Fiorentina – West Ham este finala Conference League 2023. Când şi unde se joacă meciul pentru marele trofeu

19.05.2023 | 00:48
Fiorentina  West Ham este finala Conference League 2023 Cand si unde se joaca meciul pentru marele trofeu
Fiorentina - West Ham este finala Conference League din sezonul 2022-2023. Partida pentru marele trofeu continental se va disputa în luna iunie. Sursă foto: Twitter

Faza semifinalelor din Conference League 2022-2023 s-a terminat şi ştim marea finală a competiţiei. Fiorentina și West Ham United se vor duela, în iunie, pentru cel de-l treilea trofeu al Europei, într-o finală care se va disputa la Praga, pe ”Eden Arena”.

Când se joacă Fiorentina – West Ham, finala Conference League 2023

Fiorentina – West Ham, finala Conference League 2023, este programată pe 7 iunie, de la ora 22:00. Conform regulamentului UEFA, italienii vor fi considerați gazde, din motive administrative. În 2013, ”Eden Arena” a găzduit Supercupa Europei în care Bayern Munchen a învins Chelsea cu 5-4 la loviturile de departajare, după ce la finalul celor 120 de minute a fost egalitate, 2-2.

Cele două formaţii din finala Conference League 2023 și-au asigurat un premiu de 3.000.000 de euro, în timp ce câştigătoarea va mai primi încă 2.000.000 de euro. Banii se vor adăuga câştigurilor obţinute în fazele precedente ale competiţiei.

Cum a ajuns Fiorentina în finala Conference League 2023

Fiorentina și-a început parcursul european în play-off-ul Conference League, trecând de olandezii de la Twente Enschede (2-1 și 0-0). În faza grupelor, italienii au înregistrat patru victorii, o remiză și o înfrângere într-o grupă cu Istanbul Bașakșehir, Hearts of Midlothian și Rigas FC.

Trupa lui Vincenzo Italiano a terminat pe locul secund, la egalitate de puncte cu liderul Istanbul BB, și a mers mai departe. În play-off-ul pentru optimile de finală, Fiorentina a făcut instrucție cu Sporting Braga (4-0 și 3-2).

Apoi au urmat alte două calificări clare cu Sivasspor în optimi (1-0 și 4-1) și cu Lech Poznan în sferturi (4-1 și 2-3). Cele mai mari emoții le-a trăit în semifinala cu FC Basel. După 1-2 în turul de Florența, au întors rezultatul în Elveția și s-au calificat după 3-1 în prelungiri, cu gol marcat în minutul 120+9.

Cum a ajuns West Ham în finala Conference League 2023

Venind dintr-un campionat puternic așa cum este Premier League, West Ham a intrat în competiție abia în play-off, fază în care a trecut la pas de danezii de la Viborg (3-1 și 3-0).

Tragerea la sorți i-a pus pe ”ciocănari” în aceeași grupă cu FCSB, pe care a învins-o cu 3-1 la Londra și 3-0 la București. De altfel, trupa lui David Moyes a încheiat cu victorii pe linie grupa din care au mai făcut parte Anderlecht (1-0 și 2-1) și Silkeborg (3-2 și 1-0).

În optimi a urmat o nouă dublă victorie cu AEK Larnaca (2-0 și 4-0), pentru ca în sferturi să înregistreze primul meci fără victorie. După 1-1 pe terenul lui Genk a venit succesul categoric din retur, scor 4-1. În semifinale a venit rândul celor de la AZ Alkmaar să se recunoască învinși, după 2-1 în Anglia și 1-0 în Olanda.