Ovidiu Hațegan, delegare cu ghinion pentru FCSB cu Dinamo?! 7 ani fără victorie în derby cu el la centru

10.02.2021 | 18:30
Ovidiu Hategan delegare cu ghinion pentru FCSB cu Dinamo 7 ani fara victorie in derby cu el la centru

Ovidiu Hațegan a fost delegat la derby-ul dintre Dinamo și FCSB, din optimile de finală ale Cupei României. “Roș-albaștrii” nu au amintiri plăcute din derby-urile conduse de Hațegan, reușind să câștige doar primul dintre cele șase meciuri Dinamo-FCSB conduse de centralul arădean.

Va fi al 7-lea “Derby de România” condus de Ovidiu Hațegan, la 7 ani de la prima delegare într-un Dinamo-FCSB. Considerat cel mai valoros arbitru român, Hațegan a fost delegat în derby după o pauză de doi ani și jumătate.

Ovidiu Hațegan, delegare cu ghinion pentru FCSB cu Dinamo?!

FCSB este mare favorită în confruntarea din Cupa României, însă nu le-a mers bine cu Hațegan la centru. “Roș-albaștrii” nu s-au mai impus într-un derby în fața rivalei condus de Ovidiu Hațegan, din 27 martie 2014, chiar primul direct condus de centralul din Arad.

A fost atunci 5-2 în meciul tur al semifinalelor din Cupa României. Pentru roș-albaștrii au marcat Latovlevici (22), Varela (39), Chipciu (43), Tănase (45+2) și Keșerü (76), iar pentru oaspeți D. Rotariu (32) și Lazăr (53).

VEZI VIDEO:

În următoarele 5 derby-uri conduse de Ovidiu Hațegan, FCSB nu a reușit să se impună niciodată. Ba mai mult, a pierdut un titlu după ce Hațegan a acordat un penalty în minutul 90+5, la meciul jucat pe 1 mai 2017. Atunci Hanca a transformat penalty-ul și a adus victoria “câinilor” cu 2-1. FCSB a pierdut titlul o săptămână mai târziu la un punct.

Arbitrul central Ovidiu Hategan in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si FCSB diputat luni 1 mai 2017 pe Arena Nationala din Bucuresti

A condus 6 derby-uri! Două victorii Dinamo, doar un succes pentru FCSB

Ultimul meci direct condus de centralul din Arad a fost pe 29 iulie 2018, unul dintre cele mai spectaculoase derby-uri din ultimii ani. FCSB – Dinamo s-a încheiat 3-3, Mihai Popescu reușind golul egalizator cu un minut înainte de final.

Derby-urile conduse de Ovidiu Hațegan:

• 27.03.2014 FCSB – Dinamo 5-2 (Cupa României)
  • 09.08.2015 FCSB – Dinamo 0-0 (Liga 1)
  • 06.03.2016 Dinamo – FCSB 1-1 (Liga 1)
  • 30.11.2016 Dinamo – FCSB 3-1 (Liga 1)
  • 01.05.2017 Dinamo – FCSB 2-1 (Liga 1)
  • 29.07.2018 FCSB – Dinamo 3-3 (Liga 1)

Colțescu și Hațegan, protagoniștii scandalului rasist de la Paris, la centru în cele două derby-uri din 2021

În doar o săptămână, CCA a delegat la cele două derby-uri, “centralii” meciului cu cântec de la PSG – Bașakșehir. În luna decembrie, brigada condusă de Ovidiu Hațegan a fost acuzată de rasism după ce Sebastian Colțescu l-a identificat pe Pierre Webo, secundul echipei din Turcia, cu sintagma “ăla negru”.

Confruntarea a fost întreruptă atunci pentru 24 de ore și s-a reluat cu o nouă brigadă de arbitri. Derby-ul Dinamo-FCSB din campionat disputat pe 3 februarie a fost condus de Sebastian Colțescu, iar cel din Cupa României îl are la centru pe Ovidiu Hațegan.