Antrenor surpriză la Napoli. Cine i-a luat locul lui Rudi Garcia

Vezi aici FC Sevilla - Betis Sevilla, Lazio - AS Roma, Lens - Marseille, Leverkusen - Union Berlin precum și alte meciuri din campionatele Spaniei, Italiei, Franței și Germaniei.
14.11.2023 | 17:34
Antrenor surpriza la Napoli Cine ia luat locul lui Rudi Garcia
Președintele lui Napoli, Aurelio De Laurentiis, a surprins pe toată lumea când a decis să-l numească în funcția de antrenor pe Walter Mazzarri. Sursă foto: toronews.net
14-11-2023
15:45

Walter Mazzarri, noul antrenor al lui Napoli

Campioana en-titre din Serie A a decis să se despartă de Rudi Garcia și l-a adus pe tehnicianul de 62 de ani, deși se zvonea că primii pe listă sunt Fabio Cannavaro, Igor Tudor și Antonio Conte.

Mazzarri a fost de acord cu preluarea echipei până la finalul sezonului, fără clauze speciale. Toscanul a mai antrenat-o pe Napoli, între 2009 și 2013, fiind cel care a readus strălucirea clubului.

Sub comanda sa Napoli a cucerit Cupa Italiei în sezonul 2011-2012 , a ocupat locul secund în campionat și a obținut calificarea în grupele Champions League, la finalul stagiunii 2012-2013.

Mazzarri a antrenat de-alungul carierei formațiile Acireale, Pistoiese, Livorno, Reggina, Sampdoria, Napoli, Inter Milan, Watford, Torino și Cagliari.

13-11-2023
13:51

Rudi Garcia va fi demis de la Napoli

Tehnicianul Rudi Garcia va fi dat afară de la Napoli după ce campioana a pierdut cu Empoli, scor 1-2, în etapa a 12-a din Serie A.

Cu această a treia înfrângere a sezonului, totul s-a terminat pentru tehnicianul francez, al cărui post pe bancă este amenințat de câteva săptămâni. Gazzetta dello Sport a scris că președintele Aurelio De Laurentiis a decis să-l demită și a convocat o ședință de criză.

La scurt timp după înfrângere, presa italiană a anunțat că i variantă pentru a-i succede lui Rudi Garcia este Fabio Cannavaro. Fostul fundaș italian, câștigător al Balonului de Aur în 2006, a fost prezent în tribunele stadionului Diego Armando Maradona și este foarte apreciat de Aurelio de Laurentiis.

Alți doi posibil înlocuitori pentru antrenorul francez ar fi Antonio Conte și Igor Tudor.

12-11-2023
22:45

Final dramatic în derby-ul Benfica - Sporting 2-1

Benfica a câștigat derby-ul cu Sporting, scor 2-1. Vulturii au fost conduși după un gol marcat de Gyokeres în minutul 45 până în minutul 90+4, atunci când Neres a egalat pentru gazde. 3 minute mai târziu, Tengstedt a marcat golul câștigător. Astfel, Benfica a luat cele trei puncte după finalul dramatic de la Lisabona.

Benfica este lider în Portugalia cu 28 de puncte după 11 partide și se află la egalitate de puncte cu rivala din oraș, Sporting.

12-11-2023
22:08

Rezultatele meciurilor de duminică din Ligue 1, Bundesliga, Serie A și La Liga

Ligue 1:

• Clermont – Lorient 1-0 (Nicholson 69)
  • Lille – Toulouse 1-1 (Yoro 30 / Dallinga 65)
  • Metz – FC Nantes 3-1 (Van Den Kerkhof 3, Elisor 28, Asoro 85 / Simon 12)
  • Rennes – Lyon 0-1 (O’Brien 67)
  • Lens – Marseille 1-0 (Gradit 90)
Clasament Ligue 1. Sursa Foto: Flashscore

Bundesliga:

• Leverkusen – Union Berlin 4-0 (Grimaldo 23, Kossounou 57, Tah 73, Tella 83)
  • Werder Bremen – Eintracht Frankfurt 2-2 (Ducksch 45+2, Borre 50 / Skhiri 65, Smolcic 75)
  • Leipzig – Freiburg 3-1 (Simons 6, Openda 78, Baumgartner 80 / Rohl 45+6)
Clasament Bundesliga. Sursa Foto: Flashscore

Serie A:

• Napoli – Empoli 0-1 (Kovalenko 90+1)
  • Fiorentina – Bologna 2-1 (Bonaventura 17, Gonzalez 48 / Zirkzee 33)
  • Udinese – Atalanta 1-1 (Walace 44 / Ederson 90+2)
  • Lazio – AS Roma 0-0
  • Inter – Frosinone 2-0 (Dimarco 43, Calhanoglu 48)
Clasament Serie A. Sursa Foto: Flashscore

La Liga:

• FC Barcelona – Alaves 2-1 (Lewandowski 53, 78 / Omorodion 1)
  • FC Sevilla – Betis Sevilla 1-1 (Rakitic 79 / Perez 72)
  • Atletico Madrid – Villarreal 3-1 (Witsel 45+1, Griezmann 80, Lino 85 / Moreno 20)

Lazio – AS Roma, echipele de start. Sursă foto: Captură Flashscore.ro

• Ianis Hagi a intrat în minutul 78 la FC Barcelona – Alaves, imediat după ce Lewandowski a marcat golul de 2-1. Oaspeții au presat, iar românul a executat bine câteva faze fixe. Dar catalanii s-au impus cu 2-1 în cele din urmă.
12-11-2023
16:31

Haos la Malmo - Elfsborg, în ultima etapă din Suedia. Repriza secundă a început cu o oră întârziere

Spectacolul pirotehnic a amânat începutul reprizei secunde a partidei decisive dintre Malmo FF și Elfsborg. Duelul dintre cele două formații, desfășurat duminică după-amiază, a fost umbrit de incidente. Repriza secundă a început cu o întârziere de aproximativ o oră, din cauza tulburărilor provocate de fani.

Cu o întârziere de peste jumătate de oră, jucătorii au pășit pe teren pentru a se încălzi pentru repriza secundă, dar în loc să înceapă meciul, aceștia au fost trimiși din nou la vestiare. Alarma de incendiu de pe stadion a fost declanșată după ce fanii lui Malmo au folosit o serie de obiecte pirotehnice, iar repriza secundă a început în cele din urmă, cu o oră întârziere.

11-11-2023
18:03

Rezultatele meciurilor de sâmbătă din Ligue 1, Bundesliga, Serie A și La Liga

Bayern Munchen urcă pe primul loc în Bundesliga după victoria cu 4-2 împotriva lui Heidenheim. Kane a marcat din nou o “dublă”. Dortmund a pierdut cu 1-2 la Stuttgart şi este deja la opt puncte de marea rivală.

În Serie A, Milan a scăpat victoria printre degete după ce a avut 2-0 cu Lecce. În Franţa, PSG s-a impus cu 3-0 la Reims graţie unui hattrick marcat de Kylian Mbappe.

Ligue 1:

• Reims – PSG 0-3 (Mbappe 3, 59, 82)
  • Le Havre – AS Monaco 0-0

Bundesliga:

• Bayern – Heidenheim 4-2 (Kane 14, 44, Guerreiro 72, Choupo-Moting 85 / Kleindienst 67, Beste 70)
  • Stuttgart – Dortmund 2-1 (Undav 42, Guirassy 83 pen. / Fullkrug 36)
  • Augsburg – Hoffenheim 1-1 (Demirovic 53 / Weghorst 23)
  • Darmstadt – Mainz 0-0
  • Bochum – FC Koln 1-1 (Daschner 25 / Selke 54)

Serie A:

• Lecce – AC Milan 2-2 (Sansone 66, Banda 70 / Giroud 28, Reijnders 35)
  • Juventus – Cagliari 2-1 (Bremer 60, Rugani 70 / Dossena 75)
  • Monza – Torino 1-1 (Colpani 65 / Ilic 55)

La Liga:

• Rayo Vallecano – Girona 1-2 (Garcia 5 / Dovbyk 42, Savio 65)
  • Almeria – Real Sociedad 1-3 (Arribas 76 / Oyarzabal 62, Fernandez 90+1, Zubimendi 90+5)
  • Granada – Getafe 1-1 (Villar 45+4 / Mayoral 2)
  • Osasuna – Las Palmas 1-1 (Budimir 73 / Moleiro 70)
  • Real Madrid – Valencia 5-1 (Carvajal 3, Vinicius Junior 42, 49, Rodrygo 50, 84 / Duro 88)
10-11-2023
18:35

Rezultatele meciurilor de vineri din La Liga, Bundesliga, Serie A și Ligue 1

La Liga, etapa 13

• Athletic Bilbao – Celta Vigo 4-3 (Sancet 37, Guruzeta 45+4, 52, Berenguer 90+7 / Aspas 25, Bamba 41, Larsen 66)

Bundesliga, etapa 11

• Monchengladbach – Wolfsburg 4-0 (Cvancara 16, Reitz 42, Honorat 64, Plea 71)

Serie A, etapa 12

• Sassuolo – Salernitana 2-2 (Thorstvedt 36, 53 / Ikwuemesi 5, Dia 17)
  • Genoa – Verona 1-0 (Radu Drăgușin 44)

Ligue 1, etapa 12

• Montpellier – Nice 0-0

În perioada vineri, 10 noiembrie – duminică, 12 noiembrie, au loc partidele dintr-un nou weekend european, ultimul înaintea celor două etape de final din preliminariile EURO 2024. Capetele de afiș din acest weekend sunt derbyul orașului Sevilla în La Liga, marele derby capitolin Lazio – AS Roma, Lens -Marseille în Ligue 1 și partida liderului din Bundesliga, Leverkusen, pe teren propriu cu Union Berlin.

Programul meciurilor din etapa a 13-a din La Liga

Vineri, 10 noiembrie, ora 22:00

• Athletic Bilbao – Celta Vigo (Digi Sport 2, Orange Sport 2)

Sâmbătă, 11 noiembrie, ora 19:30

• ora 15:00 Rayo Vallecano – Girona (Orange Sport 3)
  • Osasuna – Las Palmas
  • Almeria – Real Sociedad

ora 22:00 Real Madrid – Valencia (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)

Duminică, 12 noiembrie

• ora 17:15 FC Barcelona – Alaves (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 19:30 FC Sevilla – Betis Sevilla (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Atletico Madrid – Villarreal (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)

Andrei Rațiu așteaptă liderul din La Liga la Madrid

Etapa a 13-a din La Liga are câteva puncte de referință. Primul este derbyul orașului Sevilla, un meci tradițional în care sunt puse la bătaie toate resursele jucătorilor pentru victorie. Apoi partida liderului surpriză, Girona, la Madrid, împotriva echipei lui Andrei Rațiu, Rayo Vallecano, cea care etapa trecută a făcut scor alb pe Bernabeu, cu Real. Sunt șanse mari ca românul să joace din nou titular, după ce l-a anihilat pe brazilianul Vinicius, vedeta din atacul lui Real.

Real Madrid are alt joc pe teren propriu, de această dată adversar fiind Valencia, o echipă care ani de-a rândul a reprezentat un obstacol dificil, chiar și pe Bernabeu, dar în ultimii ani a coborât mult ștacheta. FC Barcelona, după șocul suferit în grupa de Champions League, eșec pe teren neutru, la Hamburg, în fața lui Șahtior Donețk, are ocazia reabilitării acasă, întâlnind echipa lui Ianis Hagi, Deportivo Alaves.

