Calificări CM 2022. Mexic și SUA, ultimele calificate la turneul final. Costa Rica – Noua Zeelandă, în barajul intercontinental

FANATIK vă prezintă informații despre meciurile din cadrul ultimelor etape ale grupelor finale din America de Sud, America de Nord și Asia și din barajele din Europa și Africa.
31.03.2022 | 09:17
Calificari CM 2022 Mexic si SUA ultimele calificate la turneul final Costa Rica  Noua Zeelanda in barajul intercontinental
Echipele naționale ale Mexicului și Statelor Unite s-au calificat, alături de Canada, la Cupa Mondială din Qatar, în timp ce Costa Rica va juca în barajul intercontinental. Sursă foto: Twitter
31-03-2022
06:18

Mexic și SUA merg la CM, Costa Rica joacă baraj

Echipele naționale ale Mexicului și Statelor Unite s-au calificat, alături de Canada, la Cupa Mondială din Qatar, în timp ce Costa Rica va juca în barajul intercontinental. Rezultatele meciurilor din ultima etapă a zonei Concacaf.

Costa Rica – SUA 2-0 (Vargas 51, Contreras 59)

Jamaica – Honduras 2-1 (Bailey 39 pen., Morrison 45+2 / Tejeda 18 pen.)

Mexic – El Salvador 2-0 (Antuna 17, Jimenez 43 pen.)

Panama – Canada 1-0 (Torres 49)

conc

Reprezentativele Canadei, Mexicului și Statelor Unite s-au calificat la Cupa Mondială, iar Costa Rica va juca un baraj cu Noua Zeelandă, care a învins, la Doha, selecționata din Insulele Solomon, scor 5-0. Golurile au fost marcate de Tuiloma (23, 69), Wood (39), Bell (50) şi Garbett (90 +1).

Meciul de baraj va avea loc la Doha, în 13 sau 14 iunie. În cealaltă partidă de baraj pentru calificarea la turneul final se vor întâlni Peru și învingătoarea dintre Emiratele Arabe Unite și Australia (întâlnire care va avea loc la 7 iunie).

30-03-2022
07:13

Peru va juca barajul de calificare la Mondial, Columbia ratează prezența în Qatar

S-au încheiat meciurile din grupa unică de calificare sud-americană la Campionatul Mondial 2022. S-a aflat și ultima necunoscută, echipa clasată pe locul 5, care merge la baraj.

Aceasta este naționala statului Peru, care a învins Paraguay, pe teren propriu, cu 2-0. Golurile au fost marcate de Lapadula (5) și Yotun (42).

La rândul ei, Columbia, care acum 4 ani ajungea în optimi, iar în 2014 juca în sferturi, a ratat prezența la competiția din Qatar, care va avea loc între 21 noiembrie și 18 decembrie.

Celălalt rezultat nu a fost în favoarea noastră. Cred că ratarea obiectivului reprezintă o rușine pentru fotbalul columbian”, a declarat selecționerul Reinaldo Rueda după meci. Columbia a învins Venezuela, în deplasare, cu 1-0, prin golul lui Rodriguez (45+4-p).

În celelalte meciuri din grupă s-au consemnat rezultatele: Bolivia – Brazilia 0-4 (Paqueta 24, Richarlison 45, 90+1, Guimaraes 66), Chile – Uruguay 0-2 (Suarez 79, Valverde 90) și Brazilia și Argentina au un meci mai puțin, pe care-l vor juca la vară.

29-03-2022
17:03

Rezultatele din barajele jucate în Africa şi Europa

Baraje de calificare la CM 2022 – Africa

• Nigeria – Ghana 1-1 (Troost-Ekong 22-penalty / Partey 11) (în tur 0-0) – în barajul african a fost păstrată regula golului marcat în deplasare, astfel că Ghana s-a calificat la CM 2022
  • Senegal – Egipt 1-0, 3-1 după loviturile de departjare (Dia 4) (în tur 0-1)

Senegal s-a calificat la CM 2022 după un meci nebun, decis la loviturile de departajare. Primele două serii de penalty-uri au fost ratate de jucătorilor celor două naţionale: Kalidou Koulibaly şi Saliou Ciss pentru senegalezi, respectiv Mohamed Salah şi Zizo pentru egipteni. Isamila Sarr, Bamba Dieng şi Sadio Mane au transformat pentru Senegal, în timp ce Amr El Solia a transformat singurul penalty al egiptenilor, după ce Mostafa Mohamed a ratat în cea de-a patra serie.

