Wimbledon 2023, optimi de finală. Alcaraz, victorie uriașă. Tabloul sferturilor

Vezi aici în format LIVE STREAM Hurkacz - Djokovic, Alcaraz - Berrettini, Swiatek - Bencic, Svitolina - Azarenka precum și alte partide din optimile de finală la Wimbledon 2023.
10.07.2023 | 22:55
Wimbledon 2023 optimi de finala Alcaraz victorie uriasa Tabloul sferturilor
Carlos Alcaraz, principalul favorit, s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon 2023, după o victorie în patru seturi în fața italianului Matteo Berrettini. Sursă foto: Hepta
10-07-2023
20:06

Programul sferturilor de finală

Optimile de finală de la Wimbledon 2023 s-au încheiat, astfel că se știe tabloul partidelor din sferturi, atât la masculin, cât și la feminin.

Alacaraz, victorie în patru seturi cu Berrettini

Spaniolul s-a impus cu scorul de 3-6, 6-3, 6-3, 6-3, după peste trei ore de joc.

Tsitsipas, înfrângere neașteptată în optimi

Stefanos Tsitsipas, cap de serie numărul 5, a fost eliminat în optimile de finală de la Wimbledon 2023 după un meci de cinci seturi.

Grecul a fost învins de americanul Christopher Eubanks, locul 43 ATP, scor 6-3, 6-7 (4), 6-3, 4-6, 4-6, după mai bine de trei ore de joc.

Pe tabloul feminin, bielorusa Aryna Sabalenka, favorită 2, și tunisianca Ons Jabeur, cap de serie numărul 6, au trecut lejer în sferturile de finală. Sabalenka a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, scor 6-4, 6-0, iar Jabeur a trecut de cehoiaca Petra Kvitova, scor 6-0, 6-3.

10-07-2023
15:13

Djokovic și Medvedev sunt în sferturi

Sârbul Novak Djokovic s-a calificat cu dificultate în sferturi de finală, după un meci de peste trei ore cu polonezul Hubert Hurkacz, în care s-a impus în patru seturi echilibrate.

Rezultatele de până acum înregistrate luni, 10 iulie, în optimile de finală de la Wimbledon 2023:

• Masculin
  • Feminin
10-07-2023
12:51

Gabriela Ruse și Marta Kostyuk, eliminate în turul 2

Perechea Gabriela Ruse/Marta Kostyuk (România/Ucraina), cap de serie numărul 15, a ratat calificarea în optimile de finală ale probei de dublu feminin de la Wimbledon 2023.

Cele două au fost învinse în turul 2, scor 6-1, 1-6, 4-6, după o oră și 32 de minute de cuplul ceh Miriam Kolodziejova/Marketa Vondrousova.

În urma acestui eșec, România a rămas fără reprezentată pe tablourile de senioare de la cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului.

10-07-2023
06:45

Meciul Hurkacz - Djokovic se reia luni, de la scorul de la 0-2

Partida dintre Hubert Hurkacz și Novak Djokovic, ultima a zilei de duminică din cadrul optimilor de finală de la Wimbledon, a fost întreruptă la scorul de 2-0 în favoarea jucătorului sârb, imediat după ce acesta câștigase al doilea set.

Era trecut de ora 0.30 (ora României) când Djokovic se impunea cu 7-6 în setul secund, după ce o făcuse cu același scor și în primul set. Meciul se va relua luni, în jurul orei 17:00.

09-07-2023
20:01

Iga Swiatek s-a calificat pentru prima oară în sferturi la Wimbledon

Iga Swiatek, locul 1 WTA și principală favorită la Wimbledon, s-a calificat în sferturile de finală după o victorie dramatică în fața Belindei Bencic (14 WTA). Pentru jucătoarea din Polonia prezența în sferturi reprezintă cea mai bună performanță pe iarba londoneză.

Confruntarea celor două jucătoare s-a întins pe parcursul a trei ore și patru minute. Primul set a fost adjudecat la limită de Belinda Bencic, scor 7-6(4). Tot cu ajutorul tie-break-ului, Iga Swiatek a câștigat setul secund 7-6(2).

Sportiva din Elveția a condus cu 6-5 în setul secund și a avut două mingi pentru a închide partida. Iga Swiatek a revenit, a câștigat setul, iar în manșa decisivă s-a impus cu 6-3. Iată cum arată rezultatele zilei de duminică.

