Stranieri, 14-18 septembrie. Mircea Lucescu, victorie în Ucraina

FANATIK vă ține la curent cu toate informațiile despre meciurile stranierilor. Weekend plin pentru fotbaliștii și antrenorii români.
18.09.2023 | 21:38
Stranieri 1418 septembrie Mircea Lucescu victorie in Ucraina
Mircea Lucescu, victorie în Ucraina. Foto: hepta.com
18-09-2023
18:44

Dinamo Kiev, victorie în Ucraina

Mircea Lucescu și Dinamo Kiev s-au impus în duelul cu Vorskla Potlava, din a șaptea etapă a campionatului din Ucraina. Voloșin, în minutul 5, respectiv Benito, în minutul 83, au marcat.

Dinamo Kiev este pe locul șapte în clasament, cy nouă puncte. Echipa are trei meciuri mai puțin jucate față de restul competitoarelor.

17-09-2023
18:48

Florin Andone, gol cu Espanyol în La Liga 2!

Florin Andone a marcat din nou pentru Eldense, în meciul cu Espanyol. Atacantul român a înscris pentru 3-1 în minutul 51. Din păcate, echipa sa a fost egalată în minutul 90+14, meciul fiind încheiat cu scorul de 3-3.

Eldense rămâne fără victorie de patru etape şi ocupă locul 11, cu 8 puncte. De cealaltă parte, Espanyol este pe locul doi cu 14 puncte, două mai puţin ca liderul Zaragoza.

17-09-2023
16:04

Dennis Man a marcat pentru Parma în Serie B

Dennis Man a fost titular pentru Parma în deplasarea pe terenul lui Catanzaro. Fotbalistul român și-a trecut numele pe lista marcatorilor încă din minutul 17, când a finalizat din prima o acțiune a oaspeților.

VIDEO

Man a șutat perfect și mingea a lovit bara înainte de a intra în poartă. Este primul gol al românului în acest sezon de Serie B. A mai jucat în prima etapă și a lipsit în precedentele 4 runde din cauza unei accidentări.

Man a deschis scorul, iar apoi a urmat un festival de goluri al Parmei, care s-a impus cu 5-0. Au mai marcat Benedyczak (25, 40), Partipilo 47 și Colak 84. Parma este pe locul 1 în Serie B, 13 puncte după primele 5 runde.

17-09-2023
14:22

Bălan, gol împortant pentru PAS Giannina

Atacantul Claudiu Bălan a marcat un gol în partida pe care echipa sa, PAS Giannina, a terminat-o la egalitate, în deplasare, scor 2-2, cu formația Asteras Tripolis, în etapa a 4-a a campionatului Greciei.

Bălan, care a fost integralist și a primit un cartonaș galben pe finalul jocului, a înscris golul de 2-1 în minutul 28. Formația atacantului român se află pe locul 5 în clasament, cu 5 puncte.

17-09-2023
12:58

Încă o înfrângere pentru Gâlcă

Echipa Radomiak Radom, antrenată de Constantin Gâlcă, a fost învinsă, în deplasare, scor 2-3, de formația Jagiellonia, în etapa a 8-a a campionatului Poloniei.

Golurile gazdelor au fost marcate de Imaz (27), Naranjo (45+8) și Pululu (46), în timp ce pentru oaspeți a înscris Pedro Henrique (3, 12). Același jucător brazilian a înscris în repriza secundă pentru 3-3, dar golul său a fost anulat după intervenția VAR.

După acest joc, trupa tehnicianului român se află pe locul 7 în clasament, cu 10 puncte, la șase puncte în spatele liderului Slask Wroclaw.

17-09-2023
07:23

Mățan, assist pentru Columbus în MLS

Atacantul Alexandru Mățan a dat o pasă de gol în partida pe care echipa sa, Columbus Crew, a pierdut-o, în deplasare, scor 3-4, în fața formației Orlando City, în MLS.

Fotbalistul român a oferit assist-ul pentru Cucho la golul de 3-1 din minutul 68 pentru Columbus, iar patru minute mat a fost înlocuit. Din acel moment a început revenirea gazdelor, care au înscris golul victoriei în al șaptelea minut al prelungirilor.

16-09-2023
22:15

Ladislau Boloni, victorie cu Metz și a urcat pe 8

Metz își continuă parcursul foarte bun în startul sezonului, sub comanda lui Ladislau Boloni. Formația pregătită de antrenorul român s-a impus în deplasarea de la Lens, scor 1-0, prin golul marcat de Osoro, minutul 37.

După acest succes, Metz ocupă locul 8 în Ligue 1. Formația pregătită de Ladislau Boloni a adunat 8 puncte din cinci meciuri. Este la două lungimi de liderul AS Monaco. Boloni a pierdut doar primul meci al sezonului, dar are două victorii și două remize în ultimele 4 etape.

