Turneul Campionilor, 12-19 noiembrie. Novak Djokovic e campion la Torino după finala cu Sinner

Novak Djokovic a câștigat Turneul Campionilor 2023 după victoria cu Jannik Sinner în finala de la Torino, scor 6-3, 6-3.
19.11.2023 | 19:00
Turneul Campionilor 1219 noiembrie Novak Djokovic e campion la Torino dupa finala cu Sinner
Novak Djokovic cu trofeul câștigat la Turneul campionilor de la Torino. Sursă foto: Twitter
19-11-2023
17:17

Novak Djokovic - Jannik Sinner 6-3, 6-3. Sârbul e campion la Torino

6-3, 6-3. Novak Djokovic face un nou break și închide meciul, 6-3, 6-3. Sârbul e campion la Torino.

6-3, 4-2. Sârbul își menține avantajul de un break în srt.

6-3, 1-0: Sârbul începe în forță și actul secund, realizând un break la 0.

6-3: Liderul mondial își adjudecă prima manșă datorită break-ului realizat devreme.

5-2: Nole își continuă prestația solidă și e aproape de câștigarea primului set.

3-1: Djokovic face primul break al finalei și este în avantaj.

1-0: Sârbul își face serviciul în startul partidei.

18-11-2023
21:54

Djokovic, pentru a 9-a oară în finala Turneului Campionilor

Novak Djokovic s-a calificat pentru a 9-a oară în finala Turneului Campionilor, după o prestație solidă în fața spaniolului Carlos Alcaraz.

Sârbul s-a impus în semifinale, scor 6-3, 6-2, după o oră și jumătate. Nole, câștigător de șase ori la Turneul Campionilor, îl va întâlni în finală pe italianul Jannik Sinner.

Interesant este faptul că Djokovic a fost foarte aproape să nu treacă de faza grupelor, însă a reușit să ajungă în semifinale datorită chiar lui Sinner, care l-a învins pe danezul Holger Rune.

18-11-2023
16:27

Sinner, victorie în semifinala cu Medvedev

Jannik Sinner este primul finalist de la Turneul Campionilor, după ce l-a învins în penultimul act pe rusul Daniil Medvedev.

Italianul pregătit de Darren Cahill s-a impus cu scorul de 6-3, 6-7 (4), 6-1, după aproape două ore și jumătate de joc. Sinner este primul italian care ajunge în finală la Turneul Campionilor și este neînvins la actuala ediție.

În finală, Jannik Sinner îl va întâlni pe învingătorul partidei dintre spaniolul Carlos Alcaraz și sârbul Novak Djokovic, care se va disputa de la ora 22:00.

17-11-2023
15:07

Carlos Alcaraz, duel şoc împotriva lui Djokovic în semifinale!

Carlos Alcaraz a câştigat cu 2-0 la seturi, 6-4, 6-4, confruntarea cu Daniil Medvedev. Ibericul a câştigat grupa şi îl va întâlni în semifinale pe liderul mondial, Novak Djokovic.

Daniil Medvedev era deja calificat înaintea meciului, dar ibericul nu i-a dat nicio şansă în acest meci şi i-a suflat primul loc în grupă. Meciul Rublev – Zverev s-a jucat pentru palmares, semifinalele fiind deja stabilite. Neamțul s-a impus în două seturi, 6-4, 6-4.

Semifinalele Turneului Campionilor:

• Carlos Alcaraz – Novak Djokovic
  • Daniil Medvedev – Jannik Sinner
17-11-2023
07:20

Jannik Sinner câștigă cu Rune și îl califică pe Djokovic în semifinale!

Jannik Sinner a câștigat meciul cu Holger Rune, scor 6-2, 5-6, 6-4 și se califică în semifinalele Turneului Campionilor de pe primul loc al grupei, cu trei victorii consecutive.

Victoria italianului îl califică și pe Novak Djokovic în semifinale, care ar fi fost eliminat dacă Holger Rune s-ar fi impus în această partidă.

