Weekend european, 29 aprilie – 2 mai. Deian Sorescu a câștigat Cupa Poloniei cu Rakow. Atalanta, doar remiză cu Salernitana

FANATIK vă dă detalii despre partidele care au loc în acest weekend, vineri, 29 aprilie - luni, 2 mai, în Europa, cu excepția Premier League, în Italia, Spania, Franța și Germania.
02.05.2022 | 23:15
Weekend european 29 aprilie  2 mai Deian Sorescu a castigat Cupa Poloniei cu Rakow Atalanta doar remiza cu Salernitana
Weekend european, 29 aprilie – 2 mai. Inter câștigă la Udinese și menține suspansul în Serie A. Andrei Radu, lăsat pe bancă
02-05-2022
20:56

Rezultatele partidelor de luni

BUNDESLIGA, etapa a 32-a

Leverkusen – Eintracht Frankfurt 2-0 (Paulinho 18, Schick 51)

Monchengladbach – Leipzig 3-1 (Embolo 17, Hofmann 45+2, 77 / Nkunku 36)

bun

LA LIGA, etapa a 35-a

Getafe – Betis Sevilla 0-0

lli

SERIE A, etapa a 35-a

Atalanta – Salernitana 1-1 (Pasalic 88 / Lourenco 27)

– atacantul Valentin Mihăilă a fost rezervă la Atalanta, iar fundașul Radu Drăgușin a intrat în minutul 85 la oaspeți

sa

02-05-2022
16:36

Deian Sorescu a câștigat Cupa Poloniei cu Rakow. A dat o pasă de gol

Cariera lui Deian Sorescu s-a schimbat la 180 de grade după ce a plecat de la Dinamo și mijlocașul este foarte aproape să facă eventul cu Rakow.

Echipa lui Sorescu a câștigat finala Cupei Poloniei cu Lech Poznan, scor 3-1, iar jucătorul român a oferit pasa decisivă la primul gol, marcat de Vladislavs Gutkovskis în minutul 6 și a fost înlocuit în minutul 46, la scorul de 2-0.

01-05-2022
18:25

Inter, victorie la limită cu Udinese

După AC Milan, rivala Inter a câștigat și ea meciul din etapa a 35-a a Serie A. Cu Andrei Radu rezervă, echipa lui Simone Inzaghi s-a impus cu 2-1 în deplasarea de la Udinese și păstrează șanse matematice la titlu. Inter este la două puncte în spatele „Diavolului Milanez”.

Pentru gazde a marcat Pussetto în minutul 72, în timp ce golurile „nerazzurrilor” au fost înscrise de Perisic (12) și Lautaro Martinez (39).

01-05-2022
16:16

AC Milan își continuă cursa spre titlu în Serie A. Radu, din nou pe banca de rezerve a lui Inter

AC Milan rămâne pe primul loc în Serie A și după etapa a 35-a. Echipa lui Stefano Pioli a învins-o la limită pe Fiorentina, scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Leao în minutul 82.

De cealaltă parte, rivala la titlu, Inter Milano are meci cu Udinese. Dacă vor învinge, fotbaliștii lui Simone Inzaghi vor rămâne la două puncte în urma „Diavolului Milanez”. Ionuț Andrei Radu a fost lăsat din nou pe bancă după gafa cu Bologna, în locul său revenind titularul Samir Handanovic.

30-04-2022
17:57

Vlad Chiricheș, nota 4 pentru evoluția din Napoli - Sassuolo 6-1

Vlad Chiricheș a avut o evoluție extrem de slabă în Napoli – Sassuolo 6-1. Căpitanul naționalei României a comis mai multe erori contra fostei sale echipe și a fost înlocuit după primele 45 de minute. Stoperul în vârstă de 32 de ani a fost considerat cel mai slab fotbalist de pe teren, în prima repriză, și a primit nota 4 din partea presei din Italia.

„A început meciul cu o eroare, iar Osimhen putea să înscrie. A continuat seria erorilor în cele 45 de minute jucate. Ezitant”, a scris tuttomercatoweb.com.

„Chiricheș dezastru”, a titrat La Repubblica în cronica acestei partide.