• M. Vondrousova – M. Bouzkova 2-6, 6-4, 6-3
  • A. Potapova – M. Andreeva 2-6, 5-7 (meci din turul al treilea)
  • J. Pegula – L. Tsurenko 6-1, 6-3
  • I. Swiatek – 6-7(4), 7-6(2), 6-3
  • V. Azarenka – E. Svitolina 6-2, 4-6, 6-7(9)
09-07-2023
13:53

Mirra Andreeva s-a calificat în optimi la Wimbledon

Mirra Andreeva (102 WTA) s-a calificat în optimile turneului de la Wimbledon, după victoria în două seturi, scor 6-2, 7-5 în fața compatrioatei Anastasia Potapova (23, favorită 22 la Wimbledon).

În vârstă de doar 16 ani, Mirra Andreeva a revenit excelent în setul secund al meciului. Anastasia Potapova a condus cu 4-1 în al doilea set, însă Andreeva a revenit și s-a impus cu 7-5. Este a șasea victorie la All England Club pentru Mirra Andreeva, care a avut nevoie de calificări pentru a urca pe tabloul principal.

În meciul pentru sferturi, Mirra Andreeva se va duela cu Madison Keys (18 WTA, favorită 25 la Wimbledon). Aflată pe locul 102 înaintea turneului de la Wimbledon, rusoaica a urcat deja până pe locul 64 în ierarhia WTA Live, grație performanței de pe iarba londoneză.

Jessica Pegula s-a calificat în sferturi după victoria cu Lesia Tsurenko, scor 6-1, 6-3. În meciul pentru penultimul act, americanca de pe locul 4 WTA o va înfrunta pe Marketa Vondrousova.

Pe tabloul de simplu masculin, Grigor Dimitrov l-a eliminat în minimum de seturi, scor 6-2, 6-3, 6-2 pe Frances Tiafoe în turul al treilea. În optimi, bulgarul se va duela cu Holger Rune.

09-07-2023
12:40

Marketa Vondrousova, prima jucătoare calificată în sferturi la Wimbledon 2023

Marketa Vondrousova (42 WTA) este prima sfertfinalistă la ediția din 2023 a turneului de la Wimbledon. Jucătoarea de 24 de ani a câștigat după 2 ore și 12 minute de joc duelul 100% ceh cu Marie Bouzkova (33 WTA), scor 2-6, 6-4, 6-3.

Primul set a fost adjudecat fără probleme de Marie Bouzkova, care a câștigat de trei ori pe serviciul advers. Marketa Vondrousova a revenit treptat și a câștigat setul secund cu 6-4. În decisiv, scorul s-a menținut egal până la 3-3. Finalista de la Roland Garros 2019 a câștigat următoarele trei game-uri și s-a calificat în sferturi.

Pentru un loc în semifinale, Vondrousova va da piept cu învingătoarea din meciul Jessica Pegula – Lesia Tsurenko.

De doi ani încoace a dispărut de la marele turneu de Grand Slam pe iarbă de la Wimbledon vechea regulă ca duminica de la mijlocul celor două săptămâni să fie liberă, una dintre motivații ținând de starea vremii care este o mare problemă cu regimul pluvial ridicat. Astfel încât optimile de finală de la ediția 2023 vor avea loc pe parcursul a două zile, duminică, 9 iulie și luni, 10 iulie.

Armata Next Gen împotriva veteranului Novak Djokovic

Șapte dintre partidele din cadruil optimilor de finală din cadrul turneului masculin sunt deja cunoscute. Mai rămâne de stabilit a opta partidă, ca urmare a faptului că meciul dintre americanul Frances Tiafoe și bulgarul Grigor Dimitrov a fost întrerupt și se va relua duminică, de la scorul de 2-0 la seturi pentru iubitul Mădălinei Ghenea. Învingătortul din acest meci din turul 3 va juca apoi în optimi contra danezului Holger Rune.