• Algeria – Camerun 1-2 (Touba 118 / Choupo-Moting 22, Toko Ekambi 120+4) (în tur 1-0)

După golul marcat de Touba, în minutul 118, algerienii au început să tragă de timp, motiv pentru care au fost acordate 4 minute de prelungiri. În minutul 120+4, Ekambi a reluat în poartă mingea deviată de Michael Ngadeu, fost jucător la FC Botoşani în perioada 2014-2016, şi a adus calificarea Camerunului la Mondialul din Qatar.

În minutul 98, Slimani a marcat pentru Algeria, însă reuşita a fost anulată pentru un henţ, după ce arbitrul a consultat sistemul VAR.

• Maroc – DR Congo 4-1 (Ounahi 21, 55, Tissoudali 45+7, Hakimi 70 / Malango Ngita 77) (în tur 1-1)
  • Tunisia – Mali 0-0 (în tur 1-0)

Baraje de calificare la CM 2022 – Europa

• Portugalia – Macedonia de Nord 2-0 (Fernandes 32, 65)

Min. 65: GOOOL Portugalia! Bruno Fernandes face dubla, cu ajutorul unei pase primite de la Jota, în urma unui contraatac.

Min. 32: GOOOL Portugalia! Bruno Fernandes deschide scorul după o combinaţie cu Ronaldo, care i-a oferit pasa decisivă.

Portugalia: D. Costa – Cancelo, Danilo, Pepe, Mendes – B. Fernandes, Moutinho, Otavio – Ronaldo, Jota, Silva

Macedonia de Nord: Dimitrevski – Ristovski, Musliu, Velkovski, Alioski – Elmas, Bardhi, Ademi, Trajkovski – Ristovski, Kostandinov

• Polonia – Suedia 2-0 (Lewandowski 49-penalty, Zielinski 73)

Zlatan Ibrahimovic, intrat pe teren în minutul 80 la oaspeţi, a ratat calificarea la Mondialul din Qatar.

Min. 73: GOOOL Polonia! Zielienski, rămas în poziţie 1 la 1 cu Olsen, marchează.

Min. 49: GOOOL Polonia! Robert Lewandowski a transformat perfect o lovitură de la 11 metri.

Polonia: Szczesny – Bielik, Glik, Bednarek – Cash Goralski, Moder, Bereszynski – Zielinski, Szymanski – Lewandowski

Suedia: Olsen – Krafth, Lindelof, Danielson, Augustinsson – Kulusevski, Karlstrom, Olsson, Forsberg – Isak, Quaison

• Barajul 1, în care Scoţia va întâlni Ucraina, iar câştigătoarea se va duela cu Ţara Galilor, va avea loc în luna iunie
29-03-2022
14:24

Japonia a terminat la egalitate, 1-1, cu Vietnam pe teren propriu

Naționala Japoniei a obținut calificarea la Campionatul Mondial din Qatar, care va avea loc între 21 noiembrie și 18 decembrie, după meciurile din penultima etapă.

În ultima rundă din Grupa B de calificare a zonei Asiei, Japonia a jucat pe teren propriu cu ultima clasată, Vietnam, care adunase doar 3 puncte în 9 etape. Spectatorii se așteptau la un spectacol, dar nu a fost să fie.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 19, prin Nguyen, iar Japonia s-a văzut pusă în situația să alerge după egalare. A obținut-o în minutul 55, după golul lui Yoshida, iar acesta a fost și scorul final.

Marți mai au loc două meciuri în aceeași grupă. Este vorba de partidele Oman – China și Arabia Saudită – Australia. Arabia Saudită este și ea calificată la CM, iar Australia va juca barajul.

În acest moment, clasamentul arată astfel, cu mențiunea că Japonia și Vietnam au câte 10 partide jucate: 1. Japonia 22 p, 2. Arabia Saudită 20 p, 3. Australia 15 p, 4. Oman 11p, 5. China 6p, 6. Vietnam 4p.

28-03-2022
08:06

Canada s-a calificat la Mondialul din Qatar după 4-0 cu Jamaica

Naționala Canadei și-a asigurat prezența la Campionatul Mondial din Qatar, care va avea loc între 21 noiembrie și 18 decembrie.