„Trimite mai întâi o pasă nesăbuită în spate, însă Osimhen nu reușește să îl pedepsească cu un gol. Apoi, pierde o multitudine de mingi pe faza de construcție și îi permite lui Osimhen să sară nemarcat și să facă 2-0. Este ocolit și la golul de 3-0, marcat de Lozano, din pasa aceluiași atacant nigerian”, au notat cei de la Canale Sassuolo.

Vlad Chiricheș a fost ironizat și de fani, care au pus pe internet o poză cu el la Napoli, acolo unde a jucat între 2015 și 2020.

30-04-2022
16:12

Real Madrid, campioană matematic în Spania

Real Madrid a devenit campioană matematic în Spania, după ce a învins-o pe Espanyol, scor 4-0, în etapa a 34-a din LaLiga.

Golurile partidei au fost marcate de Rodrygo (două goluri), Asensio și Benzema.

30-04-2022
14:06

Eric Bicfalvi, „dublă” în poarta lui Dinamo Moscova

Eric Bicfalvi (34 de ani) a marcat două goluri în victoria echipei sale, FC Ural, cu Dinamo Moscova, scor 3-2, în deplasare, în etapa cu numărul 27 din prima ligă a Rusiei.

Mijlocașul român, care a fost integralist, a înscris în minutele 28 și 67. Cealaltă reușită a oaspeților i-a aparținut lui Miksic (31). Dinamo Moscova a condus cu 1-0, Zakarian fiind cel care a deschis scorul, în minutul 7. Pentru gazde a mai înscris N’Jie (80).

Dinamo Moscova a rămas în inferioritate numerică în minutul 84, când a fost eliminat Skopințev. Gazdele ocupă locul doi în clasament, cu 52 de puncte, în timp ce Ural este pe 14, cu 27 de puncte.

30-04-2022
07:38

Portarul Ionuț Radu, anunțat titular în Udinese – Inter Milano

Portarul Ionuț Radu va fi titular în partida Udinese – Inter Milano, programată duminică, în Serie A. Decizia este oarecm surprinzătoare pentru fanii nerazzurrilor, după ce românul a gafat decisiv în eșecul campioanei în exercițiu, 1-2 cu Bologna, la jumătatea acestei săptămâni.

Tuttomercadoweb anunță că titularul de drept din poarta lui Inter, Samir Handanovic, nu este refăcut după accidentarea suferită chiar înaintea partidei de la Bologna și va rata și deplasarea de la Udinese.

Imediat după gafa care a dus la eșecul echipei sale, Ionuț Radu și-a mandatat agentul să-i caute o nouă echipă. La Inter, în cei opt ani de când se află sub contract, românul a apărat în doar 5 partide.

29-04-2022
20:58

Gafă monumentală în Union Berlin – Greuther Furth. PSG, remiză spectaculoasă cu Strasbourg

Primul meci al etapei a 32-a din Bundesliga le-a opus pe Union Berlin și Greuther Furth. Prima echipă este angrenată în lupta pentru cupele europene, oaspeții sunt virtual retrogradați.

În ciuda diferenței mari de valoare dintre cele două oponente, Furth a deschis scorul prin Hrgota, în minutul 33, și părea capabilă de o surpriză uriașă la Berlin.

A venit, însă, minutul 72. Portarul oaspeților, Linde a preluat un balon pierdut de Union, a pasat către propriul coechipier Viergever care s-a pierdut cu firea când a fost atacat de Michel, care i-a furat balonul și a înscris în poarta goală.

Recital de goluri în Strasbourg – PSG

În primul meci al etapei a 35-a din Ligue 1, Strasboug și PSG au remizat spectaculos 3-3. Virtual campioană, PSG s-a văzut condusă încă din minutul 3, după reușita lui Gameiro, dar a egalat 20 de minute mai târziu prin Kylian Mbappe.

Hakimi (64) și din nou Mbappe (68) au dus-o pe PSG în avantaj. Gazdele, aflate în luptă pentru un loc care să le permită participarea în cupele europene, au revenit în joc după autogolul lui Verratti (min. 75) și au smuls un punct grație reușitei lui Caci din minutul 90+1.

29-04-2022
20:14

Alex Maxim, gol şi pasă decisivă împotriva lui Fenerbahce!

