WTA Țiriac Trophy 2023. Astra Sharma a câștigat trofeul după o revenire spectaculoasă

WTA Țiriac Foundation Trophy 2023 a avut loc în această săptămână. Câștigătoarea competiției este australianca Astra Sharma.
17.09.2023 | 15:42
WTA Tiriac Trophy 2023 Astra Sharma a castigat trofeul dupa o revenire spectaculoasa
Jucătoarea australiană de tenis Astra Sharma, poziția 216 în clasamentul mondial, a câștigat WTA Țiriac Trophy 2023. Sursă foto: Facebook Țiriac Foundation Trophy
17-09-2023
12:48

Sharma, campioană la WTA Țiriac Trophy 2023

Sportiva de la Antipozi a învins-o în finală după o revenire de senzație pe italianca Sara Errani, cap de serie numărul 4 și locul 115 WTA, scor 0-6, 7-5, 6-2, după aproape două ore și jumătate.

16-09-2023
12:06

Cristian e în careul de ași

Jaqueline Cristian, cap de serie numărul 3 și locul 98 WTA, s-a calificat în semifinalele WTA Țiriac Trophy.

Românca a învins-o sâmbătă dimineață în sferturile de finală pe argentinianca Maria Lourdes Carle, poziția 173 în clasamentul mondial, scor 7-6 (4), 6-4, după două ore și jumătate.

Cristian va evolua în semifinale de la ora 15:30, cu australianca Astra Sharma, locul 216 WTA.

15-09-2023
15:22

Anca Alexia Todoni, eliminată în sferturi

Anca Alexia Todoni a fost eliminată în sferturile competiției de la WTA Țiriac Trophy. Românca în vârstă de doar 18 ani a cedat cu Darja Semenistaja (143 WTA), scor 7-6(3), 6-4.

Letona s-a impus în manșa inaugurală la tie-break. Todoni a condus cu break în startul setului, însă jucătoarea din Letonia a revenit și s-a impus cu 7-3 la tie-break.

Setul secund a stat, de asemenea, sub semnul echilibrului. Ambele jucătoare și-au făcut serviciul până la 5-4 pentru letonă. Todoni a cedat pe propriul serviciu, iar Semenistaja s-a impus după o oră și 45 de minute, fructificând a doua minge de meci.

Jaqueline Cristian poate ține steagul sus pentru România la turneul de la București. Rămasă singura româncă de pe tablou, Jaqueline Cristian o înfruntă pe Maria Lourdes Carle în sferturi.

14-09-2023
14:38

Ana Bogdan, eliminată în turul 2 la WTA Țiriac Trophy

Ana Bogdan a fost eliminată în turul 2 al turneului WTA Țiriac Trophy de Astra Sharma (216 WTA, Australia). După un meci întins pe două zile, sportiva născută la Sinaia a cedat, scor 7-6(2), 6-7(3), 5-7. Per total, partida de la București a durat trei ore și 43 de minute.

Totodată, Maria Sara Popa a fost eliminată de către Sara Errani (115 WTA, Italia). Fosta finalistă de la Roland Garros s-a impus rapid, scor 6-4, 6-1 după o oră și 26 de minute de joc.

Rezultatele și programul zilei la WTA Țiriac Trophy:

• M. Benoit (Belgia) – A. Bondar (Ungaria) 1-6, 2-6
  • M. S. Popa – S. Errani (Italia) 4-6, 1-6
  • D. Semenistaja (Letonia) – I. Bara 7-5, 2-6, 7-6(6)
  • A. Bogdan – A. Sharma 7-6(2), 6-7(3), 5-7
  • J. Cristian – A. Mitu 6-1, 6-2
13-09-2023
17:56

Ana Bogdan - Astra Sharma continuă joi, ora 13:30

Ana Bogdan va continua lupta pentru calificarea în sferturile WTA Tiriac Foundation Trophy joi, 14 septembrie. Principala favorită la câștigarea competiției a câștigat primul set al meciului început miercuri cu Astra Sharma, scor 7-6(2).

Jucătoarea din Australia a egalat situația pe tabelă după un set secund la fel de echilibrat, scor 7-6 (3). Meciul a fost întrerupt din cauza întunericului și va fi reluat joi, 14 septembrie, de la ora 13:30.

Anca Alexia Todoni, surpriza zilei la WTA Țiriac Trophy

Anca Alexia Todoni (281 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA Țiriac Foundation Trophy. Românca în vârstă de doar 18 ani a eliminat-o în turul al doilea pe Viktoriya Tomova (86 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-1.

Jucătoarea din Bulgaria era a doua favorită la câștigarea competiției. Partida a durat două ore și 18 minute. Pentru un loc în semifinale, Anca Alexia Todoni va juca împotriva învingătoarei din meciul Semenistaja – Irina Bara.

Pentru calificarea în sferturi, Anca Alexia Todoni și-a asigurat un cec în valoare de 3.475 de dolari și 29 de puncte în clasamentul WTA.

