SuperLiga, etapa a 3-a. FC Botoșani ratează șansa de a deveni lider. Toate rezultatele și clasamentul

Etapa a 3-a din SuperLiga se desfășoară în perioada vineri, 29 iulie - luni, 1 august, cu câte două partide vineri și sâmbătă, trei duminică și una luni. Meciul vedetă este Universitatea Craiova - Rapid.
29.07.2022 | 12:52
SuperLiga etapa a 3a FC Botosani rateaza sansa de a deveni lider Toate rezultatele si clasamentul
Meciul de fotbal dintre FC Hermannstadt si FC Botosani, contand pentru SuperLiga, desfasurat pe Stadionul Municipal din Medias, luni 01 august 2022. © FOTO:Tudy/SPORT PICTURES
01-08-2022
20:13

SuperLiga, etapa 3: program, rezultate și clasament

Vineri, 29 iulie

• FC Argeș – U Cluj 3-1 (Ișfan 43, 46, Garita 53 / Ad. Bălan 3)
  • Farul – Chindia 0-0

Sâmbătă, 30 iulie

• FC Voluntari – UTA Arad 3-0 (Nemec 39, Lopes 43, Florea 84)
  • CFR Cluj – CS Mioveni 4-2 (Debeljuh 34, 38, Deac 45+2 pen., Hoban 72 / Rusu 7, 62) VIDEO

Duminică, 31 iulie

• Petrolul – Sepsi 1-1 (Tamaș 62 / Tudorie 84)
  • Universitatea Craiova -Rapid 0-1 (Ioniță 51) VIDEO
  • FCSB – FC U Craiova 1948 1-1 (Tamm 47 / Campagno 58 pen.) VIDEO

Luni, 1 august

• Hermannstadt – FC Botoșani 1-1 (Paraschiv 52 / Florescu 72 pen.)

01-08-2022
20:11

Marius Măldărașanu, realist după Hermannstadt - FC Botoșani 1-1: „Am câștigat un punct cu o echipă bună”

Chiar dacă era dezamăgit de faptul că echipa sa nu a reușit să câștige meciul cu FC Botoșani după ce a condus cu 1-0, Marius Măldărășanu a recunoscut la finalul jocului că Hermannstadt a câștigat un punct, și nicidecum nu a pierdut două.

„Când conduci cu 1-0 și faci o a doua repriză bună, speri la mai mult. Am început rău prima repriză, au jucători cu calitate de la mijloc în sus, a fost nevoie de efort din partea noastră, am echilibrat, am pus presiune. A doua repriză am început bine, acțiuni bune, am avut progresie bună, apoi a venit acea greșeală, a fost penalty, s-a văzut de pe bancă.

Am câștigat un punct cu o echipă bună, trebuie să fim realiști, chiar dacă sunt dezamăgit. Avem 5 puncte, puteam mai mult, însă e mult de muncă, mai avem de lucrat la încredere. Am spus mereu, e primul an în Superligă, încercăm să ne menținem, e cel mai greu an. Considerăm că avem o echipă bună, nu vreau să folosesc cuvintele salvare de la retrogradare.

Sunt probleme în continuare, au tot fost promisiuni, nu cred că e bine să vorbesc eu. Băieții au fost înțelegători, dar nu ne este ușor, nouă, staff-ului, să gestionăm această situație”, a declarat Marius Măldărășanu.

01-08-2022
20:04

Mihai Teja, nemulțumit după remiza obținută de FC Botoșani pe terenul lui Hermannstadt

Chiar dacă echipa sa a obținut un punct pe terenul lui Hermannstadt, antrenorul botoșănean Mihai Teja nu a fost pe deplin satisfăcut la finalul jocului, fiind nemulțumit de felul cum s-au prezentat jucătorii, mai ales în prima repriză.

”Ne doream să câștigăm. Am făcut o primă repriză destul de slabă, nu ne-am creat ocazii, nu am avut dinamică bună și nici circulație rapidă a balonului. Am luat un gol. Am încercat să preluăm inițiativa, am revenit în joc și am avut ocazii, dar nu am reușit să înscriem.

Îmi doream mai mult și ca rezultat și ca joc. Putem mult mai mult și sper să devenim o echipă mai omogenă și mai incisivă. Trebuie să fim atenți pe faza defensivă. Am luat un gol simplu, de evitat. Mai e mult de lucrat la omogenitate, la dinamica jucătorilor. Mai sunt multe de lucrat pentru a scoate din joc un adversar care se pune pe două linii, așa cum a fost Hermannstadt”, a spus Mihai Teja la finalul partidei Hermannstadt – FC Botoșani 1-1.