Alexandru Maxim a dat un gol şi o pasă decisivă în meciul dintre Fenerbahce şi Gaziantep, scor 3-2. Fener a intrat cu 1-0 la pauză după golul lui Rossi, iar în minutul 6-2 şi-a majorat avantajul graţie reuşitei lui Dursun.

Două minute mai târziu şi-a intrat în drepturi Alex Maxim, sub privirile selecţionerului Edi Iordănescu. El a pasat decisiv pentru Sagal. Mijlocaşul naţionalei României a şi marcat un gol, în minutul 90+7, din lovitură de pedeapsă. A fost prea târziu, pentru că Fener a reuşit victoria cu 3-2, golul lui Zajc din minutul 82 dovedindu-se foarte important. La oaspeţi a fost şi Alin Toşca integralist.

VEZI VIDEO:

Suntem în fața unui nou weekend european, printre ultimele, pentru că peste tot campionatele se cam apropie de linia de sosire, grăbite de faptul că în decembrie se va face neobișnuita pauză pentru a permite desfășurarea turneului final al CM din Qatar și în aceste condiții sezonul viitor trebuie să înceapă mai devreme ca de obicei.

Atalanta – Salernitana

Singurul campionat din cele mari ale Europei, exceptând Premier League, care face subiectul unui blog separat, unde există în continuare mult suspans în lupta pentru titlu este cel italian. În Serie A lupta dintre cele două puteri din Milano ţine capul de afiş, pentru că Napoli nu a rezistat şi cu acel incredibil eşec de la Empoli, 2-3 după ce avea 2-0 în minutul 80, a ieşit din scenă.

În Germania şi în Franţa echipele campioane, Bayern Munchen şi respectiv PSG au avut deja petrecerea de titlu, aici toată atenţia dându.-se în jurul cupelor europene şi al retrogradării. La un punct de coroana Spaniei se află şi Real Madrid, care, în mod normal în această etapă va deschide şampaniile.

Cine merge în Champions League din Bundesliga

În Bundesliga Bayern a început să plictisească pe toată lumea, devenind pentru a zecea oară consecutiv titlul. Borussia Dortmund şi-a asigurat locul 2 şi prezenţa în grupele Champions League. Acum trebuie stabilite echipele de pe locurile 3 şi 4, care duc şi ele la masa bogaţilor. Leverkusen, Leipzig, Freiburg şi chiar Union Berlin sunt cele trag tare pe acest final. Iar pentru Europa League şi Conference League mai sunt în cursă Koln şi Hoffenheim.

În această etapă Leverkusen joacă acasă cu Eintracht Frankfurt şi poate câştiga lejer pentru că adversarul e cu gândul la returul semifinalei de Europa League cu West Ham. Leipzig merge pe un teren periculos, la Monchengladbach, Freiburg are meci greu afară cu Hoffenheim iar Union Berlin poate profita, primind vizita retrogradatei Greuther Furth.

Real Madrid, gata să deschidă şampania

În Ligue 1 în spatele campioanei PSG se află un Olympique Marseille suficient de detaşat pentru a fi sigur de locul 2 şi de prezenţa în grupele Champions League. Înghesuiala mare este pentru locul 3, de play-off în Champions League. Rennes, Monaco, Nice şi Strasbourg duc această cursă. Pentru Europa League sau Conference mai trage şi Lens.

În La Liga Real Madrid are nevoie de un egal acasă cu Espanyol pentru a declanşa fiesta. Celelate locuri de Champions League vor fi ocupate cel mai probabil de Barcelona, Sevilla şi Atletico Madrid, doar Betis Sevilla, patru puncte distanţă, putând să mai spere, după ce câştigând Cupa Spaniei e sigură de prezenţa în Europa League.

Milan şi Inter, cursă umăr la umăr

Inter a ratat o imensă oportunitate de a trece pe primul loc, după ce a pierdut la Bologna un meci restanţă şi finalul de sezon se anunţă absolut electrizant. Milan are două puncte peste concitadina care e campioana ultimului sezon.

În această rundă Milan primeşte vizita unei Fiorentine, năucită de două eşecuri consecutive iar nerazzurri merg la Udine, un meci mai uşor am fi spus, dar nu este deloc aşa, friulanii venind după un senzaţional 4-0 la Florenţa, în meci restanţă.