Vineri se joacă ultimele meciuri din grupa B:

• Carlos Alcaraz – Daniil Medvedev (15:30)
  • Andrei Rublev – Alexander Zverev (22:00)
16-11-2023
15:53

Novak Djokovic - Robert Hurkacz 7-6, 4-6, 6-1! Sârbul tremură pentru calificare

Novak Djokovic a câștigat cu emoții meciul cu Robert Hurkacz de la Turneul Campionilor. Sârbul a câștigat cu 7-1 tiebreak-ul primului set, iar apoi a pierdut cu 4-6 în setul secund. În decisiv, Nole nu a avut emoții, scor 6-1.

Dar, setul pierdut ar putea să îl coste scump pe marele campion sârb. Novak Djokovic este eliminat dacă Holger Rune va câștiga meciul cu Jannik Sinner, scenariu în care danezul și italianul merg în semifinale la braț. Sinner este calificat în semifinale indiferent de rezultat.

15-11-2023
23:06

Daniile Medvedev e în semifinale după 7-6 (9-7), 6-4 cu Alexander Zverev

Rusul Daniile Medvedev s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor după victoria obținută în două seturi în fața germanului Alexander Zverev cu scorul de 7-6 (9-7), 6-4.

Primul set a fost absolut dramatic și s-a încheiat după o oră și cinci minute de joc cu victoria rusului, scor 7-6 (9-7 în tie-break). Zverev nu a profitat de șansele ivite și a ratat două mingi de set în tie-break, la 6-5 și 7-6, ultima pe propriul serviciu. Medvedev s-a arătat mai stăpân pe situație și a fructificat prima minge de set, pe propriul serviciu, la scorul de 8-7 în favoarea sa.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 4-4, fiecare jucător făcându-și serviciul. Medvedev a trecut în avantaj la 5-4, apoi a reușit și primul break al setului secund, cu care a închis și meciul.

15-11-2023
15:27

Victorie fără probleme pentru Carlos Alcaraz

Carlos Alcaraz a obținut prima sa victorie la Turneul Campionilor 2023, după 2-0 cu rusul Andrey Rublev. Dacă rusul a ajuns la două înfrângeri consecutive, jucătorul din Spania a avut nevoie de doar o oră și 15 minute de joc pentru a câștiga duelul cu 7-5, 6-2.

Primul set a fost echilibrat, însă Alcaraz a reușit să facă break-ul la 5-5, scăpând astfel de grija tie-break-ului. Setul secund a fost mult mai puțin disputat, pentru că Alcaraz a învins fără prea mari emoții, scor 6-2. Alcaraz pierduse primul meci la acest turneu în fața lui Alex Zverev, scor 7-6 (3), 3-6, 4-6. Totodată, rusul Andrey Rublev a pierdut în fața conaționalului Daniil Medvedev, scor 4-6, 2-6. În ultimul meci din faza grupelor, Carlos Alcaraz va juca cu Medvedev, în timp ce Rublev se va duela cu Zverev.

15-11-2023
06:36

Novak Djokovic, învins de Jannik Sinner. Cum se mai poate califica în semifinale

Novak Djokovic a suferit prima înfrângere din august, de la finala de la Wimbledon. A cedat în fața lui Jannik Sinner după un meci maraton. A fost 7-5, 6-7 (5), 7-6 (2) în favoarea italianului.

După acest rezultat, Sinner acumulează două victorii și setaveraj 4-1. Ar mai avea nevoie de un set în partida cu Holger Rune, ultima din faza grupelor, pentru a fi sigur de calificarea în semifinale. După meciurile din etapa a 2-a, situația lui Novak Djokovic devine foarte complicată.

• O victorie în două seturi în fața lui Hubert Hurkacz ar fi de mare folos, dar nici măcar așa nu ar fi sigur de calificare. Ar urma să fie departajare în 3, la procentaj de game-uri câștigate, dacă Rune îl învinge în trei seturi pe Sinner. În restul variantelor, Djokovic ar fi calificat cu o victorie în două seturi.
  • Dacă Djokovic câștigă în 3 seturi cu Hurkacz, va avea nevoie ca Sinner să îl învingă pe Rune pentru a se califica.
  • Dacă Djokovic pierde în 3 seturi cu Hurcakz ar avea nevoie ca Sinner să îl învingă pe Rune în două seturi.
  • Dacă pierde în două seturi cu Hurcacz, Djokovic este eliminat!

