Sorana Cîrstea – Donna Vekic 3-6, 6-3, 7-5, în „optimile” WTA Dubai. Calificare dramatică în sferturi pentru româncă

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Dubai după ce a învins-o pe Donna Vekic, scor 3-6, 6-3, 7-5.
21.02.2024 | 15:52
Sorana Cirstea  Donna Vekic 36 63 75 in optimile WTA Dubai Calificare dramatica in sferturi pentru romanca
Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală la WTA Dubai după victoria cu Donna Vekic. Foto: hepta.ro.
21-02-2024
11:49

Sorana Cîrstea - Donna Vekic 3-6, 6-3, 7-5

Vezi aici toate fazele video importante.

FINAL DE MECI. 3-6, 6-3, 7-5. Sorana Cîrstea s-a calificat dramatic în sferturile de finală la WTA Dubai. Românca a învins-o pe Donna Vekic, scor 3-6, 6-3, 7-5 după 2 ore și 17 minute. În sferturi, Sorana Cîrstea va da piept cu Marketa Vondrousova, favorită 7 și campioană en-titre la Wimbledon.

• 72.965 de dolari și 215 puncte în clasamentul WTA și-a asigurat Sorana Cîrstea după calificarea în sferturi la Dubai

3-6, 6-3, 5-5: Setul decisiv intră în prelungiri! Donna Vekic reușise break-ul, însă Sorana Cîrstea l-a recuperat.

3-6, 6-3, 4-3: Sorana Cîrstea a reușit să revină la timp și să oprească seria croatei Donna Vekic.

3-6, 6-3, 3-2: Sorana Cîrstea a început să greșească foarte ușor și i-a permis croatei să se apropie la un singur game.

3-6, 6-3, 3-0: Sorana Cîrstea domină autoritar jocul în setul decisiv. Românca are un moral excelent și se îndreaptă spre victorie.

3-6, 6-3, 1-0: Sorana Cîrstea începe în forță și punctează prima în setul decisiv. Presiune la serviciu pe Donna Vekic.

3-6, 6-3, 0-0: Sorana Cîrstea a câștigat setul secund în oglindă, iar calificarea în sferturi se va decide în decisiv.

3-6, 4-3: Donna Vekic își face serviciul după un game extrem de echilibrat.

3-6, 3-2: Sorana Cîrstea reușește lovituri spectaculoase și recuperează handicapul. Românca are avantaj cu break.

3-6, 1-2: Donna Vekic și-a ridicat nivelul de joc după ce a cedat pe propriul serviciu. Croata a trecut din nou la conducere.

3-6, 1-0: Sorana Cîrstea a punctat prima în setul secund. Românca a făcut break-ul după un joc excelent.

3-6, 0-0: Donna Vekic a practicat un joc solid și nu i-a permis Soranei Cîrstea să se apropie pe tabelă. Croata a închis primul set după doar 36 de minute de joc.

3-4: În continuare ambele jucătoare merg cu serviciul. Urmează un game extrem de important pe serviciul croatei.

2-3: Donna Vekic își consolidează break-ul. Sorana Cîrstea recuperează cu un game solid pe propriul serviciu.

1-2: Prima care face break-ul este Donna Vekic.

0-0: Partida a început!

Sorana Cîrstea (22 WTA) dă piept cu Donna Vekic (31 WTA) în „optimile” turneului WTA de la Dubai. Românca ar putea profita din plin de forma bună pe care o traversează și ar putea accede în sferturile competiției de 1.000 de puncte.

Sorana Cîrstea – Donna Vekic, în „optimile” WTA Dubai

Sorana Cîrstea confirmă din plin perioada bună pe care o traversează. Prima rachetă a României s-a calificat în „optimile” de la Dubai după victoria în fața rusoaicei Veronika Kudermetova, scor 6-1, 6-4. Pentru un loc în sferturi, „Sori” o va înfrunta pe Donna Vekic.

Croata ocupă locul 31 WTA și are moralul ridicat după victoria cu Aryna Sabalenka (2 WTA) din turul 2, scor 6-7(5), 6-3, 6-0. Meciul dintre Sorana Cîrstea și Donna Vekic va fi al treilea de pe Terenul 1 miercuri, după Marketa Vondrousova – Liudmila Samsonova și Jelena Ostapenko – Anna Kalinskaya.

Cele două jucătoare s-au mai înfruntat de 5 ori de-a lungul timpului. Sorana Cîrstea conduce la meciurile directe, scor 3-2. Ultima întâlnire a avut loc în 2022 la WTA Birmingham. Pe iarbă, românca s-a impus în sferturi, scor 5-7, 6-3, 6-4.

Marketa Vondrousova așteaptă în sferturi la WTA Dubai

Câștigătoarea din meciul Sorana Cîrstea – Donna Vekic va da piept în sferturi cu Marketa Vondrousova. Cehoaica a trecut fără emoții în „optimi” de Liudmila Samsonova, scor 6-2, 6-2 după o oră și 16 minute de joc.

Calificarea în sferturi reprezintă și o adevărată miză financiară. Jucătoarele care acced între primele 8 își asigură un cec în valoare de 72.965 de dolari, dar și 215 puncte în clasamentul WTA. Marketa Vondrousova este a 7-a favorită la câștigarea trofeului de la Dubai.

Cea mai bună clasare a carierei pentru Donna Vekic este locul 19 (4 noiembrie 2019). Jucătoarea din Croația a atins sferturile de finală la US Open în 2019 și Australian Open 2023. Kuala Lumpur (2014), Nottingham (2017), Courmayeur (2021) și Monterrey (2023) sunt turneele câștigate de Donna Vekic de-a lungul carierei.

„Nu aveam mari așteptări când am venit la Dubai. I-am spus antrenorului meu că îmi iau această săptămână ca pe o vacanță. Pot să vă spun că am petrecut mai mult timp pe plajă decât pe teren.

Poate că este o modalitate bună de a merge mai departe”, a spus Donna Vekic după victoria cu Aryna Sabalenka, locul 2 mondial. Cu o victorie, Sorana Cîrstea va urca în clasamentul live până pe locul 21 și va atinge cea mai bună clasare a carierei.