16-09-2023
19:20

Alexi Pitu, golul victoriei pentru Bordeaux în Ligue 2

Alexi Pitu a marcat în minutul 89 golul victoriei lui Bordeaux în partida cu Valenciennes, din Ligue 2. Fotbalistul român a preluat o minge în careu, iar șutul său a fost deviat și l-a păcălit pe portarul gazdelor.

Elis deschisese scorul pentru Bordeaux în minutul 37, dar Kruse reușise să egaleze în minutul 63. Pitu a intrat în minutul 71 și avea să aducă victoria echipei sale.

Bordeaux, una dintre favoritele la promovarea în Ligue 1, nu are cel mai bun start de sezon. Are 9 puncte după primele șase runde și este în prezent pe locul 6.

16-09-2023
14:28

Tătărușanu a luat 3 goluri în Arabia Saudită

Echipa Abha, cu portarul Ciprian Tătărușanu integralist, a fost învinsă, pe teren propriu, scor 1-3, de formația Al Ettifaq, în etapa a 6-a a campionatului din Arabia Saudită.

În etapa a 5-a din Serie B, mijlocașul Marius Marin a fost căpitan la Pisa, a jucat toate minutele și a primit un cartonaș galben în partida terminată la egalitate, acasă, scor 1-1, cu Bari.

Tot în liga a doua din Italia, mijlocașul Denis Hergheligiu a intrat pe teren în minutul 71 al întâlnirii pe care echipa sa, FeralpiSalo, a terminat-o la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu Modena. Fundașul Ionuț Nedelcearu a fost rezevă îân victoria obținută de Palermo, scor 1-0, în deplasare, cu Ascoli.

16-09-2023
07:33

Înfrângere dură pentru Dan Petrescu

Echipa Jeonbuk, antrenată de Dan Petrescu, a fost învins, pe teren propriu, scor 1-3, de formația Gangwon, în etapa a 30-a a campionatului Coreei de Sud.

Gazdele au deschis scorul după penalty-ul transformat de Gustavo (6), dar oaspeții au întors soarta meciului prin reușitele lui Vitor Gabriel (45+1), Galego (45+3) și Kim Dae-Won (75).

Trupa tehnicianului român, care a ajuns la a cincea partidă fără victorie, se află pe locul 5 în clasament, cu 43 de puncte, la egalitate cu Incheon, echipa aflată pe 6, ultima poziție care asigură participarea în play-off. Pe locul 7 se situează Daegu, cu 41 de puncte, dar și o întâlnire mai puțin disputată.

15-09-2023
21:09

Ratiu, rezervă în Vallecano - Alaves. Hagi a intrat în repriza secundă

Andrei Rațiu și Ianis Hagi s-au duelat vineri seară în Vallecano – Alaves, meciul care a deschis etapa cu numărul 5 din La Liga. Revenit de la echipa națională, Andrei Rațiu a fost rezervă neutilizată în victoria lui Vallecano, scor 2-0.

Fundașul a pasat decisiv la golul al doilea marcat de România prin Mihăilă cu Kosovo. La oaspeți, Ianis Hagi a fost rezervă și a fost introdus pe teren în minutul 64.

Jucătorul de 24 de ani l-a înlocuit în teren pe Guridi. În momentul în care Hagi a intrat pe teren, Vallecano conducea cu 1-0. Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 82 prin Jorge de Frutos.

Jucătorul român a încasat un cartonaș galben în minutul 90+6. A fost a doua apariție pentru Ianis Hagi în tricoul noii sale echipe. Vallecano ocupă locul 4 în clasament, cu 9 puncte în 5 meciuri, în timp ce Alaves se află pe poziția a 12-a, cu 6 puncte în 5 etape.

15-09-2023
20:42

Echipa lui Toșca, umilită la debutul lui Neymar

Deși s-a transferat în urmă cu o lună la Al-Hilal, Neymar a acuzat probleme medicale și nu a apucat să debuteze. Prima apariție pentru starul brazilian în tricoul lui Al-Hilal a fost chiar împotriva lui Al-Riyadh, echipa la care evoluează românul Alin Toșca.

Al-Hilal s-a impus categoric, scor 6-1, în etapa cu numărul 6. Neymar a intrat în minutul 64, la scorul de 2-0. „Decarul” brazilian a oferit o pasă decisivă, însă nu a reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor.

La oaspeți, Alin Toșca a început ca rezervă și a fost introdus pe teren în minutul 63. Al-Hilal este lider în Arabia Saudită, cu 16 puncte după 6 meciuri, în timp ce Al-Riyadh este pe locul 16 cu 4 puncte în 6 etape.

14-09-2023
20:15

Înfrângere pentru Contra și Stanciu în Arabia Saudită

Damac a suferit a doua înfrângere consecutivă în Arabia Saudită, chiar la debutul lui Nicolae Stanciu. Formația pregătită de Cosmin Contra a pierdut în deplasare, scor 2-4 cu Al-Wehda în etapa cu numărul 6 din campionatul arab.

Ighalo, cu un „hattrick”, și Goodwin au marcat pentru gazde, în timp ce pentru Damac au înscris Ceesay și Faqihi, intrat în locul lui Stanciu în minutul 55.