Naționalei „frunzei de arțar” a învins Jamaica cu 4-0, în penultima etapă a Zonei CONCACAF. Golurile au fost marcate de Larin (13), Buchanan (44), Hoilett (83) și Mariappa (89–autogol).

În urma acestui rezultat, Canada a acumulat 28 de puncte și este lider, cu 28 de puncte. Pe următoarele două locuri se află Statele Unite și Mexic, ambele cu 25 de puncte.

Echipa Statelor Unite a învins Panama cu 5-1. Pulisic, legitimat la Chelsea, a marcat în minutele 17, 45+4 și 69 (primele două din penalty). Celelalte goluri au fost înscrise de Arriloa (23) și Ferreira (27), în timp ce reușita panamezilor a aparținut lui Godoy (86).

În fine, Mexic s-a impus la limită în Honduras, unicul gol aparținând lui Alvarez, în minutul 70.

La finalul partidei, jucătorii din Statele Unite au sărbătorit calificarea la CM, chiar dacă, matematic, nu au obținut-o. În ultimul meci, ei vor întâlni Costa Rica, iar dacă pierd la o diferență de cel puțin 6 goluri văd Campiontul Mondial la televizor.

Într-un alt meci, Costa Rica a învins, în deplasare, Salvador, cu 2-1. Astfel, învingătoarea și-a asigurat locul 4, care trimite la baraj.

În ultima etapă, care va avea loc pe 31 martie, sunt programate întâlnirile: Costa Rica – Statele Unite, Hamaica – Honduras, Mexic – Salvador și Panama – Canada. Mexic poate pierde locul 3 doar dacă este învinsă la o diferență mai mare de 4 goluri.

25-03-2022
21:25

Rezultatele din meciurile tur ale barajului african

• RD Congo – Maroc 1-1 (Y. Wissa 12 / Tissoudali 76)
  • Camerun – Algeria 0-1 (Slimani 40)
  • Mali – Tunisia 0-1 (M. Sissako 36 – autogol)
  • Egipt – Senegal 1-0 (S. Ciss 4 – autogol)
  • Ghana – Nigeria 0-0

Meciurile retur se joacă pe 29 martie.

25-03-2022
08:49

Uruguay se califică după o fază controversată

Uruguay și-a asigurat locul 4 în grupa unică sud-americană de calificare la CM 2022, după victoria cu Peru, 1-0. Dar echipa adversă acuză nevalidarea unui gol.

Unicul gol a fost marcat de Arrascaeta, în minutul 42, dar spre finalul partidei Miguel Trauco a trimis o minge spre poarta gazdelor. Sergio Rochet a reținut mingea, dar, din inerție, a făcut câțiva pași în spatele liniei porții.

Pentru a nu intra cu mingea în poartă, el a întins mâinile în față. Arbitrul a lăsat faza să curgă, fără să consulte sistemul VAR, iar la meciurile din zona CONMEBOL nu există Goal Line Technology. Pe reluări se poate vedea că mingea trece dincolo de linia porții, dar nu în totalitate.

Dacă golul ar fi fost validat, Uruguay ar fi 23 de puncte, Peru ar fi avut 22, iar a patra echipă calificată direct din CONMEBOL la CM s-ar fi decis în ultima etapă. Așa, însă, lupta se va da pentru locul 5, care asigură prezența la baraj.

Columbia, cu 20 de puncte, și Chile, cu 19 p, au șanse la baraj. Meciurile interesante din ultima etapă sunt Chile – Uruguay, Peru – Paraguay și Venezuela – Columbia.

25-03-2022
05:33

Favoritele s-au încurcat în zona CONCACAF

Canada, Statele Unite și Mexic, primele trei clasate în zona CONCACAF de calificare la Mondialul din Qatar, au făcut pași greșiți. Ultimele două s-au încurcat reciproc, meciul terminându-se cu o remiză albă.

În schimb, Canada a fost învinsă cu 1-0, în deplasare, de Costa Rica, golul fiind marcat de Borges, în minutul 45+1. Oaspeții au jucat în inferioritate din minutul 34, după eliminarea lui Kaye pentru două cartonașe galbene (pe primul îl încasase după un sfert de oră de joc).