Observăm că de această dată, cel pițin până în această fază, Novak Djokovic este practic înconjurat de generația lupilor tineri, undeva la mijloc aflându-se rusul Daniil Medvedev ca vârstă printre favoriți fiind al doilea după campionul sârb. Spaniolul Carlos Alcaraz, danezul Holger Rune, italienii Mateo Berrettini sau Janick Sinner, grecul Stefanos Tsitsipas visează cu toții să câștige la Wimbledon. Marile surprize sunt rusul Roman Safiulin, 25 ani, locul 92 ATP, columbianul Elahi Galan, 27 ani, locul 83 ATP și americanul Christoph Eubanks, un jucător care a progresat mult în ultimul an, la 27 ani urcând pe locul 43 în lume înainte de Wimbledon.

Hurkacz – Djokovic, Alcaraz – Berrettini, Eublev – Bublik și Shapovalov – Safiulin sunt partidele vedetă la masculin în optimi de finală la Wimbledon 2023

Recordmanul mondial de trofee în turneele de Grand Slam veteranul sârb Novak Djokovic, va întâlni în optimi un jucător cu serviciu excelent și cu lovituri extrem de puternice de pe fundul terenului, polonezul Hubert Hurkacz.  Nole are 5-0 la general. Luni, spaniolul Alcaraz va da replica altui jucător cu serviciu puternic, italianul Berrettini, revenit după o serioasă accidentare. Scor la general 2-1 pentru iberic.

Foarte interesant va fi duelul ruso-kazah Rublev-Bublik, ultimul având șanse reale de a avansa. Scor la genereal 3-2 Rublev. Canadianul Dennis Shapovalov, de sorginte rusă, se bate cu rusul Roman Safiulin, scor la general 2-0 pentru canadian. Danezul Holger Rune, elevul lui Patrick Mouratoglou, s-a chinuit enorm să ajungă în optimi după un meci de peste trei ore cu spaniolul Davidovich Fokina care în tie-break-ul decisiv, pînă la 10, a condus cu 8-5, dar a pierdut următoarele cinci puncte consecutiv.

Programul meciurilor din optimi de finală la masculin Wimbledon 2023

Duminică, 9 iulie

ora 15:00 Tiafoe – Dimitrov meci întrerupt din turul 3, scor 0-2, 2-1 în setul 3

Rune – Tiafoe/Dimitrov

O poate trimite acasă cineva pe liderul mondial Iga Swiatek?

Și în întrecerea feminină există o mare favorită, liderul mondial, poloneza Iga Swiatek, jucătoare cu caracterisiticile mai degrabă ale unui bărbat: serviciu foarte puternic și precis, schimburi de lovituri în forță dar și urcări la fileu bine pregătite. Din acest motiv opinia generală este că Swiatek va reuși anul acesta să câștige trofeul.

Oponente cât de cât pot fi numite bielorusa Aryna Sabalenka, cu caracteristici asemănătoare de joc, cehoiaca Marketa Vondrousova și desigur trebuie luată în calcul și campioana ediției precedente, kazaha Elena Rîbakina, deși anul acesta nu a avut evoluții deosebite. Și aici mai e de jucat mai întâi un meci restant din turul 3, duelul rus Anastasia Potapova – Mira Andreeva, noua senzație la 16 ani a tenisișio feminin, învingătoarea urmând a juca în optimi cu americanca Madison Keys.

Swiatek – Bencic, Svitolina – Azarenka, Haddad Maia – Rîbakina și Jabeur – Kvitova, marile confruntări la feminin în optimi de finală la Wimbledon 2023

Liderul mondial, poloneza Iga Swiatek, nu va avea un meci ușor, dar rămâne favorită certă, cu elvețianca Belinda Bencic, o jucătoare foarte tehnică, dar inconstantă în evoluții. Scor la general 2-1 pentru Swiatek. Foarte aprinsă va fi partida dintre ucraineanca Elina Svitolina-Monfils și bieolorusa Viktoria Azarenka din motive politice, prima atacând permanent sportivele din Rusia și Belarus pentru că li se permite să fie prezente la turnee. Neașreptat, la scor general, este un clar 5-0 pentru Azarenka.

Brazilianca Haddad Maia, după ce a terminat cu româncele Cristian (foarte greu) și Cîrstea (extrem de ușor) are acum un examen de foc, învingătoarea ediției precdente, Elena Rîbakina. Sud-americanca are avantaj moral, 2-o la meciuri directe. Tunisianca Ons Jabeur o va avea în față pe cehoiaca Petra Kvitova. de care este condusă cu 4-1 la general, în 2019 pierzânnd la Wimbledon în primulv tur.