Damac are un început modest de sezon. Echipa lui Cosmin Contra, fostul selecționer la naționala României, ocupă locul 16 din 18 în Arabia Saudită, cu 3 puncte în 6 meciuri.

Pentru Damac urmează duelul cu Al-Hilal, formație care l-a transferat în această vară, printre alții, pe Neymar. Damac nu a câștigat vreo partidă în acest start de sezon.

14-09-2023
17:18

Benzema, decisiv în duelul cu Andrei Burcă și Florin Tănase

Al-Okhdood, cu românii Andrei Burcă și Florin Tănase pe teren, a pierdut cu Al-Ittihad, scor 0-1, în etapa a 6-a din campionatul Arabiei Saudite. Singurul gol al partidei a fost marcat de Karim Benzema în minutul 72.

Echipa la care mai evoluează Kante, Fabinho sau Luiz Felipe este lider în Arabia Saudită, după 6 etape, cu 15 puncte. De cealaltă parte, Al-Okhdood ocupă locul 13, cu doar 4 puncte, după 6 meciuri.

Andrei Burcă, revenit de la echipa națională, și Florin Tănase au fost integraliști pentru Al-Okhdood. Pentru echipa românilor urmează duelul cu Al-Khaleej.

14-09-2023
17:04

Mirel Rădoi, eliminat în optimile Cupei Emiratelor Arabe Unite

Al-Bataeh a pierdut și returul cu Al-Ain din optimile Cupei Emiratelor Arabe Unite. Formația pregătită de Mirel Rădoi a cedat în deplasare, scor 1-2.

În meciul tur, Al-Ain s-a impus de o manieră categorică, scor 5-0. Rahimi și Atzili au înscris pentru Al-Ain la retur, în timp ce pentru oaspeți a înscris Abang.

Este a doua înfrângere consecutivă și al treilea meci fără victorie pentru Mirel Rădoi pe banca lui Al-Bataeh. În meciul următor, Al-Bataeh o înfruntă pe Al-Ahli Dubai în etapa a 3-a din campionatul UAE.

Fotbalul la nivel de club revine în acest final de săptămână, după pauza cauzată de meciurile echipelor naționale. Mirel Rădoi deschide „balul” în Emiratele Arabe Unite cu duelul Al-Ain – Al-Bataeh în optimile Cupei.

Stranieri, 14-18 septembrie. Burcă și Tănase, duel cu Benzema în Arabia Saudită

Joi, 14 septembrie, zi plină pentru români în Arabia Saudită. De la ora 18:00, Al-Akhdoud, echipa care i-a transferat în această vară pe românii Andrei Burcă și Florin Tănase, mutări anunțate în exclusivitate de FANATIK, o înfruntă pe Al-Ittihad care îl are în atac pe Karim Benzema.

Tot joi, ora 21:00, Damac, echipa lui Cosmin Consta și a lui Nicolae Stanciu, joacă în deplasare cu Al-Wehda în etapa a 6-a din campionatul Arabiei Saudite. Duelurile de foc ale stranierilor continuă vineri.

Alin Toșca îl înfruntă pe Neymar tot în campionatul Arabiei Saudite (Al-Hilal – Al-Riyadh). De asemenea, Ianis Hagi poate bifa mai multe minute la Alaves în duelul cu Vallecano, vineri, ora 22:00, în La Liga.

Weekend plin pentru stranieri

Dan Petrescu deschide „balul” în weekend. Jeonbuk caută prima victorie după patru etape în Coreea de Sud. Tot sâmbătă, Marius Marin (Pisa), Tătărușanu (Abha) și Adrian Mutu (Neftchi Baku) intră în scenă.

Marius Șumudică și Florin Niță debutează la Gaziantep în meciul cu Kayserispor din prima ligă a Turciei. De asemenea, Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Andrei Cordea (Al-Tai), Sorescu și Racovițan (Rakow) sunt protagoniști la meciurile echipelor de club.

Tot sâmbătă are loc debutul lui Andres Dumitrescu la Slavia Praga, în timp ce Alexi Pitu (Bordeaux) încearcă să pună umărul la victoria echipei sale în Ligue 2. Ziua se încheie cu duelul lui Genoa (Drăgușin și Pușcaș) cu Napoli, dar și cu meciul lui Metz, formația lui Boloni, în Ligue 1.

Răzvan Lucescu, derby în Grecia

Costel Gâlcă bifează o nouă apariție pe banca celor de la Radomiak Radom (Polonia) duminică. De la ora 16:00, Rareș Ilie caută o nouă reușită în tricoul celor de la Lausanne. De la aceeași oră, echipa lui Ionuț Radu, Bournemouth, o înfruntă pe Chelsea.

Valentin Mihăilă se întoarce la Parma după meciurile României din preliminariile Euro 2024, în timp ce Răzvan Lucescu are derby în campionatul Greciei în PAOK – Aris. Adrian Rus (Pafos) și Raul Opruț (Kortrijk) mai au meciuri în ultima zi a săptămânii.