Holger Rune este sigur calificat în semifinale într-un singur scenariu, dacă îl învinge în două seturi pe Jannik Sinner.

14-11-2023
14:27

Tsitsipas, nevoit să abandoneze

Tenismenul grec Stefanos Tsitsipas s-a văzut nevoit să abandoneze meciul cu danezul Holger Rune, din etapa a 2-a a Grupei Verzi de la Turneul Campionilor, după doar 3 game-uri jucate.

La scorul de 2-1 în primul set pentru nordic, Tsitsipas a avut o scurtă discuție cu antrenorul său și apoi a luat decizia de a se retrage din competiție. Elenul a venit accidentat la Torino, dar după eșecul în fața italianului Jannik Sinner a anunțat că se simte mult mai bine.

Doar că încă de la primele mingi ale întâlnirii cu Holger Rune s-a văzut clar că Stefanos Tsitsipas nu este în cele mai bune condiții medicale. El va fi înlocuit cu polonezul Hubert Hurkacz, care îl va întâlni în ultima etapă pe sârbul Novak Djokovic.

13-11-2023
21:55

Programul partidelor de marți, 14 noiembrie

Ziua de marți, 14 noiembrie, programează partidele din etapa a 2-a a Grupei Verzi.

• ora 15:30 Stefanos Tsitsipas – Holger Rune
  • ora 22:00 Novak Djokovic – Jannik Sinner
13-11-2023
21:53

Medvedev, succes lejer cu Rublev

Tenismenul rus Daniil Medvedev a început cu dreptul Turneul Campionilor și l-a învins lejer pe compatriotul său Andrey Rublev.

Medvedev s-a impus cu scorul de 6-4, 6-2, după puțin mai mult de o oră și jumătate, și este lider în Grupa Roșie, acolo unde Alexander Zverev l-a învins surprinzător pe Carlos Alcaraz.

13-11-2023
16:34

Zverev l-a învins pe Alcaraz

Germanul Alexander Zverev a produs prima mare surpriză de la Turneul Campionilor și l-a învins în primul meci din Grupa Roșie pe spaniolul Carlos Alcaraz.

Zverev s-a impus cu scorul de 6-7 (3), 6-3, 6-4, într-o partidă care a durat puțin peste 2 ore și jumătate.

În cel de-al doilea meci din Grupa Roșie se vor întâlni de la ora 22:00 rușii Daniil Medvedev și Andrey Rublev.

12-11-2023
08:31

Rezultatele din prima zi la Turneul Campionilor

• Jannick Sinner – Stefanos Tsitsipas 6-4, 6-4
  • Novak Djokovic – Holger Rune 7-6 (4), 6-7 (1), 6-3

* Stefanos Tsitsipas a suferit o accidentare la antrenamentul de sâmbătă și asta s-a văzut în partida pierdută cu Sinner. Organizatorii l-au chemat deja de urgență pe Hubert Hurkacz, prima rezervă, la Torino. Djokovic – Rune a durat 3 ore și 5 minute.

11-11-2023
16:16

Stefanos Tsitsipas, la un pas de retragere din turneu

Grecul Stefanos Tsitsipas e aproape să abandoneze și să fie înlocuit de Hubert Hurkacz, prima rezervă de la Torino, care a fost deja chemat de urgență de organizatorii turneului.

Tsitsipas trebuia să debuteze împotriva lui Sinner, iar aceste probleme fizice s-au accentuat cu o zi înainte de meci. Se pare că ar avea o accidentare la cotul unde a fost operat în urmă cu doar câteva luni și nu a dus până la capăt ultimul antrenament.

11-11-2023
11:08

Imagini spectaculoase de pe covorul roșu

Cu două zile înainte de Turneul Campionilor,  cei opt jucători au participat la dineu, au defilat pe Covorul Albastru și au făcut o fotografie împreună.

Ultimul turneu important al anului se dispută în Italia la Torino. Tenismenii și-au făcut apariția și pe străzile orașului, au interacționat cu fanii, au dat autografe și chiar au făcut poze.