În celelalte două meciuri s-au consemnat rezultatele: Panama – Honduras 1-1 (Blackburn 23 / Lopez 65) și Jamaica – El Salvador 1-1 (Gray 72 / Zavaleta 21).

25-03-2022
05:18

Uruguay și-a asigurat locul 4 după victoria cu Peru

Naționala Perului este sigură de prezența la Campionatul Mondial din Qatar, care va avea loc între 21 noiembrie și 18 decembrie.

Cu cedeta Luis Suarez în teren din primul minut, uruguay s-a impus la limită, unicul gol fiind marcat de Arrascaeta, în minutul 42. În celelalte meciuri s-au consemnat rezultatele: Brazilia – Chile 4-0 (Neymar 44-penalty, Junior 45+1, Coutinho 72-penalty, Richarlison 90+1), Columbia – Bolivia 3-0 (Diaz 39, Borja 72, Uribe 90) și Paraguay – Ecuador 3-1 (Morales 10, Hincapie 45+6-autogol, Almiron 54 / Caicedo 85-penalty; gazdele au terminat meciul în inferioritate, după eliminarea lui Riveros în minutul 88). La noapte, de la ora 1:30 a României, se va juca meciul Argentina – Venezuela.

24-03-2022
19:27

Rezultate din semifinalele barajelor europene

Vezi aici cele mai importante faze din meciurile de baraj

Italia – Macedonia de Nord 0-1 (Trajkovski 90+2)

Min. 90+2 – GOOOL Macedonia de Nord!!! Trajkovski preia un balon în jumătatea adversă și înscrie cu un șut de la 25 de metri.

Min. 79 – Raspadori șutează din marginea careului mare, dar mingea trece milimetric peste poarta macedonenilor.

Min. 63 – Încă o ocazie imensă pentru italieni. Verratti îl găsește în careu pe Berardi, dar șutul din întoarcere al acestuia este blocat de Aliovski.

Min. 58 – Șutul lui Berardi din marginea careului de 16 metri trece peste poarta lui Dimitrievski.

Min. 39 – Churlinov scapă singur spre poarta lui Donnarumma, dar este ajuns din urmă de Florenzi și blocat în momentul șutului.

Min. 30 – Domenico Berardi ratează o ocazie imensă, șutul său de la 16 metri fiind parat de portarul macedonean.

Italia:  Donnarumma – Florenzi, Bastoni, Mancini, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Berardi, Immobile, Insigne.

Macedonia de Nord: Dimitrievski – S Ristovski, D Velkovski, Musliu, Alioski – Ademi, Bardi, Nikolov – Churlinov, M Ristovski, Trajkovski.

Portugalia – Turcia 3-1 (Otavio 16, Diogo Jota 42, Nunes 90+4 / Burak Yilmaz 64)

Min. 90+5 – Cristiano Ronaldo ratează din situtație ideală șansa de 4-1.

Min 90+4 – GOOOL Portugalia!!! Combinație între doi jucători intrați pentru finalul de partidă. Rafa Leao pasează printre fundașii centrali adverși, iar Matheus Nunes finalizează.

Min. 68 – O nouă pasă filtrantă a lui Cengiz Under pentru Burak Yilmaz, acesta îi ia fața lui Danilo, și cade în suprafața de pedeapsă. Arbitrul nu se lasă însă influențat, iar din camera VAR nu vine vreo semnalizare contrară.

Min. 64 – GOOOL Turcia!!! După un start de repriză în care Portugalia a părut că nu are probleme, turcii reintră în joc. Pasă perfectă, printre, a lui Cengiz Under, Burak Yilmaz se desprinde de Fonte, iar apoi șutează fără speranțe pentru portarul portughez.

Min. 42 – GOOOL Portugalia!!! Otavio trece și-n postura de pasator. Centrare perfectă, Diogo Jota reia puternic, în colțul scurt, iar Cakir nu reușește intervenția salvatoare.

Min 23: După o primă ocazie a lui Under (șut puternic de la 17 metri, reținut de Diogo Costa), Kutlu se află la capătul unei acțiuni rapide de contraatac, dar lovitura sa de cap, din 4 metri, trece puțin pe lângă poartă.