Programul partidelor din etapa a 12-a din Serie A

Vineri, 10 noiembrie

• ora 19:30 Sassuolo – Salernitana (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 21:45 Gen0a – Verona (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)

Sâmbătă, 11 noiembrie

• ora 16:00 Lecce – AC Milan (Digi Sport 4, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 19:00 Juventus – Cagliari (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 21:45 Monza – Torino (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)

• ora 13:30 Napoli – Empoli (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 16:00 Fiorentina – Bologna
  • ora 16:00 Udinese – Atalanta
  • ora 19:00 Lazio – AS Roma (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 21:45 Inter – Frosinone (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)

Derbyul Romei, așteptat cu nerăbdare în etapa a 12-a din Serie A

Capul de afiș al etapei a 12-a din Serie A este derbyul capitolin Lazio – AS Roma. Ambele echipe vin după meciuri europene. Lazio nu a putut odihni nici un jucător, pentru că avut un meci crucial acasă cu Feyenoord, care trebuie câștigat iar oamenii lui Jose Mourinho au evoluat la Praga fără mai mulți titulari, Roma fiind ca si calificată din grupele Europa League.

Liderul Inter ar trebui să aibă doar o formalitate pe teren propriu cu Frosinone, dar cealaltă echipă din orașul Domului, AC Milan, după ce a învins pe PSG merge în cel mai sudic loc al Italiei, la Lecce, echipa locală fiind în acest sezon un obstacol dificil pentru toată lumea. Juventus e mare favorită acasă în fața lui Cagliari iar Napoli la fel pe teren propriu cu Empoli.

Programul jocurilor din etapa a 12-a din Ligue 1

• Montpellier – Nice

• ora 18:00 Reims – PSG (Digi Sport 4)
  • ora 22:00 Le Havre – AS Monaco (Orange Sport 3)

• ora 21:45 Lens – Marseille

Lens – Marseille, meci de risc maxim pentru forțele de ordine în etapa a 12-a din Ligue 1

În etapa a 12-a din Ligue 1 cel mai tare meci ar părea că este Lens – Marseille, duelul formațiilor care s-au bătut sezonul trecut pentru locul 2 și câștig de cauză a avut gruparea din nordul Franței, care a prins loc de Champions League. Meciul este socotit de mare risc de către forțele de ordine, deoarece ambele echipe au suporteri care pot crea mari probleme.

PSG, care tremură pentru calificarea în optimile Champions League după ce au pierdut la Milano, are o deplasare foarte grea la Reims, o echipă foarte incomodă, care vine după victoria de la Nantes și care în zi bună poate face oricui probleme serioase. AS Monaco, una dintre candidatele la titlu, merge la nou promovată Le Havre iar liderul Nice deschide etapa vineri seară, la Montpellier, unde poate continua seria miraculoasă.

Programul meciurilor din etapa a 11-a din Bundesliga

Vineri, 10 noiembrie, ora 21:30

• Monchengladbach – Wolfsburg (Orange Sport 3)

Sâmbătă, 11 noiembrie, ora 16:30

• Augsburg – Hoffenheim
  • Bayern Munchen – Heidenheim (Orange Sport 3)

Bayern Munchen, pregătită din nou de un festival de goluri cu o nou promovată

Etapa a11-a din Bundesliga aduce la Leverkusen, pe terenul liderului pe Union Berlin, care a reușit miercuri primul punct în grupele Champions League, un meritoriu 1-1 pe terenul lui Napoli. Leverkusen are un parcurs ireproșabil și este favorită, deși, la rândul ei, s-a deplasat joi în Azerbaidjan, pentru meci de Europa League.

Bayern Munchen ar putea avea din nou un meci de genul cu Darmstadt, adică ploaie de goluri, acum oaspetele fiind o altă nou promovată, Heidenheim, care vine după o performanță meritorie, victorie clară cu una dintre fruntașe, VFB Stuttgart. Borussia Dortmund, autoare a două evoluții perfecte cu Newcastle în grupele Champions League, caută să mențină un ritm bun și în campionat, dar are o deplasare grea, la Stuttgart.