Universitatea Craiova a scăpat ca prin urechile acului victoria în meciul cu Poli Iași. În minutele de prelungiri, Markovic a marcat pentru olteni, dar brigada lui Horia Mladinovici a anulat reușita pentru ofsaid și partida s-a terminat 2-2. Sorin Cârțu a pus tunurile pe Ovidiu Hațegan, care s-a aflat în camera VAR.
Oltenii au contestat vehement arbitrajul de la U Craiova – Poli Iași 2-2. Fostul președinte al alb-albaștrilor nu este de acord nici cu lovitura de pedeapsă care s-a dictat în favoarea moldovenilor și din care s-a făcut 2-1.
„El nu a fluierat din prima penalty. El a lăsat cumva jocul să continue. Cred că a primit comanda de la Hațegan din VAR. Dacă vă uitați la fază, Mladinovici n-a dat penalty. Nici uu știam de ce s-a dat”, a declarat Sorin Cârțu, în exclusivitate la FANATIK SUPERLIGA CU HORIA IVANOVICI.
Cu obiectiv titlul de campioană, Universitatea Craiova rămâne departe de liderul FCSB. În urma remizei cu Poli Iași, echipa lui Ivailo Petev a rămas pe locul 3, cu 33 de puncte, opt mai puține decât roș-albaștrii.
Pentru a nu mai avea sincope și pentru a câștiga indiferent de obstacole, Mihai Rotaru e dispus să facă o campanie spectaculoasă de achiziții în această iarnă. La FANATIK SUPERLIGA, Andrei Vochin și Sorin Cârțu au făcut câteva propuneri.
„Eu știu că cei de la Universitatea caută niște posturi și tăcerea lor mi se pare suspectă. Asta înseamnă că lucrează. Dacă aș fi ziarist 100%, aș vorbi cu prietenii mei, colegii mei, să fie foarte atenți la ce se întâmplă la Universitatea.
Văd că echipa aseară a jucat cu doi fundași centrali, care sunt mijlocași centrali, Screciu și Crețu, și asta mă face să cred că U Craiova va căuta în această iarnă fundași centrali”, a declarat Vochin.
„Fundaș central, fundaș dreapta, am și spus pe cine mi-aș dori și ce îmi place mie, Doua, de la Petrolul, îmi place foarte mult. Un optar. Și aseară apare Mitriță, dar Mitriță poate fi marcat dublu-triplu, atunci trebuie să intre altul în rol și să își asume sarcinile lui Mitriță.
Așa că mai ai nevoie de jucători de tipul ăsta, care să fie decisivi, și în atac și în apărare. (n.r. – știi de vreun transfer?) Sincer, nu. Nu am discutat nicun transfer. Eu i-am spus că îmi place Doua fundaș dreapta”, a declarat Sorin Cârțu.
FANATIK SUPERLIGA CU HORIA IVANOVICI se vede LIVE și EXCLUSIV, în fiecare luni, marți și vineri, ora 10:30, în direct doar pe www.fanatik.ro. În premieră, fiecare ediție a emisiunii poate fi urmărită pe canalul de Youtube FANATIK.RO și pagina de facebook Horia Ivanovici, în fiecare luni, marți și vineri, ora 17:30.