01-08-2022
16:46

Hermannstadt - FC Botoșani 1-1 (Paraschiv 52 / Florescu 72 pen.)

Vezi aici cele mai importante faze.

Min. 72: GOOOLFC BOTOȘANI! Florescu transformă cu siguranță un penalty acordat pentru un fault comis în careu de Petrescu asupra lui Mihai Roman I.

Min. 52: GOOOL HERMANNSTADT! Butean centrează de pe dreapta perfect pe 6 metri, de unde Paraschiv reia imparabil cu latul în plasă.

Min. 29: Perianu șutează pe jos din marginea careului, mingea este deviată ușor și trece foarte puțin pe lângă bară.

Min. 20: Alhassan își încearcă norocul cu un șut de la peste 25 de  metri, mingea se duce mult peste poarta lui Pap.

Min. 13: Iliev respinge cu dificultate în corner șutul puternic expediat de Țigănașu de la 20 de metri.

Min. 1: A început partida.

Hermannstadt – FC Botoșani începe la ora 20:30 și este meciul care închide etapa a 3-a din SuperLiga. Partida se joacă la Mediaș, pe stadionul „Gaz Metan”. Au apărut echipele de start.

• Hermannstadt: Iliev – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Sota, Biceanu, Alhassan – P. Petrescu, Oroian, Paraschiv. Rezerve: Muțiu, Antoche, Năstăsie, P. Iancu, Răuță, Buhăcianu, C. Popescu, S. Balaure, Hora. Antrenor: Marius Măldărășanu
  • FC Botoșani: E. Pap – Sno, V. Dican, Șeroni, Țigănașu – Perianu, Mussis – Tisdell, Santos, Mailat – Camara. Rezerve: Ureche, Boli, Dragu, Sylla, Florescu, Shahaf, Tîrcoveanu, Grubac, M. Roman I. Antrenor: Mihai Teja
31-07-2022
14:37

Petrolul - Sepsi 1-1 (Tamaș 62 / Tudorie 84)

Cele mai importante faze VIDEO AICI!

Min. 90: 1-1 S-a încheiat meciul

Min. 84: 1-1 GOOOOOOOL Sepsi! Tudorie restabilește egalitatea cu o lovitură de cap plasată excelent în plasa laterală. Este primul gol în actualul campionat pentru atacantul secuilor

Min. 62: 1-0 GOOOOOOL Petrolul! Gabi Tamaș reia perfect cu capul, o centrare de la colțul terenului și declanșează nebunia în tribune

Min. 59: 0-0 Petrolul solicită acordarea unei lovituri de la 11 metri. Marcel Bârsan cere intervenția  echipei VAR. Spiritele se încing în careul celor de la Sepsi

Min. 51: 0-0 Tudorie trimite și el mingea în poartă, dar Marcel Bârsan a anulat reușita atacantului de la Sepsi, după un fault în atac

Min. 46: 0-0 S-a reluat partida

Min. 45+1: 0-0 S-a înceiat prima repriză de pe stadionul ”Ilie Oană”

Min. 40: 0-0 Tudorie ratează cea mai mare ocazie a meciului. Vâlceanu are o intervenție providențială

Min. 37: 0-0 Gicu Grozav ratează o ocazie uriașă pentru Petrolul

Min. 29: 0-0 Ivanovski înscrie pentru Petrolul, dar fotbalistul se afla în poziție afară din joc

Min. 26: 0-0 Cosmin Matei alunecă în momentul execuției și ratează lovitura de pedeapsă

Min. 23: 0-0 Arbitrul întâlnirii arată punctul cu var. Se așteaptă și confirmarea VAR. Decizia lui Marcel Bârsan a fost confirmată

Min. 15: 0-0 Câteva acțiuni periculoase în primul sfert de oră, însă nicio ocazie cu adevărat importantă de gol

Min. 3: 0-0 Bărbuț apare pentru prima oară periculos în careul gazdelor

Min. 1: 0-0 A început meciul

Petrolul: O. Vîlceanu – Meijers, Tamaș, Huja – Borța, Jair, Cebotaru, Țicu – Cioiu, Ivanovski, Grozav. Rezerve: Moroz, Velisar, Takayuki, A. Olaru, Velisar, Măzărache, M. Bratu, Tucaliuc, Pashov. Antrenor: Nicolae Constantin.

Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, Ninaj, B. Mitrea, Ispas – J. Rodriguez, N. Păun – Bărbuţ, C. Matei, Damaşcan – Tudorie. Rezerve: Began, Aganovic, Bălaşa, Dimitrov, Dumitrescu, I. Gheorghe, Golofca, A. Nistor, Rondon. Antrenor: Cristiano Bergodi.

30-07-2022
14:35

FC Voluntari - UTA 3-0 (Nemec 39, Lopes 43, Florea 84)

Vezi cele mai importante faze VIDEO AICI!

Min. 90+3: 3-0 S-a fluierat finalul întâlnirii

Min. 84: 3-0 GOOOOOL FC Voluntari! Daniel Florea marchează pentru 3-0, la capătul unei faze simple, în care Aliji a centrat perfect pentru reluarea simplă a coechipierului său

Min. 80: 2-0 Elanul arădenilor s-a domolit după doar un sfert de oră de la startul reprizei secunde. Fără să-și mai creeze vreo ocazie la oarta lui Popa, trupa lui Ilie Poenaru nu poate emite pretenții în jocul de la Mioveni

Min. 56: 2-0 Șut frumos din afara careului a lui Hoxhallari, dar portarul gazdelor Popa respinge încă o dată în corner. UTA este echipa mai insistentă în repriza a doua

Min. 48: 2-0 Dublă ocazie pentru UTA. De fiecare dată gazdele au respins în corner, iar loviturile de la colțul terenului au rămas fără rezultate

Min. 46: 2-0 S-a reluat meciul de la Mioveni

Min. 45+3 2-0 S-a terminat prima repriză

Min. 43: 2-0 GOOOOOL FC Voluntari! Marcelo Lopes dublează avantajul echipei sale după un contraatac gestionat foarte bine de ilfoveni

Min. 39: 1-0 GOOOOOL FC Voluntari! Adam Nemec deschide scorul cu o lovitură de cap, deși se afla cu spatele la poarta adversă

Min. 30: 0-0 Ilfovenii au reușit să cadreze două șuturi pe spațiul porții arădenilor în ultimele 10 minute, fără să creeze pericol

Min.20: 0-0 În continuare cele două echipe par lipsite de idei și inițiativă. Ocaziile lipsesc cu desăvârșire

Min. 10: 0-0 Nicio ocazie importantă la cele două porți în debutul partidei

Deși Gigi Becali i-a cerut să nu joace pentru a evita orice risc înaintea transferului la FCSB, David Miculescu este pe teren în FC Voluntari – UTA. Iată echipele de start.

FC Voluntari: M. Popa – Veiga Varzim, Matricardi, Armaș, Al. Vlad – Meleke, Droppa, Rață – Cr. Costin, Nemec, Da Veiga Lopes. Rezerve: Rîmniceanu – Aliji, Andres, Marrone, Helder Tavares, Voican, L. Fulop, Merloi, Florea. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Hoxhallari – Batha, Cascini – Ubbink, Miculescu, Otele – Keșeru. Rezerve: Balauru – Isac, Stahl, Matei, Șteau, Ademi, Chindriș, Dobrescu, Postolachi. Antrenor: Ilie Poenaru.

29-07-2022
21:07

Adrian Mihalcea, mulțumit chiar dacă ar fi pierdut partida cu Farul

Adrian Mihalcea, antrenorul Chindiei, s-a arătat foarte mulțumit de prestația elevilor săi în jocul din deplasare cu Farul și spune că nu ar fi avut ce să le reproșeze acestora dacă ar fi pierdut meciul de la malul Mării Negre.

„A fost un joc dificil, dar contra Farului nu poți spune că va fi ușor, o echipă care a deținut controlul partidei. Ne-am îngrijit de sarcini. Cu puțină atenție am fi putut să înscriem. Dar cu o ocazie a lor s-ar fi putut închide totul. Dacă aș fi pierdut azi, aș fi fost mulțumit. Nu avem o echipă de individualități, dar mi-a plăcut ce am văzut în astea trei etape. Știam că nu avem atuurile necesare sa ne luăm la luptă cu ei. Știam că trebuie să le dăm posesia și să ne apărăm cât mai bine.

