Performanţă incredibilă pentru Benzema în Liga Campionilor. A egalat două legende din Spania

17.03.2021 | 00:08
Performanta incredibila pentru Benzema in Liga Campionilor A egalat doua legende din Spania

Karim Benzema a reuşit să deschidă scorul în minutul 34 al returului optimilor de finală din Liga Campionilor. A fost al 70-lea gol marcat de atacantul francez, care a egalat un record deţinut de Lionel Messi şi Raul Gonzalez.

Karim Benzema, la egalitate cu Messi şi Raul în Liga Campionilor

Gafa lui Sportiello, portarul Atalantei, din minutul 34 al partidei de pe terenul lui Real Madrid în returul optimilor din Champions League i-a permis lui Karim Benzema să intre în istoria competiţiei.

Goalkeeperul italian a degajat greşit un balon, Modric a recuperat, a pătruns pe dreapta, a pasat în centrul careului, iar Benzema a trimis liniştit, cu latul, pe centrul porţii. 1-0 pentru Real Madrid.

Gol Benzema. Al 70-lea gol al francezului în Liga Campionilor şi primul în 2021. Cu această reuşită atacantul madrilen a egalat un record din Liga Campionilor deţinut de Raul, legenda lui Real Madrid, şi de Messi, legenda rivalei Barcelona: 17 ani (calendaristici) consecutivi cu golîn cea mai importantă competiţie intercluburi din lume.

Raul marcase în fiecare an între 1995 şi 2011. Messi, 2005-2021, îl egalase pe 16 februarie, la înfrângerea 1-4 pe Camp Nou, în faţa lui PSG. O lună mai târziu, 16 martie 2021, Benzema atinge şi el borna de 17 ani consecutivi cu gol marcat în Champions League.

Karim Benzema, locul 5 în topul golgheterilor

Mai mult, cu reuşita în poarta Atalantei, Benzema, ajuns la cota 70, este pe locul 5 în topul golgheterilor din istoria Ligii Campionilor. Lider e Cristiano Ronaldo, cu 134 de reuşite, urmat de Lionel Messi, 120.

Topul marcatorilor

1. Cristiano Ronaldo – 134 de goluri (Machester United, Real Madrid şi Juventus, 2007-2020)
  2. Lionel Messi – 120 de goluri (Barcelona, 2005-2021)
  3. Robert Lewandowski – 72 de goluri (Dortmund şi Bayern, 2011-2021)
  4. Raul Gonzalez – 71 de goluri (Real Madrid şi Schalke, 1995-2011)
  5. Karim Benzema – 70 de goluri (Lyon şi Real Madrid, 2005-2051)

Sergio Ramos, al doilea cel mai prolific fundaş

Şi Sergio Ramos a înscris, din penalty, în poarta Atalantei, ajungând la 15 goluri în Champions League. Spaniolul este al doilea cel mai bun marcator dintre fundaşi. Lider în acest top este Roberto Carlos, care o singură reuşită în plus.

Real Madrid s-a calificat în sferturi, după o dublă victorie, 1-0 în Italia şi 3-1 în Spania. În faza următoare, atât Benzema, cât şi Sergio Ramos au şansa de a urca o poziţie în topul marcatorilor, francezul la general, iar spaniolul la fundaşi.