După ce fetele au pus practic punct anului competițional la tenis la nivelul primelor jucătoare ale lumii (turnee, dar nu de top, vor mai fi) într-un cadru greu de imaginat, la Cancun, în Mexic (arene cu evidente urme de șantier) acum a venit rândul băieților să aibă Turneul Campionilor, care se va desfășura în perioada duminică, 12 noiembrie – duminică, 19 noiembrie, la Torino.

Premieră în istoria Turneului Campionilor, toate biletele epuizate înainte de începerea competiției

Ediția din acest an, care va avea loc la cea mai mare sală indoor de tenis din Italia, Pala Alpitour din Torino, capacitate de 12.000 de locuri, este cea de-a 54 pentru competiția de simplu și a 48-a pentru cea de dublu. Este al treilea an consecutiv în care capitala Piemontului este gazda penultimei competiții importante a tenisului masculin spre final de an, epilogul fiind finala Cupei Davis în noul ei format.

Este, după cum au anunțat organizatorii, pentru prima oară în istoria Turneului Campionilor când cu trei zile înainte de startul acestuia deja toate biletele au fost epuizate. Nici pe vremea când particpau și Roger Federer și Rafael Nadal nu se vânduseră vreodată toate biletele înainte de a începe turneul. Și nu vorbim de un număr mic de bilete, ci mai precis de 166.470, o cifră cu adevărat remarcabilă.

Italienii visează frumos alături de Jannik Sinner

Una dintre explicații pentru acest interes uriaș acordat Turneului Campionilor poate fi și faptul că pentru prima dată printre cei calificați se află și italianul Jannik Sinner, 22 ani, care are toate șansele să încheie anul 2023 pe locul 4 și care se anunță pentru viitor ca unul dintre jucătorii cu potențial de a sta în primele zece locuri și a ataca titluri de Grand Slam.

Sinner spune că ar fi de-a dreptul minunat să poată obține succesul în fața compatrioților săi, dar este foarte fair-play și spune că din punctul său de vedere va fi o uriașă performanță dacă va reuși cineva să îl învingă pe extraterestrul Novak Djokovic.  Fanii italieni sunt entuziasmați de evoluția lui Jannik din acest an și promit să îl susțină frenetic meci de meci.

Novak Djokovic vrea să intre și aici în istorie, dacă va câștiga turneul

Novak Djokovic este marele favorit și motivația sârbului, care vine după victoria din Turneul Masters de 1000 de puncte de la Paris. Dacă va fi învingătorul acestei ediții va contabiliza șapte titluri, stabilind un record și la această competiție. Îi este de ajuns să câștige un singur meci pentru a termina pe locul 1 în ierarhia ATP 2023.

Dacă va fi primul va ajunge la nu mai puțin de 400 de săptămâni petrecute în carieră în postură de lider mondial, stabilind astfel un alt record. Ar fi pentru a opta oară când Djokovic ar fi liderul mondial al unui an. “Vreau să termin sezonul într-o notă înaltă, îmi doresc să fiu în cea mai bună formă posibilă. Știu că fiecare meci va fi o finală pentru că te confrunți cu cei mai buni din lume. Acest eveniment este de mare importanță nu doar că sunt o mulţime de puncte puse în joc, dar are un imens prestigiu” – a spus sârbul, care după aceea va încerca să ajute Serbia să câștige Cupa Davis.

Premii record pentru câștigător, dacă e neînvins, la Turneul Campionilor

Ediția din 2023 a Turneului Campionilor va oferi cel mai mare premiu din istorie câștigătorului, dar numai cu condiția de a rămâne neînvins. Anul trecut Novak Djokovic a câștigat pentru a șasea oară, egalându-l pe Roger Federer, a fost neinvins și a primit un cec în valoare de 4.740.300 dolari. Acum, dacă va repeta scenariul va lua 4.801.500, adică 61.200 dolari mai mult.

Finalistul din acest an ar putea câștiga până la 2.600.500 de dolari, desigur, acest lucru depinde de numărul de meciuri pe care le câștigă în timpul turneului, în timp ce jucătorii care ajung până în semifinale ar putea câștiga până la 1.495.500 de dolari pentru efortul depus în această săptămână. Anul trecut au fost puși la bătaie 14, 75 milioane dolari, acum sunt 15 milioane.