Tot miercuri, Ilinca Amariei s-a duelat în turul al doilea cu Noma Noha Akugue. Sportiva în vârstă de 19 ani din Germania a câștigat după un prim set echilibrat, scor 7-6(4), 6-1.

Ana Bogdan, principala favorită la câștigarea competiției de la WTA Țiriac Foundation Trophy, o înfruntă în ultimul meci al zilei pe Astra Sharma.

WTA Țiriac Foundation Trophy se desfășoară în perioada 11-17 septembrie la București. Turneul din Capitală a pus în joc premii în valoare totală de 115.000 dolari și 125 de puncte în clasamentul WTA. Nu mai puțin de zece românce au acces direct pe tabloul principal al competiției.

WTA Țiriac Trophy 2023. Ce au făcut româncele în primul tur

WTA Țiriac Foundation Trophy se află la a doua ediție consecutivă. Anul trecut, competiția găzduită de Centrul Naţional de Tenis a fost câștigată de Irina Begu, care nu a participat la ediția din sezonul actual.

Nu mai puțin de zece jucătoare de tenis din România au acces pe tabloul principal, în frunte cu Ana Bogdan, principala favorită la câștigarea competiției. Tragerea la sorți pentru tabloul principal a avut loc duminică, iar româncele și-au aflat deja adversarele.

În primul tur, Ana Bogdan, campioană la BCR Iași Open, o întâlnește pe Nuria Brancaccio (207 WTA, Italia). De cealaltă parte, Jaqueline Cristian, favorită 3 la câștigarea trofeului, joacă în primul tur cu Lulu Sun (200 WTA, Elveția).

Patricia Țig, eliminată. Mitu și Bara au acces în turul secund la WTA Țiriac Trophy 2023

Luni și marți au avut loc primele meciuri din primul tur al WTA Țiriac Trophy. Dintre românce, Ilinca Amariei și Anca Alexia Todoni s-au calificat în turul al doilea, în timp ce Alexandra Ignatik a fost învinsă.

Totodată, Andreea Prisăcariu și Cristina Dinu au ratat calificarea pe tabloul principal. În schimb, Maria Sara Popa s-a calificat pe tabloul principal. Jucătoarea în vârstă de doar 18 ani a reușit mai mult decât atât, calificându-se în turul al doilea, după victoria de marți cu Irina Fetecău.

Tot în primul tur a fost eliminată Patricia Țig, în timp ce Andreea Mitu și Irina Bara au mers mai departe. Ana Bogdan și Jaqueline Cristian sunt ultimele românce care caută calificarea în turul al doilea.

Rezultatele româncelor din primul tur la WTA Țiriac Trophy:

• Ilinca Amariei (396 WTA) – Irene Burillo Escorihuela (245 WTA, Spania) 6-4, 6-4
  • Alexandra Ignatik (261 WTA) – Jessica Bouzas Maneiro (134 WTA, Spania) 3-6, 7-5, 3-6
  • Carole Monnet (162 WTA, Franța) – Anca Alexia Todoni (281 WTA) 3-6, 0-6
  • Irina Fetecău (645 WTA) – Maria Sara Popa (701 WTA) 1-6, 6-7(8)
  • Patricia Țig (451 WTA) – Maria Lourdes Carlo (173 WTA, Argentina) 6-4, 2-6, 2-6
  • Carlota Martinez Cirez (222 WTA, Spania) – Andreea Mitu (309 WTA) 1-6, 3-6
  • Irina Bara (185 WTA) – Camilla Rosatello (279 WTA) 7-5, 6-1
  • Ana Bogdan (62 WTA) – Nuria Brancaccio (207 WTA, Italia) 5-7, 7-5, 6-3
  • Jaqueline Cristian (98 WTA) – Lulu Sun (200 WTA) 6-1, 6-3

Ana Bogdan, motivată să câștige WTA Țiriac Trophy: „Îmi doresc foarte mult”

Ana Bogdan este principala favorită la câștigarea competiției. Sportiva născută la Sinaia participă în premieră la turneul găzduit de Centrul Național de Tenis. „Este o mare bucurie pentru mine să vin aici să joc acest turneu. Anul trecut nu am reuşit, pentru că aveam alt program. De fiecare dată când vin în ţară să joc am acest sentiment de mulţumire de a juca acasă, emoţiile sunt diferite şi este ceea ce contează în final.

Mă bucur enorm că sunt aici. Cred că este pentru prima oară când văd că nu sunt două românce una împotriva celeilalte din primul tur. Cred că vor fi nişte meciuri interesante, vor fi meciuri disputate şi urez succes tuturor româncelor.

Îmi doresc foarte mult să câştig acest turneu pentru că de fiecare dată când joc acasă sunt sentimente unice şi mi-ar plăcea să am o colecţie de trofee Malvensky acasă. Dar trebuie să o iau pas cu pas şi meci cu meci, pentru că este cel mai important să fac acest lucru”, a declarat Ana Bogdan.