Insulele Feroe – România 28-26, în preliminariile Euro 2024 la handbal masculin. ”Tricolorii”, eșec rușinos la Torshavn. Cum arată clasamentul

Naționala de handbal masculin a României a fost învinsă surprinzător de Insulele Feroe, scor 26-28, în cel de-al treilea meci din preliminariile pentru Euro 2024.
08.03.2023 | 22:12
Insulele Feroe  Romania 2826 in preliminariile Euro 2024 la handbal masculin Tricolorii esec rusinos la Torshavn Cum arata clasamentul
Echipa națională de handbal masculin a României a avut o primă repriză modestă la Torshavn și a intrat la pauză cu un dezavantaj de 6 goluri. Sursă foto: Facebook FRH - Federația Română de Handbal
08-03-2023
20:08

Insulele Feroe - România 28-26

Echipa națională de handbal masculin a României a fost învinsă neașteptat în deplasare, scor 26-28, de reprezentativa Insulelor Feroe, în cel de-al treilea meci din preliminariile Euro 2024.

”Tricolorii” au avut o primă repriză modestă la Torshavn și au intrat la vestiare cu un dezavantaj de 6 goluri. Nordicii au condus la pauză cu 15-9, dar elevii lui Xavi Pascual au dat semne de revenire în partea secundă.

În minutul 40, jucătorii noștri au redus diferența la doar două goluri, 17-19, iar cu cinci minute înainte de final au reușit chiar să egaleze, 25-25. După această cursă fantastică de revenire, ”Tricolorii” și-au pierdut suflul pe final și au fost învinși de Insulele Feroe, scor 26-28.

e20

”Tricolorii” au cedat la Graz, scor 32-36, în fața Austriei, în primul joc din preliminariile Campionatului European din 2024, dar s-au revanșat în a doua partidă, când au învins Ucraina la București, scor 34-26.

România joacă în Insulele Feroe, în preliminariile Euro 2024 de handbal masculin

La cinci luni distanță după ultima întâlnire avută în preliminariile Euro 2024, echipa națională de handbal masculin a României se deplasează în Insulele Feroe, pentru cel de-al treilea joc din Grupa 4 de calificare.

Indiferent de rezultatul meciului din Feroe, elevii lui Xavi Pascual au şanse foarte mari de a merge la turneul final, după o pauză de 28 de ani, în condiţiile în care se pot califica chiar primele trei formaţii din grupă.

”Tricolorii” pornesc favoriți în fața nordicilor, care sunt considerați ca fiind outsideri în această grupă. Însă, handbalul a avut o creștere uriașă în ultimii ani în Insulele Feroe, așa că băieții noștri nu vor avea o misiune ușoară.

În cazul unei eventuale înfrângeri, lucrurile se complică pentru naţionala României. ”Tricolorii” vor fi nevoiți să câștige returul în fața celor din Feroe și să scoată puncte în deplasare cu Ucraina şi acasă cu Austria pentru calificarea la turneul final.

Lotul convocat de Xavi Pascual

Partida dintre Insulele Feroe și România se desfășoară miercuri, 8 martie, de la ora 21:00, la Torshavn. Pentru această întâlnire, selecționerul Xavi Pascual a convocat următorii 23 de jucători: