Weekend european 11-14 februarie. Fiorentina, victorie dramatică în fața Speziei

FANATIK vă prezintă informații despre meciurile care au loc în acest weekend în campionatele de top din Europa, în perioada vineri, 11 februarie - luni, 14 februarie.
Weekend european 1114 februarie Fiorentina victorie dramatica in fata Speziei
14-02-2022
22:08

Rezultatele meciurilor de luni

LA LIGA, etapa 24-a

Mallorca – Athletic Bilbao 3-2 (Sevilla 22 pen., Angel 30, Simon 88 aut. / Raul Garcia 59, Berenguer 61)

lli

SERIE A, etapa a 25-a

Spezia – Fiorentina 1-2 (Agudelo 74 / Piatek 42, Amrabat 89)

sa

13-02-2022
22:14

Barcelona obţine remiza la ultima fază

Espanyol şi Barcelona au remizat, scor 2-2, la capătul unui meci electrizant, cu răsturnări de situaţie. Trupa lui Xavi a deschis scorul prin Pedri (2), însă s-a văzut egalată prin golul lui Darder (40). După pauză, Gavi a înscris, în minutul 56, însă reuşit a fost anulată pentru ofsaid, după consultarea VAR. Raul de Tomas (64) a adus-o pe Espanyol în avantaj, însă Barcelona a dat lovitura la ultima fază, când Luuk de Jong a egalat. VEZI AICI VIDEO.

Alaves – Valencia 2-1 (Loum 14, Joselu 76 / Guedes 62)

Levante – Betis Sevilla 2-4 (Gomez 43, 47 / Fekir 14, 49, Gonzalez 29, Carvalho 42)

Real Sociedad – Granada 2-0 (Oyarzabal 37, Rafinha 74)

Espnayol – Barcelona 2-2 (Darder 40, De Tomas 64 / Pedri 2, De Jong 90+6)

13-02-2022
19:13

Valentin Mihăilă, rezervă neutilizată în Atalanta - Juventus

AC Milan – Sampdoria 1-0 (Leao 8) / Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă neutilizată la gazde.

Empoli – Cagliari 1-1 (Pinamonti 38 / Pavoletti 84) / Răzvan Marin a fost titular la oaspeţi şi a jucat 79 de minute.

Genoa – Salernitana 1-1 (Destro 32 / Bonazzoli 45+1) / Radu Drăguşin a fost integralist la oaspeţi.

Verona – Udinese 4-0  (Depaoli 2, Barak 31, Caprari 66, Tameze 85)

Sassuolo – AS Roma 2-2 (Smalling 47-autogol, Traore 73 / Abraham 45+1, Cristante 90+3) / Vlad Chiricheş a fost integralist la gazde.

Atalanta – Juventus 1-1 (Malinovsky 76 /Danilo 90+2) / Valentin Mihăilă a fost rezervă la gazde.

13-02-2022
19:04

Rezultatele de duminică în Premier League şi Bundesliga

BUNDESLIGA, etapa a 22-a

Union Berlin – Borussia Dortmund 0-3 (Reus 18, 25, Guerreiro 71)

Hoffenheim – Arminia Bielefeld 2-0 (Hubner 22, Rutter 51)

PREMIER LEAGUE, etapa a 25-a

Burnley – Liverpool 0-1 (Fabinho 40)

Newcastle – Aston Villa 1-0 (Trippier35)

Tottenham – Wolverhampton 0-2 (Jimenez 6, Dedoncker 18)

Leicester – West Ham 2-2 (Tielemans 45, Pereira 57 / Bowen 10, Dawson 90+1)

12-02-2022
22:39

Rezultatele de sâmbătă din Europa

Bochum – Bayern Munchen 4-2 (Antwi-Adjei 14, Locadia 38, Gamboa 40, Holtmann 44 / Lewandowski 9, 75)

Eintracht Frankfurt – Wolfsburg 0-2 (Kruse 28, Lukebakio 90+3)

Freiburg – Mainz 1-1 (Petersen 69 / Hack 31)

Greuther Furth – Hertha Berlin 2-1 (Hrgota 1, 71 / Gechter 82)

Monchengladbach – Augsburg 3-2 (Kone 30, Hofmann 46, Bensebaini 67 / Iago 55, Finnbogason 90+3)

Bayer Leverkusen – Stuttgart 4-2 (Diaby 41, Adli 52, Wirtz 86, Schick 90 / Tomas 49, 88)

LIGUE 1, etapa a 24-a

Montpellier – Lille 0-1 (Xeka 77)