Sunt mulțumit în mare de toți jucătorii. Trebuie să adunăm puncte în continuare. Nu ne permitem în niciun meci să ne relaxăm. Putem să scoatem astfel de rezultate prin atitudine”, a declarat Adrian Mihalcea la finalul partidei Farul – Chindia 0-0.

29-07-2022
18:19

Farul - Chindia 0-0

Min. 90+1: Benzar pătrunde pw stânga, șutează periculos, dar Căbuz reușește să respingă din nou.

Min. 88: Chamed ratează cea mai mare ocazie a oaspeților pe un contraatac. Aflat în poziție ideală, șutează pe lângă poartă.

Min. 75: Benzar șutează puternic din afara careului, Căbuz respinge greu în față, mingea ajunge la Torje, care de la 6 metri reia incredibil peste poarta goală.

Min. 66: Grameni șutează puternic de la 20 de metri, Căbuz respinge miraculos în transversală, mingea revine în teren, este recentrată în fața porții, de unde Torje reia cu capul peste poartă.

Min. 23: Torje îl găsește bine în careu pe Artean, dar șutul acestuia este reținut în doi timpi de Căbuz.

Min. 18: Aioani intervine spectaculos la șutul lui Popadiuc din afara careului.

Min. 4: Șutul lui Dumitrașcu din afara careului trece pe lângă poarta lui Aioani.

Au apărut echipele de start la Farul – Chindia, al doilea meci al zilei de vineri în etapa a 3-a din SuperLiga.

• Farul: Aioani – Mladen, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean, Nedelcu, Grameni – Torje, Ad. Petre, R. Ion. Rezerve: Buzbuchi, Borza, R. Moldoveanu, Casap, Kevin Doukoure, T. Băluță, R. Benzar, Radaslavescu, Sali. Antrenor: Gheorghe Hagi
  • Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Boldor, Ad. Ioniță – Neguț, Vorobjovas, M. Dulca, D. Dumitrașcu – Popadiuc, D. Popa. Rezerve: D. Moldovan, Chamed, A. Șerban, Cooper, Atanase, C. Dinu, A. Mihaiu, Cherchez, C. Dima. Antrenor: Adrian Mihalcea
29-07-2022
18:17

Andrei Prepeliță își atacă jucătorii după victoria cu U Cluj

Chiar dacă FC Argeș a câștigat confruntarea cu U Cluj, antrenorul piteștean Andrei Prepeliță s-a arătat nemulțumit de evoluția jucătorilor săi, pe care i-a amenințat că vor urma schimbări mari.

”Sunt lucruri pe care trebuie să le schimbă şi trebuie să le schimb cu siguranţă! Avem patru reprize din şase bune. Am făcut un meci bun cu UTA şi o repriză la Sepsi, dar tot aşa n-am fost concentraţi şi am ratat. Astăzi începem într-o asemenea manieră… Ne aşteptăm la pressing-ul lor, asta am şi antrenat, să trecem de prima lor linie. De asta am şi jucat cu Marius Constantin acolo. Aşa cum aţi văzut… Dar totuşi sunt importante punctele şi chiar şi moralul lor.

Işfan trebuie să fie constant, că anul trecut a făcut meciuri bune, dar după a dispărut. E poziţia optimă în spatele vârfului. Dacă e să analizăm meciul nu sunt mulţumit, Garnita n-a câştigat niciun duel în prima repriză şi dacă va continua aşa nu va mai avea şansa să marcheze că nu va mai juca! Straton a greşit, nu e posibil să începem meciul de la 0-1…”

Prepeliță a vorbit apoi și despre conflictul cu Erik Lincar, antrenorul adversarei de vineri: „I-am spus lui Briceag că putea să fie fair-play să dea mâna cu un jucător de-al meu. După a răspuns Lincar ceva… dar doar asta.”

29-07-2022
18:04

Erik Lincar după FC Argeș - U Cluj 3-1: „Am fost râsul cu plânsul, plânsul cu râsul”

Erik Lincar, antrenorul lui U Cluj, s-a arătat dezamăgit de scorul înregistrat de echipa sa în deplasarea de la Pitești, dar a trimis și unele săgeți în direcția lui Andrei Prepeliță, tehnicianul gazdelor.

„Concluzii multe nu pot să fie. Râsul cu plânsul, plânsul cu râsul, ca să zicem așa. După ocazii mari de a marca în prima repriză, intrăm în istorie cu corner și care luăm roșu. Pot să-i felicit pe jucătorii mei pentru prima repriză. Trebuia să ducem jocul să treacă timpul. Istoria meciului s-a terminat la scorul de 3-1.

