din etapa 20 din Ligue 1, prima din retur. Din Bundesliga, am putea considera Bayer Leverkusen – Borussia Dortmund ca întrunind aceste calități de partidă vedetă a etapei 18 din Bundesliga, prima a returului.

• ora 22:00 Villarreal -Rayo Vallecano

Cine transmite la TV meciurile Napoli – AS Roma, Real Madrid – Real Sociedad și Marseille – AS Monaco în weekendul european 27-30 ianuarie

Napoli – AS Roma, Real Madrid – Real Sociedad și Marseille – AS Monaco sunt de departe cele mai așteptate meciuri de către microbiști în acest weekend. Programul de weekend cuprinde însâ foarte multe transmisiuni, deși avem o etapă completă și în SuperLiga.

Din Serie A vor fi transmise în direct absolut toate cele zece meciuri ale etapei a 20-a, prima din retur. Din La Liga, din etapa 19, ultima a turului, de asemenea toate jocurile rundei. Din Ligue 1 vor fi transmise Lorient – Rennes, Marseille – AS Monaco, Nice – Lille, Clermont – FC Nantes, Ajaccio – Lyon și PSG – Reims, adică șase dintre cele zece meciuri. Din Bundesliga vom putea urmări pe micile ecrane RB Leipzig – Stuttgart, Hertha Berlin – Wolfsburg, Bayern Munchen – Eintracht Frankfurt și Leverkusen – Borussia Dortmund.

• ora 19:30 Bologna – Spezia (Digi Sport 4, Orange Sport 3, Prima Sport 2)
  • ora 21:30 RB Leipzig – Stuttgart (Digi Sport 3, Orange Sport 4, Prima Sport 3)
  • ora 21:45 Salernitana – Lecce (Orange Sport 3, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Lorient – Rennes (Orange Sport 4)
  • ora 22:00 Almeria – Espanyol (Digi Sport 4)

• ora 15:00 Cadiz – Mallorca (Digi Sport 2, Orange Sport 2)
  • ora 16:00 Empoli – AC Torino Serie A etapa 20 (Digi Sport 4, Orange Sport 3)
  • ora 16.30 Hertha Berlin – Wolfsburg (Digi Sport 3, Orange Sport 4)
  • ora 17:15 Girona – FC Barcelona (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 19:00 Cremonese – Inter (Digi Sport 3, Orange Sport 3)
  • ora 19:30 Bayern Munchen – Eintracht Frankfurt (Digi Sport 2)
  • ora 19:30 FC Sevilla – Elche (Orange Sport 4)
  • ora 21:45 Atalanta – Sampdoria (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Getafe – Betis Sevilla (Digi Sport 4)
  • ora 22:00 Marseille – AS Monaco (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 4)

Duminică 29 ianuarie

• ora 13:30 AC Milan – Sassuolo (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 14:00 Nice – Lille Ligue 1 etapa 20 (Orange Sport 3)
  • ora 15:00 Valladolid – Valencia (Digi Sport 4, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 16:00 Juventus – Monza (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 17:15 Osasuna – Atletico Madrid (Digi Sport 4, Orange Sport 4, Prima Sport 4)
  • ora 18:00 Ajaccio – Lyon (Orange Sport 4)
  • ora 18:30 Leverkusen – Borussia Dortmund (Digi Sport 2)
  • ora 19:00 Lazio – Fiorentina Serie A (Digi Sport 4, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 19:30 Celta Vigo – Athletic Bilbao (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 21:45 PSG – Reims (Digi Sport 4, Orange Sport 4, Prima Sport 4)
  • ora 21:45 Napoli – AS Roma (Digi Sport 3, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Real Madrid – Real Sociedad ( Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 1)

• ora 21:45 Udinese – Verona (Digi Sport 4, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 22:00 Villarreal – Rayo Vallecano (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)

Napoli – AS Roma, Real Madrid – Real Sociedad și Marseille – AS Monaco, meciurile vedetă din weekendul european 27-30 ianuarie, promit goluri multe

Napoli – AS Roma, Real Madrid – Real Sociedad și Marseille – AS Monaco sunt meciuri de podium în Serie A, La Liga și Ligue 1. Napoli are un sezon unic în istoria clubului, pentru că efectiv este un marș singular al echipei de la poalele Vezuviului, judecând după distanța existentă față de celelalte echipe de pe podium. Luciano Spalletti a avut și foarte puține probleme de lot în această stagiune. AS Roma se bate la loc de Champions League cu Lazio, Inter, AC Milan și Atalanta.

Real Madrid este în urmărirea marelui inamic din Barcelona, la trei puncte în urmă, dar meciul din această etapă, chiar dacă are loc pe Santiago Bernabeu, contra bascilor de la Real Sociedad, nu se anunță deloc ușor. Echipa din San Sebastian are până acum un sezon fabulos și se află pe locul 3.

În Ligue 1, Marseille – AS Monaco este în primul rând o afacere regională pentru locul 3, dar ambele formații se pot gândi și la mai mult, pentru că multă lume nu crede că Lens va rezista pe locul secund.

Leverkusen – Borussia Dortmund, Girona – FC Barcelona și Lazio – Fiorentina, alte partide de top în weekendul european 27-30 ianuarie

În Bundesliga, Bayern Munchen joacă din nou acasă, după ce în etapa intermediară abia a reușit să egaleze în minutul 90+3 în fața „țapilor” din Koln. Cel mai atractiv meci al etapei 18 pare a fi unul tradițional, Leverkusen – Borussia Dortmund, în care, în mod normal, vor înscrie ambele echipe și over 2,5 pare a fi ceva extrem de lejer.

Avem un inedit derby al Cataloniei la Girona, unde vine liderul FC Barcelona. Cum echipa lui Xavi Hernandez s-a împotmolit tocmai acasă cu concitadina Espanyol, tehnicianul catalan a cerut echipei conentrare maximă la Girona, nou promovată care a reușit câteva rezultate remarcabile.

Pe „Olimpico” din Roma vine Fiorentina și Lazio ar fi favorită certă la cele trei puncte, dar atenție la faptul că toscanii au pus deseori probleme romanilor la ei acasă.