Lyon – Nice 2-0 (Dembele 8, Ekambi 52)

LA LIGA, etapa a 24-a

Cadiz – Celta Vigo 0-0

Villarreal – Real Madrid 0-0

Rayo Vallecano – Osasuna 0-3 (Moncayola 8, Garcia 40, K. Garcia 90+3)

Atletico Madrid – Getafe 4-3 (Correa 19, 45+4, Cunha 27, Hermoso 89 / Mayoral 30, Unal 37, 42)

Manchester United – Southampton 1-1 (Sancho 21 / Adams 48)

Brentford – Crystal Palace 0-0

Everton – Leeds United 3-0 (Coleman 10, Keane 23, Gordon 78)

Watford – Brighton 0-2 (Maupay 44, Webster 82)

Norwich – Manchester City 0-4 (Sterling 31, 70, 90 Foden 48)

Meciul Chelsea – Arsenal a fost amânat pentru că The Blues joacă finala CM al cluburilor, în Emiratele Unite

Lazio – Bologna 3-0 (Immobile 13, Zaccagni 53, 63)

Napoli – Inter 1-1 (Insigne 7 / Dzeko 47)

Torino – Venezia 1-2 (Brekalo 5 / Haps 38, Crnigoj 46)

12-02-2022
16:36

Chelsea, campioana mondială a cluburilor

Chelsea – Palmeiras 2-1 (Lukaku 54, Havertz 117-penalty / Veiga 64-penalty)

Min. 117 / GOOOL Chelsea! Havertz execută o lovitură de la 11 metri, obţinută după un henţ al lui Luan.

Min. 64 / GOOOL Palmeiras! Veiga transformă cu succes o lovitură de la 11 metri, după un henţ în careu al lui Thiago Silva.

Min. 54 / GOOOL Chelsea! Lukaku deschide scorul cu o lovitură de cap.

A început finala Campionatului Mondial al cluburilor, între Chelsea şi Palmeiras.

12-02-2022
15:20

Bochum s-a distrat cu Bayern Munchen

Este prima oară, din 1975, când Bayern Munchen primeşte patru goluri în prima repriză a unui meci. În urmă cu 47 de ani, bavarezii primeau cinci goluri de la Eintracht Frankfurt, până în pauză, şi erau învinşi, scor 0-6.

12-02-2022
14:32

Dennis Man, gol în Parma - Pordenone

Dennis Man a reuşit să marcheze din nou pentru Parma, în meciul cu Pordenone. Internaţionalul român a înscris în minutul 67, când scorul era 1-1. Este al treilea gol pentru mijlocaşul ofensiv de 23 de ani, care nu mai reuşise să înscrie din septembrie 2021.

Fostul jucător al celor de la FCSB a jucat 71 de minute în meciul Parma – Porenone 4-1. După 22 de etape din Serie B, echipa românului ocupă locul 11, cu 28 de puncte obţinute.

12-02-2022
11:51

Cristiano Ronaldo, un nou meci slab la Manchester United

Manchester United – Southampton 1-1 (Sancho 21 / C. Adams 48)

Cristiano Ronaldo continuă seceta de goluri în 2022, după ce nu a reuşit să marcheze nici cu Southampton. Portughezul a fost integralist.

După ce a fost rezervă la întâlnirea cu Burnley și a prins doar 25 de minute pe final, Cristiano Ronaldo este titular la Manchester United în meciul de pe teren propriu cu Southampton, din etapa a 25-a din Premier League.

Echipele de start la partida Manchester United – Southampton

mun

12-02-2022
05:53

Râpă a marcat pentru MKS Cracovia

Fundașul Cornel Râpă a marcat un gol în partida pe care echipa sa, MKS Cracovia, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 2-0, în fața formației Lechia Gdansk, în etapa a 21-a a campionatului Poloniei.

Râpă, care a fost integralist, a închis tabela în minutul 90 cu o lovitură de cap după un corner. Primul gol a fost înscris de Rakoczy (68). Celălalt român de la MKS Cracovia, Sergiu Hanca, a fost suspendat pentru această întâlnire.

MKS Cracovia ocupă locul 8 în clasament, cu 30 de puncte, în timp ce Lechia Gdansk este pe 5, cu 36 de puncte. Lider este Lech Poznan, care are 42 de puncte.

11-02-2022
21:59

Rezultatele zilei de vineri, 11 februarie. PSG, victorie în prelungiri

RB Leipzig – Koln 3-1 (Nkunku 29, Olmo 54, Angelino 57 / Lemperle 90+1)

PSG – Rennes 1-0 (Mbappe 90+3)

Kylian Mbappe a marcat singurul gol al meciului, după o pasă primită de la Lionel Messi. În minutul 65, francezul înscrisese prima oară, tot dintr-un assist al argentinianului, însă reuşita a fost anulată pe motiv de ofsaid. VEZI VIDEO.