La final înțeleg că ești euforic, dar hai să ne vedem fiecare de echipa noastră. Au profitat de cartonașul roșu, dar hai să fim mai modești. Nu am înțeles de ce îl certa pe un jucător al meu. Hai să ne vedem de treaba noastră. Mi-aș fi dorit să marcăm, dar dacă nu știi să profiți, fotbalul te pedepsește”, a declarat Erik Lincar, la finalul meciului.

29-07-2022
13:48

FC Argeș - U Cluj 3-1 (Ișfan 43, 46, Garita 53 / Ad. Bălan 3)

Min. 67: Șutul lui Calcan trece puțin pe lângă poarta lui Gorcea.

Min. 53: GOOOL FC ARGEȘ! Garita scapă singur cu portarul advers, îl driblează elegant și înscrie în poarta goală.

Min. 46: GOOOL FC ARGEȘ! La doar 45 de secunde de la începerea reprizei secunde, Ișfan reușește dubla cu un șut din careu, cu toată opoziția lui Pițian care a încercat să respingă balonul de pe linia porții.

Min. 43: GOOOL FC ARGEȘ! Flancat de doi fundași adverși, Ișfan reia cu capul din 6 metri în plasă.

Min. 38: Florin Ilie îl lovește brutal cu crampoanele în spate pe Ișfan, faza este analizată cu VAR, iar decizia este „roșu” direct pentru jucătorul lui U Cluj.

Min. 34: O nouă ocazie imensă ratată de clujeni. Liber la 7 metri, după o centrare a lui Chipciu, Briceag reia defectuos cu latul, mult pe lângă poartă.

Min. 17: Purece execută slab lovitutra de la 11 metri, iar Straton reușește să respingă.

Min. 15: Duel aerian în careul argeșean între Turda și Ad. Bălan, fundașul gazdelor comite fault, dar arbitrul Horia Mladinovici lasă jocul să continue. Este atenționat din camera VAR, analizează faza pe monitor și dictează penalty.

Min. 11: Adrian Bălan reia cu capul din 6 metri, puțin pe lângă poartă.

Min. 9: Șutul lui Baravykas de la 20 de metri trece puțin pe lângă vinclul porții lui Straton.

Min. 3: GOOOL U CLUJ! Lovitură liberă de pe partea stângă pentru U Cluj, mingea este recentrată pe 6 metri, de unde Adrian Bălan profită de o ieșire greșită a lui Straton și reia cu capul în plasă. După aproape două minute de analiză VAR, golul este validat.

FC Argeș – U Cluj este meciul care deschide etapa a 3-a din SuperLiga, vineri de la ora 18:30. Au apărut echipele de start

• FC Argeș: Straton – Turda, M. Constantin, Cestor, Latovlevici – Raynov, Njike – Jakolis, Ișfan, Bertrand – Garita. Rezerve: Greab – Tofan, Dobrosavlevici, Meza Colli, Covaci, G. Ganea, Calcan, Donisa, Celestine. Antrenor: Andrei Prepeliță
  • U Cluj: Gorcea – Baravykas, Fl. Ilie, Ispas, Briceag – Purece, I. Filip, R. Pires – Chipciu, Ad. Bălan, Fernandes. Rezerve: Brănescu – Romeo, Pițian, Pîrvulescu, Bic, Remacle, Hofman, Hlistei, Boiciuc. Antrenor: Erik Lincar

Etapa a 3-a din SuperLiga este programată în weekendul vineri, 29 iulie – luni, 1 august. Capul de afiș al acestei runde este partida care se va desfășura în Bănie, între Universitatea Craiova și Rapid. Giuleștenii au cel mai greu start de sezon posibil, cu meciuri la Cluj, cu CFR, acasă cu FCSB și acum la Craiova, cu Universitatea, a treia echipă care vizează titlul de campioană.

• ora 20:30 Hermannstadt – FC Botoșani

Cine transmite la tv meciurile din etapa a 3-a a SuperLigii. FC Argeș – U Cluj e meciul care deschide runda

Așa cum ne-am obișnuit deja, toate cele 8 partide programate în etapa a 3-a din SuperLiga vor fi transmise în direct la tv de posturile Digi Sport 1, Orange Sport 1 și Prima Sport 1, dar vor putea fi urmărite în timp real și pe site-ul FANATIK.RO în format LIVE TEXT. În plus, partida de sâmbătă seara de la Cluj, dintre campioana CFR și CS Mioveni, va fi transmisă și de Prima TV.

