Turul 2 preliminar al Champions League. Campioana din Feroe, marea surpriză

Marți, 1 august, și miercuri, 2 august, s-au desfășirat partidele din manșa secundă a turului 2 preliminar al Champions League. Klaksvik din Feroe e performera zilei.
02.08.2023 | 23:01
Turul 2 preliminar al Champions League Campioana din Feroe marea surpriza
02-08-2023
14:03

Rezultatele partidelor de miercuri, 2 august, din Champions League

• FC Astana – Dinamo Zagreb 0-2 (Emreli 24, Marin 89) (în tur: 0-4)
  • Qarabag – Rakow 1-1 (Xhixha 60 / Tudor 52) (în tur: 2-3)
  • fundașul Bogdan Racovițan a fost integralist la oaspeți, iar Deian Sorescu a intrat pe teren în minutul 82
  • Genk – Servette 2-2, 1-4 la loviturile de departajare (Tresor Ndayishimiye 28 pen., Arokodare 51 / Cognat 36, Bedia 63) (în tur: 1-1)
  • Hacken – Klaksvik 3-3, 3-4 la loviturile de departajare (Sana 24, Layouni 48, Sadiq 106 / Frederiksberg 17, 53, Gussias 109) (în tur: 0-0)
  • Maccabi Haifa – Sheriff Tiraspol 4-1 după prelungiri (Chery 33, Jaber 85, David 105+2, Shuranov 107 / Talal 20 pen.) (în tur: 0-1)
  • Molde – HJK Helsinki 2-0 (Eriksen 74, Brynhildsen 89) (în tur: 0-1)
  • FC Copenhaga – Breidablik 6-3 (Goncalves 33, Achouri 35, Larsson 37, Oskarsson 45+1, 47, 56 / Svanthorsson 9, Steindorsson 51, Gunnlaugsson 75) (în tur: 2-0)
  • Galatasaray – Zalgiris 1-0 (Mertens 31) (în tur: 2-2)
  • mijlocașul Olimpiu Moruțan a intrat pe teren în minutul 79 la gazde, iar atacantul Liviu Antal a fost doar rezervă la oaspeți
02-08-2023
13:23

Dnipro o acuză pe Panathinaikos că i-a „otrăvit” pe ucraineni

Ucrainenii de la Dnipro au adus acuzații șocante grecilor de la Panathinaikos. În total, 15 membri ai delegației echipei ucrainene, dintre care 8 jucători, s-au ales cu o toxiinfecție alimentară în urma deplasării la Atena.

Incidentul controversat a avut loc înainte de meciul programat marți seară care s-a încheiat cu scorul de 2-2 și care a echivalat cu accederea în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor pentru Panathinaikos. Conform presei din Ucraina, 15 membri ai delegației lui Dnipro au suferit o toxiinfecție alimentară.

Printre „victime” au fost și membri care nu au mâncat cu o seară înainte la restaurantul hotelului. Totuși, aceștia au consumat banane și apă aduse de Panathinaikos. Ulterior, ucrainenii au decis să cumpere mâncare și apă de la magazinele din zonă.

Mai mult decât atât, Dnipro a acuzat mai multe posibile „piedici” puse de greci înaintea meciului. Autocarul a întârziat cu o jumătate de oră, în timp ce drumul de la hotel la stadion a fost extrem de lung. Ucrainenii îl acuză pe șofer că a luat-o pe o rută ocolitoare.

Dnipro a condus cu 2-1 în meciul de la Atena și mai avea nevoie de un gol pentru a trimite partida în prelungiri. În cele din urmă, Sporar a marcat golul egalizator, iar Panathinaikos s-a calificat în turul al treilea preliminar, unde se va duela cu Marseille.

Turul 2 preliminar Champions League, manșa retur: programul de marți, 1 august

Marți, 1 august, vom afla primele 4 echipe calificate în turul 3 preliminar al Champions League. Iată programul zilei:

Rezultatele de miercuri din turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor

• Aris (Cipru) – Bate Borisov (Belarus) 6-2 (pen. Gomis 17, 60, Bengtsson 32, aut. Bane 40, Montnor 83, pen. Stepinski 90+1 / Kontsevoy 48, Khadarkevich 65)
  • Sheriff Tiraspol (Moldova) – Maccabi Haifa (Israel) 1-0 (Talal 28)
  • Klaksvik (Insulele Feroe) – Hacken (Suedia) 0-0
  • Ludogorets (Bulgaria) – Olimpija Ljubljana (Slovenia) 1-1 (Yankov 44 / Elsnik 14)
  • Rakow (Polonia) – Qarabag (Azerbaidjan) 3-2 (aut. Cafarquliyev 55, Piasecki 71, Kittel 90+1 / Xhixha 73, 75)

*Bogdan Racovițan a fost titular la Rakow și a jucat toate minutele în victoria spectaculoasă de pe teren propriu cu Qarabag. Deian Sorescu, celălalt fotbalist român din lotul campioanei Poloniei, a fost introdus în minutul 84, iar 7 minute mai târziu a pasat la golul victoriei marcat de Kittel.

