Universitatea Craiova – Petrolul a început cu omagiul pentru Ilie Balaci, s-a terminat cu “demisia” și “rușine să vă fie”

Oltenii i-au adus un omagiu lui Ilie Balaci. Suporterii Universității Craiova au ținut un moment de reculegere în minutul 8 al meciului cu Petrolul Ploiești. Dar au huiduit echipa și au cerut demisia la final.
22.10.2023 | 20:11
Universitatea Craiova  Petrolul a inceput cu omagiul pentru Ilie Balaci sa terminat cu demisia si rusine sa va fie
Ilie Balaci, omagiat în minutul 8 din Universitatea Craiova - Petrolul. Foto: FANATIK.

Oltenii i-au adus un omagiu lui Ilie Balaci după ce sâmbătă, 21 octombrie, s-au împlinit 5 ani de la moartea legendarului fotbalist din Bănie. În minutul 8 al partidei cu Petrolul Ploiești de pe „Ion Oblemenco”, suporterii olteni au ținut un moment de reculegere.

Oltenii, omagiu adus lui Ilie Balaci în minutul 8 din Universitatea Craiova – Petrolul

Pe 21 octombrie 2018 s-a stins din viață cel mai mare și iubit fotbalist din istoria Universității Craiova, Ilie Balaci. În urmă cu o zi, Dragoș Bon, Alex Mitriță, Andrei Ivan și Vladimir Screciu au mers la mormântul regretatului fotbalist pentru a aprinde lumânări.

La meciul de duminică seară cu Petrolul Ploiești din Bănie, suporterii olteni i-au adus un omagiu „Minunii Blonde”. Partida a fost întreruptă în minutul 8. Tot stadionul a aplaudat și l-a omagiat pe „Prințul din Bănie”.

Totodată, Peluza Nord a scandat numele regretatului fotbalist. „Balaci este unul dintre noi”, au fost cuvintele galeriei oltene. Lovitura de start a meciului Universitatea Craiova – Petrolul a fost dată în mod simbolic de nepotul marelui Ilie Balaci, Hristu Trică-Balaci.

Nu mai puțin de 12.871 de suporteri au fost prezenți pe „Ion Oblemenco” la Universitatea Craiova – Petrolul Ploiești. Totuși, suporterii olteni au început să plece de pe stadion cu 7 minute înainte de fluierul de final. „Juveții” au pierdut cu 1-3.

Ilie Balaci, omagiat în minutul 8 din Universitatea Craiova – Petrolul. Foto: FANATIK.

Ovidiu Hațegan, bornă impresionantă la Universitatea Craiova – Petrolul

Partida de pe Stadionul „Ion Oblemenco” a echivalat cu un alt moment special. Ovidiu Hațegan, delegat în Bănie, a ajuns la meciul cu numărul 300 ca arbitru de centru în prima ligă de fotbal a României. Doar Alexandru Tudor, Sebastian Colțescu, Cristi Balaj și Istvan Kovacs se mai pot lăuda cu o astfel de cifră.

Atât Universitatea Craiova, cât și Petrolul Ploiești l-au premiat pe Ovidiu Hațegan înainte de fluierul de start al partidei. Nicușor Bancu, suspendat pentru meciul împotriva „Lupilor Galbeni”, i-a oferit „centralului” un tricou personalizat, cu numărul 300 pe spate.

De cealaltă parte, Claudiu Tudor, președintele Petrolului Ploiești, i-a oferit un fanion al meciului care să păstreze vie amintirea momentului special. În martie anul trecut, Hațegan a suferit un infarct și a stat pe bară 443 de zile.

Ovidiu Hațegan, premiat la meciul cu numărul 300 ca arbitru de centru în prima ligă de fotbal a României. Foto: sport.pictures.eu.

Fanii olteni au răbufnit în meciul cu Petrolul Ploiești: „Demisia”

Fanii celor de la Universitatea Craiova au răbufnit după ce Petrolul Ploiești a preluat conducerea în Bănie. La pauză scorul a fost egal (0-0) fără prea mari ocazii de gol. La aproximativ 10 minute după fluierul de start al reprizei secunde, Musi a deschis scorul și i-a adus pe prahoveni în avantaj.

„Demisia, demisia!”, au strigat fanii olteni. Ulterior, avantajul ploieștenilor a fost dublat de Gicu Grozav, care a provocat haosul în tribunele Stadionului „Ion Oblemenco”. „Rușine să vă fie!”, au scandat în cor fanii oltenilor.

Kurtic a redus din diferență după o lovitură de pedeapsă, însă Huja a refăcut distanța de două goluri și a stabilit scorul final (1-3). Portughezul a revenit pe teren după o lungă perioadă de absență cauzată de o accidentare. După ce a marcat, fundașul central a izbucnit în lacrimi.