Sevilla – Elche 2-0 (Papu Gomez 70, Mir 76)

În acest weekend campionatele de top ale Europei programează desfășurarea unor noi runde, care încep de vineri, 11 februarie și se încheie luni, 14 februarie.

Există câteva partide care suscită un interes aparte: Villarreal – Real Madrid și Espanyol – Barcelona în La Liga, PSG – Rennes în Ligue 1 și Atalanta – Juventus în Serie A.

Spezia – Fiorentina

În Serie A meciurile cu impact mare sunt Napoli – Inter și Atalanta – Juventus, pentru că în partida Milan – Sampdoria, după ce au bătut pe Inter în derby și au spulberat pe Lazio în Cupă în mod normal rossonerii, care joacă acasă cu Sampdoria, nu ar trebui să aibă vreo problemă.

La Napoli – Inter se poate petrece un eveniment important. Partida este foarte grea pentru oamenii lui Simone Inzaghi, pentru că după Milan întâlnesc imediat a doua contracandidată serioasă la titlu, situată tot la un punct în spate.

Inter, în mare pericol de a pierde șefia

La Napoli lipsesc senegalezii Koulibaly, stâlpul apărării și Anguissa iar la Inter e suspendat fundașul central Bastoni și mai lipsesc Correa și Gosens. Dacă pierde Inter sigur coboară din fotoliul de lider și cade pe 3, pentru că primele două vor fi Milan și Napoli. Dacă iese egal, Milan va fi lider, dacă bate pe Sampdoria și Inter pe 2.

La Bergamo se joacă oarecum finala locului 4, cu Juventus având un punct peste bergamasci. Torinezii, înainte de orice, nu trebuie să piardă iar Atalanta e obligată să joace la victorie, pentru a reveni pe locul 4. La egal se menține Juve cu un punct avans, la victorie Juve distanța se face de patru puncte.

Meci greu pentru liderul din La Liga

Liderul din La Liga, Real Madrid are un examen dificil, la Villarreal, înainte de crucialul meci de marțea viitoare de la Paris, cu PSG, din optimile Champions League. Carlo Ancelotti mai are de așteptat până când golgeterul Karim Benzema va fi refăcut.

Avem derby de Barcelona, dar cu două echipe care la acest moment nu spun nici măcar pe jumătate din sezoanele anterioare. Espanyol, revenită sezonul acesta în primul eșalon, e foarte mulțumită cu un loc călduț dar echipa lui Xavi Hernandez trebuie să meargă cât mai bine pentru a prinde locul 4, de Champions League. Puțin probabil să îl vedem în atacul blaugrana pe gabonezul Aubameyang, sosit în iarnă de la Arsenal.

PSG, nume grele absente cu Rennes, dar și cu Real Madrid

În Ligue 1, PSG, lider de pe Lună în comparație cu restul plutonului, are meci greu acasă cu singura echipă care a reușit să o dovedească în acest sezon, Rennes. Meci greu pentru că parizienii sunt cu gândul la jocul de marți din optimile Champions League, pe același stadion, cu Real Madrid.

Mauricio Pochettino are nu mai puțin de opt jucători indisponibili, cei mai grei fiind Sergio Ramos în apărare, Neymar și Di Maria la mijloc și nu este exclus să mai menajeze și pe Verratti sau Messi, pentru a nu risca apariția altor surprize neplăcute.

Primele două echipe din din Anglia joacă pe terenurile ultimelor clasate

În Premier League meciul etapei ar fi fost clar derbyul londonez Chelsea – Arsenal, însă partida a fost amânată deoarece The Blues se pregătesc de finala CM al cluburilor, cu brazilienii de la Palmeiras. În această etapă Manchester City și Liverpool vor juca pe terenul unor echipe aflate pe locuri retrogradabile, Norwich respectiv Burnley.

Un joc foarte interesant va fi Newcastle – Aston Villa, în care dacă echipa lui Eddie Howe va câștiga va începe urcușul spre un loc liniștit, după ce un tur de campionat a stat fie pe ultimul, fie pe penultimul loc. Alte partide foarte așteptate sunt Leicester – West Ham, Tottenham – Wolverhampton, Manchester United – Southampton pentru lupta la locul 4 dar și Everton – Leeds, încleștare teribilă din apropierea locurilor de eșafod din subsol.