25-07-2023
16:17

Rezultatele de marți din turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor

• HJK Helsinki – Molde 1-0 (Keskinen 25)
  • Zalgiris Vilnius – Galatasaray 2-2 (Oyewusi 48, Kazlauskas 90+2 / Bardakci 75, Dervisoglu 78)

*La Zalgiris Vilnius, Liviu Antal a intrat în minutul 64 în locul lui Oyewusi, în timp ce Olimpiu Moruțan a fost introdus pe gazon de Okan Buruk în minutul 74, când românul l-a înlocuit pe Akgun.

• Dinamo Zagreb – Astana 4-0 (Petkovic 36, Ivanusec 41, 43, 56)
  • Dnipro – Panathinaikos 1-3 (Kaplienko 90 / Sporar 10, Djuricic 74, pen. Ioannidis 84)
  • Servette Geneva – Genk 1-1 (Rouiller 78 /Arokodare 21)
  • Zrinjski Mostar – Slovan Bratislava 0-1 (Zuberu 53)
  • Breidablik – FC Copenhaga 0-2 (Larsson 1, Falk 32)

Turul 2 preliminar al Champions League are loc marți-miercuri, 25 și 26 iulie prima manșă iar peste o săptămână se vor juca meciurile din cea de-a doua manșă, în datele de 1 și 2 august. Din păcate, pentru noi participarea în preliminariile Champions League s-a încheiat încă din primul tur, campioana Farul fiind eliminată de moldovenii de la Sheriff Tiraspol, 1-0 la Ovidiu și 0-3 în capitala Transnistriei.

12 partide se joacă în turul 2 preliminar al Champions League, în așa numita etapă a sferturilor de finală

Așadar, fără campioana României, cea mai importantă competiție europeană intercluburi își continuă traseul celor trei tururi preliminare plus play-off pentru a stabili puținele echipe calificate în grupele acestei ediții, ultima în actualul format. Din sezonul viitor vom avea un cu totul alt format al Champions League, unul în care va fi și mai greu, dacă nu imposibil, fotbalului românesc să mai ajungă vreodată în grupele Champions League.

Avem în total 12 partide în turul 2 preliminar al Champions League, așa numită fază a sferturilor de finală. Turul 3 preliminar este etapa semifinalelor iar play-off-ul reprezintă finalele, deoarece echipele învingătoare se vor califica în grupele Champions League, ceea ce va însemna și o importantă lovitură financiară.

Programul partidelor din manșa întâi a turului 2 preliminar din Champions League

• Ludogoreț – Olimpija Ljubljana

Programul partidelor din manșa secundă a turului 1 preliminar din Champions League

Panatinaikos merge la Kosice pentru meciul cu Dnipro

Revenită după ani buni în fruntera fotbalului elen Panathinaikos are mari ambiții europene, visând chiar la calificarea în grupele Champions League. Destul de greu de înfăptuit, pentru că în caz de trecere în turul 3 preliminar PAO va avea în față pe Olympique Marseille, echipă care a fâcut transferuri tari, în frunte cu gabonezul Pierre Aubameyang de la Chelsea în atac.

Echipa ucraineană, vicecampioană absolut surprinzător, va juca partida tur în Slovacia, la Kosice, ceea ce, evident, va reprezenta un serios handicap. Dnipro se bazează în mare măsură pe jucători ucraineni, dar, deși în Ucraina este război, în lot figurează și patru brazilieni, doi argentinieni, un algerian și un francez, antrenorul fiind Oleg Kucher.

Servette Geneva – Genk, unul dintre cele mai echilibrate jocuri din turul 2 preliminar al Champions League

Unul dintre cele mai echilibrate meciuri din rurul 2 preliminar al Champions League va avea loc în prima manșă la Geneva, între vicecampioana Elveției, Servette și cea a Belgiei, Racing Genk. Servette are în lot nu mai puțin de opt jucători francezi, dar mai sunt alți 11 străini din tot atâtea țări, alături de care antrenorul Rene Weller are și 15 jucători autohtoni.

Genk a prins locul 2 și accesul în Champions League în ultimele minute ale play-off-ului ultimei ediții a campionatului belgian. Echipa la care nici Vladimiri Screciu și nici Ianis Hagi nu au primit prea multe șanse de a arăta ce pot este o multinaționalâ de pe mai multe continente, dar are și câțiva jucători belgieni foarte bine cotați, precum portarul van Crombugge, mijlocașul Heynen, căpitanul echipei, Tobe Leysen iar în atac ghanezul Paintsil este foarte bine văzut în Europa.

Sheriffii au adversar echipa care a bătut lejer pe Juventus în grupele Champions League

Echipa care a stins Farul fotbalului românesc în turul 1 preliminar al Champions League, Sheriff Tiraspol, are în turul 2 un adversar de un calibru net superior. Este vorba de Maccabi Haifa, formație cu trei prezențe în grupele Champions Leagule, ultima chiar sezonul trecut. Unde Maccabi a imresionat mai ales în meciul cu Juventus, pe care a învuins-o fără dubii la Haifa, cu scorul de 2-0.

Sheriff Tiraspol are garantat, în urma promovării turului 1 preliminar, accesul în play-off-ul Conference League dacă va fi eliminată și de asemeni va juca în turul 3 preliminar al Europa League. Italianul Roberto Bordin a făcut însă declarații extrem de optimiste, afirmând că respectâ Maccabi dar echipa lui are destui jucători de valoare care să joace de la egal la egal cu absolut oricea adversar.