Live Blog campionatele din Europa. Weekend perfect pentru Stanciu la Slavia Praga! Şahtior, victorie în derby-ul cu Dinamo Kiev

31.05.2020 | 16:50
Live Blog campionatele din Europa Weekend perfect pentru Stanciu la Slavia Praga Sahtior victorie in derbyul cu Dinamo Kiev

Fotbalul începe să revină din pauza forţată de pandemia de coronavirus. Bundesliga a fost reluată de la mijlocul lunii mai, iar mai multe ligi încep să-şi programeze etape în perioada următoare. FANATIK îţi prezintă un Live Blog cu rezultatele din campionatele din Europa.

• Puskas Academia – Ferencvaros (22:05)

UPDATE, 31 mai, ora 14:52 / Nicușor Stanciu a oferit un interviu după meciul excepțional pe care l-a făcut împotriva lui Jablonec: „Sunt fericit că am învins şi că am marcat din nou. Acest lucru este important. Nu contează cine a marcat sau vine a dat pase decisive. Avem nevoie de puncte pentru a câştiga titlul.

Sunt puţin trist că jucăm fără fani, dar toate echipele sunt în aceeaşi situaţie. Sunt sigur că sunt fericiţi că am câştigat. Nu mi-am impus un obiectiv să dau goluri sau pase. Sunt fericit că pot să joc şi să ajut echipa. Asta e cel mai important”.

UPDATE, 31 mai, ora 10:25 / Nicuşor Stanciu este în mare formă după ce sezonul a fost reluat în Cehia. În două meciuri, internaţionalul român a oferit trei pase decisive şi a marcat un gol. Antrenorul Slaviei Praga a susţinut că mijlocaşul este ajutat de faptul că are o viaţă privată liniştită.

“Faptul că a fost o atmosferă liniștită în stadion ar putea fi unul dintre factori, iar eu cred că devine din ce în ce mai bun. Sunt multe lucruri pozitive în viața sa privată acum, fapt care este evidențiat de prestațiile sale.

Este ajutat și de conexiunile pe care le are cu colegii, pentru că aceștia reușesc să marcheze din oportunitățile pe care el le generează. Are multe pase cheie, iar diferența fundamentală este că acestea sunt transformate în gol de către băieți. Stanciu se simte mult mai bine acum când pasează sau când șutează la poartă”, a declarat Jindrich Trpisovsky în presa din Cehia.

UPDATE, ora 22:24 / Nicuşor Stanciu a deschis scorul în meciul Slavia Praga – Jablonec. Internaţionalul român a executat perfect o lovitură de la 11 metri în minutul 21. După pauză, mijlocaşul de 27 de ani i-a pasat lui Lukas Provod la cel de-al treilea gol al praghezilor. Nicuşor Stanciu a recidivat după patru minute, când i-a oferit un assist şi lui Tecl.

UPDATE, ora 20:30 / Claudiu Bumba a marcat singurul gol al meciului Kisvarda – Ujpest 1-0.

Bumba gólja az Újpest ellen

Ott azért elaludt az Újpest védője.Bumba szemfüles góljával szerzett vezetést a Kisvárda. A meccset itt nézhetitek élőben: https://bit.ly/2yQbAJC

Posted by M4Sport on Saturday, 30 May 2020

Live Blog campioantele din Europa. Ucraina revine cu derby

Ucraina revine în weekend-ul 30-31 mai şi programează un derby de foc în play-off. Duminică, de la ora 17:00, se va disputa Şahtior Doneţk – Dinamo Kiev, iar fost echipă a lui Mircea Lucescu este favorită să câştige duelul cu marea rivală din campionat.

Sâmbătă, în play-off, au fost programate meciurile Kolos Kovalivka – Desna (ora 14:00) şi Oleksandria – Zoria (ora 17:00). În play-out, în prima zi de la reluarea competiţiei în Ucraina, se dispută Dnipro – Olimpik Doneţk.

Cehia, la a doua etapă de la reluarea sezonului

Prima ligă din Cehia a fost reluată în weekend-ul 23-24 mai, când s-a jucat restanţa Teplice – Slovan Liberec 2-0. La oaspeţi, Alex Băluţă a fost titular şi a jucat 53 de minute.

Slavia Praga, echipă lui Nicuşor Stanciu, este lider în prima ligă din Cehia şi are un avans de opt puncte faţă de Viktoria Plzen. Cehii mai au de jucat patru etape din sezonul regulat, urmând să înceapă imediat play-off-ul. În etapa precedentă, Alex Băluţă a marcat în Ceske Budejovice – Slovan Liberec 0-1, în timp ce Stanciu a pasat decisiv în Mlada Boleslav – Slavia Praga 0-1.

Revine şi campionatul din Polonia

Campionatul Poloniei a revenit vineri, 29 mai, cu două meciuri din etapa a 27-a: Slask – Rakow 1-1 şi Pogon Szczecin – Zaglebie 0-3.

Legia Varşovia este lider în campionat, cu un avans de opt puncte faţă de Slask, însă campioana Poloniei va juca sâmbătă cu Lech Poznan, astfel că se poate distanţa de urmăritoare. Cracovia, pentru care joacă Sergiu Hanca şi Cornel Râpă, ocupă locul 4.

Steaua Roşie Belgrad a câştigat titlul la reluarea sezonului în Serbia

Prima ligă a Serbiei a revenit pe 29 mai, când s-au jucat trei meciuri. Steaua Roşie Belgrad a învins-o pe Rad, scor 5-0, şi a câştigat titlul de campioană.

Înainte de reluarea campionatului, Federaţia de la Belgrad a decis să nu se mai dispute play-off şi play-out în acest sezon, astfel că nicio echipă nu va retrograda.

UNGARIA

• FINAL Kisvarda – Ujpest 1-0 (Claudiu Bumba 64) / Cornel Ene şi Claudiu Bumba au fost titulari la gazde. Calcan a intrat la oaspeţi în minutul 46 şi a fost eliminat după 9 minute
  • FINAL DVTK – Mezokovesd 1-0
  • FINAL Paks – MOL Fehervar 0-0 / Adrian Rus a început meciul ca rezervă la oaspeţi şi a intrat pe teren în minutul 22