Min 16 – GOOOL Portugalia!!! Acțiune prelungită de atac a gazdelor, Bernardo Silva șutează de la 17 metri în bară, dar Otavio, pe fază, reia în poartă și deschide scorul.

Portugalia: Diogo Costa – Dalot, Fonte, Danilo Pereira, Guerreiro – Bernardo Silva, Moutinho, Bruno Fernandes – Otavio, Cristiano Ronaldo, Diogo Jota.

Turcia: Cakir – Kabak, Soyuncu, Demiral, Kutlu – Celik, Kokcu, Calhanoglu, Akturoglu – Under – Yilmaz.

Suedia – Cehia 1-0 (Quaison 110)

Min. 110 – GOOL Suedia!!! Quaison și Isak reușesc un un-doi perfect și primul deschide scorul cu un șut plasat.

Min 11: Jan Kuchta marchează pentru cehi, însă arbitrul Michael Oliver anulează reușita pentru un fault în atac.

Suedia: Olsen – Lindelof, Danielsson, M.Olsson, J. Nilsson – Claesson, Ekdal, Forsberg, K. Olsson – Isak, Kulusevski.

Cehia: Vaclik – Zima, Holes, Brabec, Sadilek – Barak, Hlozek, Masopust, Jankto, Soucek – Kuchta.

Țara Galilor – Austria 2-1 (Bale 25, 51 / Davies 65 aut.)

Min 74 – Bale execută o nouă lovitură liberă, iar Sabitzer blochează balonul. Fază suspectă de henț și penalty. Decizia VAR: jocul continuă, mingea a lovit umărul jucătorului austriac.

Min. 65 – GOOOL Austria!!! Ben Davies deviază mingea în propria poartă, după un șut din afara careului a lui Sabitzer. Reușita a fost validată după consultarea sistemului VAR.

Min 51 – GOOOL Țara Galilor!!! Bale face dubla. Corner scurt, Ramsey combină cu James, iar cel din urmă centrează către Davies, care, la 11 metri, cu spatele la poartă, scoate pentru Bale. Iar jucătorul lui Real îl învinge din nou pe Lindner cu un șut sub bară.

Min. 25 – GOOOL Țara Galilor!!! Gareth Bale deschide scorul executând perfect o lovitură liberă, ”specialitatea casei”.

Țara Galilor: Hennessey – Davies, Rodon, Roberts, Ampadu – Williams, Allen, Wilson, Ramsey – Bale, James.

Austria: Lindner – Dragovic, Hinteregger, Alaba, Seiwald – Baumgartner, Laimer, Lainer, Schlager – Arnautovic, Sabitzer.

24-03-2022
13:20

Japonia și Arabia Saudită merg în Qatar. Australia va disputa barajul

Naționala Japoniei a învins Australia cu 2-0 în etapa 9-a din turul 3, Grupa B de calificare a zonei Asiei. Golurile niponilor au fost marcate de Mitoma, în minutele 89 și 90+4.

În urma acestui rezultat, Japonia a acumulat 21 p și și-a asigurat biletele pentru CM din Qatar. În plus, Australia (15 p) nu mai are nicio șansă să ocupe unul dintre primele două locuri, care trimit echipele la competiția mondială. În schimb, va juca barajul.

La rândul ei, Arabia Saudită se află pe locul 2, cu 19 p și un meci mai puțin, cel cu China. Saudiții sunt siguri și ei de prezența la CM, dar rămâne de văzut de pe ce loc.

10:22

Zlatan Ibrahimovic își prelungește contractul cu AC Milan doar dacă Suedia merge la CM

Contractul atacantului suedez Zlatan Ibrahimovic expiră în iunie 2022. Clubul este gata să înceapă negocierile pentru un nou angajament, dar jucătorul a cerut timp de răgaz.

Campionatul Mondial din 2022 va avea loc în Qatar între 21 noiembrie și 18 decembrie. Suedia joacă în ultima fază a calificărilor, urmând să întâlnească Cehia, pe teren propriu, pe 25 martie.

În cazul unui succes, nordicii vor juca împotriva Poloniei în meciul decisiv de calificare la CM. astfel, Ibrahimovic le-a transmis oficialilor lui AC Milan că își va prelungi contractul dacă Suedia se califică la competiția din Qatar.

Clubul i-a și prezentat oferta: un salariu de 2 milioane de euro pe sezon, plus bonusuri de performanță și de prezență pe teren, scrie tuttomercatoweb.com.

Dacă Suedia nu se califică la CM, șansele la Ibrahimovic să continue ca jucător sunt mici. Publicația amintită notează că el ar putea îmbrăca tricoul de tehnician sau chiar costumul de manager.

23-03-2022
16:56

Santos are încredere în băieții săi

Selecționerul naționalei Portugaliei, Fernando Santos, este încrezător că jucătorii săi vor învinge Turcia în semifinalele barajului pentru CM din Qatar și vor ajunge la meciul decisiv pentru calificare.

”În meciurile decisive, fie că sunt finale sau meciuri care oferă calificare, cu excepția ultimei partide (n.r. – înfrângere cu Serbia, scor 1-2), Portugalia a știut să răspundă pozitiv”, a spus Fernando Santos în conferința de presă premergătoare întâlnirii cu Turcia.

Lusitanii au numeroase absențe pentru întâlnirea de joi de la Porto: Ruben Dias, Nelson Semedo, Ruben Neves, Anthony Lopes și Renato Sanches lipsesc din cauza unor accidentări, Pepe a fost testat pozitiv pentru Covid-19, iar Joao Cancelo este suspendat.

Campionatele din toate țările s-au întrerupt pentru ultima pauză majoră din calendarul FIFA rezervată partidelor echipelor naționale pentru calificarea la turneul final al CM din Qatar, care va avea loc spre sfârșitul acestui an.

Panama – Canada

Suntem în faza ultimelor zeci de minute din preliminariile acestui CM din Qatar, o competiție exotică, așezată într-o perioadă atipică, la final de an. În Europa au mai rămas de decis doar cele trei locuri păstrate pentru echipele de pe locul 2 din grupele preliminare în urma barajelor sau venite prin Liga Națiunilor.

În Africa, în 180 de minute sau mai mult dacă vor fi prelungiri sau eventual lovituri de departajare vom cunoaște cele cinci ambasadoare ale continentului negru. În Asia mai sunt de lămurit lucrurile doar în grupa finală B și implicit care vor fi cele două echipe ce se vor întrece mai întâi în barajul locurilor 3, iar apoi cu a patra clasată din America Centrală și de Nord.

Polonia, trimisă în finala play-off-ului prin excluderea Rusiei

În play-off-ul european știm deja o finalistă, calificată din oficiu de FIFA, ca urmare a faptului că Polonia a beneficiat de excluderea Rusiei din toate competițiile în urma invaziei din Ucraina. De asemeni, partida Scoția – Ucraina a fost amânată din aceleași motive.

Italia are toate șansele să treacă peste Macedonia de Nord și Portugalia peste Turcia, după care ar urma finala care oricând ar fi putut fi un meci din fază superioară de turneu final de CM: Italia – Portugalia, una dintre ele urmând a sta acasă. Lusitanii se prezintă cu multe absențe la meciul cu Turcia, dar jucând acasă rămân mari favoriți.

Reeditarea finalei Cupei Africii pe națiuni în play-off

Polonia se va duela pentru locul la turneul final cu învingătoarea partidei Suedia – Cehia, iar învingătoarea din dubla Țara Galilor – Austria va trebui să aștepte ce va fi cu meciul Scoția – Ucraina. S-a propus la un moment ca Ucraina să fie admisă direct la turneul final, dar federația ucraineană a respins varianta, spunând că acum nimănui nu-i stă gândul la fotbal.

Meciuri extrem de fierbinți în finalele africane. În special dubla Egipt – Senegal, o reeditare a recentei finale a Cupei Africii, câștigată de Senegal la lovituri de departajare și un nou război, pur fotbalistic, între coechipierii de la Liverpool, Mohamed Salah și Sadio Mane.

Japonia – Australia și Uruguay – Peru, meciuri decisive în Asia și America de Sud

În Asia, lupta mare este în grupa B între Arabia Saudită, Japonia și Australia, aici foarte important fiind meciul Australia – Japonia. În America de Nord și Centrală, primele trei locuri par fi ale gazdelor CM 2026, Canada, SUA și Mexic, Panama și Costa Rica luptând pentru baraj. În America de Sud, o victorie a Uruguay-ului acasă cu Peru ar însemna calificarea echipei lui Luis Suarez.