Deschiderea etapei are loc vineri, 29 iulie, pe stadionul din Pitești. FC Argeș a combinat una caldă, 2-0 cu UTA acasă, cu alta de gheață, 0-4 la Sfântu Gheorghe. Fanii așteaptă acum o a doua victorie acasă în fața unui adversar revenit sezonul acesta în primul eșalon. U Cluj a reușit două meciuri bune în primele etape, terminând de fiecare dată 1-1 atât la București cu FCSB cât și acasă cu Universitatea Craiova.

În mod normal, ar trebui ca Farul lui Gică Hagi să continue să lumineze în SuperLiga, după primele două runde având punctaj maxim. La Ovidiu vine în etapa a 3-a Chindia, preluată din acest sezon de Adi Mihalcea, dar dâmbovițenii dau impresia că sunt una dintre cele mai vulnerabile echipe în această ediție, în mare pericol de retrogradare.

CFR Cluj, din nou cu rezervele contra lui CS Mioveni

Primul meci de sâmbătă este FC Voluntari – UTA Arad. Ilfovenii au debutat, norocos, cu victorie din penalty, în ultimul minut, la Ploiești, după care ce a luat pe mere a dat pe pere acasă cu FC Botoșanii. Acum vine UTA, învinsă 2-0 la Pitești și învingătoare la același scor acasă cu Petrolul. Tipul de meci în care nu sunt deloc așteptate multe goluri.

Ziua de sâmbătă se încheie în Gruia, unde CFR Cluj, cu un joc absolut dezastruos în acest debut de sezon, rămâne mare favorită în fața lui CS Mioveni, care acum nu mai arată a echipă capabilă să mai lupte pentru supraviețuire, fiind principala candidată la retrogradare. Cum CFR se pregătește de primul meci cu Șahtior Soligorsk din turul 3 preliminar al Conference League, Dan Petrescu va trimite din nou multe rezerve.

Rapid continuă seria de foc în Bănie, cu Universitatea Craiova

Primul meci al zilei de duminică, 31 iulie, este Petrolul – Sepsi Sf. Gheorghe. La această oră, covăsnenii par a fi una dintre cele mai bine puse la punct echipe din SuperLiga, jucând un fotbal ofensiv foarte spectaculos și eficient.

Marele spectacol al rundei a 3-a este seara, de la ora 20:15, pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova. Musafirul oltenilor se numește Rapid, echipa lui Adrian Mutu venind după un foarte reușit derby cu FCSB și arătând mult mai bine după ce a reușit transferurile lui Dugandzic (a și dat gol) și Papeau. Nu va fi deloc un meci ușor pentru Laszlo Balint și echipa sa. Mai ales că tehnicianul Craiovei intenționează să odihnească doi-trei jucători pentru dubla cu Zorya Lugansk din turul 3 preliminar al Conference League.

FC U Craiova vine să dea lovitura la București, pe terenul FCSB-ului

Al treilea meci de duminică are loc pe „Arena Națională” din București, de la ora 22:30, una neobișnuită pentru microbiști. FCSB joacă acasă, pentru prima victorie în campionat, sub bagheta lui Nicolae Dică, în compania celei de-a doua formații a Băniei, FC U Craiova 1948, pregătită de Marius Croitoru. Meciul era inițial programat luni, dar a fost devansat cu o zi, deoarece „roș-albaștrii” vor juca miercuri, 3 august, prima manșă din turul 3 preliminar al Conference League, în deplasare cu Dunajska Streda.

Craiova familiei Mititelu a jucat perfect ultima etapă, acasă cu campioana CFR Cluj, pe care a învins-o clar cu 3-1. Și nu este deloc exclus ca Nicolae Dică să lase pe bancă minim doi-trei titulari pentru că vine dubla cu Dunajska Streda din turul 3 preliminar al Conference League și obiectivul este calificarea în grupele competiției.

Singurul meci de luni se joacă la Mediaș, cu un Hermannstadt deja având probleme financiare serioase, primind vizita Botoșanilor, echipă care are neașteptat punctaj maxim după primele două runde. În plus, FC Botoșani s-a întărit serios prin venirile fundașului central Kevin Boli și a mijlocașului Sylla. Botoșani poate fi una dintre echipele care să se bată la un loc în primele șase.