Grecia – România 4-0, în Cupa Davis. Eșec usturător al ”tricolorilor”

România a pierdut fără drept apel întâlnirea cu Grecia, de la Atena, scor 0-4, din play-off-ul de menținere în Grupa Mondială I a Cupei Davis.
04.02.2024 | 16:50
Grecia  Romania 40 in Cupa Davis Esec usturator al tricolorilor
Echipa de Cupa Davis a României a pierdut întâlnirea din deplasare cu Grecia, scor 0-3, din play-off-ul de menținere în Grupa Mondială I a Cupei Davis, după înfrângerea din meciul de dublu. Sursă foto: Facebook Federația Română de Tenis
04-02-2024
14:53

Luca Preda, înfrângere în 2 seturi

Puștiul Luca Preda, în vârstă de 17 ani și locul 1.095 ATP, a pierdut primul meci de simplu al zilei de duminică, fiind învins de Ioannis Xilas, poziția 1.286 în clasamentul mondial.

Grecul s-a impus cu scorul de 6-1, 6-4, după o oră și 24 de minute. Ultimul meci, în care ar fi trebuit să se întâlnească Aristotelis Thanos și Marius Copil, s-a decis să nu se mai joace.

04-02-2024
13:19

Frații Tsitsipas ne-au învins la dublu

Perechea Marius Copil/Victor Vlad Cornea a cedat în fața cuplului Stefanos Tsitsipas/Petros Tsitsipas, scor 7-6 (4), 3-6, 4-6, după 2 ore și 23 de minute.

Cum victoria la general a Greciei nu poate fi pusă la îndoială, în meciul 4 se vor întâlni Ioannis Xilas, locul 1.286 ATP, și Luca Preda, poziția 1.095 în ierarhia mondială.

04-02-2024
08:22

Nicholas Ionel, înfrângere neașteptată

Nicholas Ionel, locul 265 ATP, a pierdut neașteptat în fața lui Aristotelis Thanos, poziția 1.428 în clasamentul mondial, și Grecia conduce România cu 2-0 în Cupa Davis.

Thanos s-a impus cu scorul de 4-6, 6-3, 6-2, în 2 ore și 17 minute. Ziua de duminică va începe cu partida de dublu în care vor evolua perechile Stefanos Tsitsipas / Petros Tsitsipas şi Marius Copil / Victor Vlad Cornea (ora 12.00).

Apoi se vor disputa meciurile de simplu: Stefanos Tsitsipas – Nicholas Ionel şi Aristotelis Thanos – Marius Copil.

03-02-2024
15:41

Copil nu a avut nicio șansă cu Tsitsipas

Marius Copil a fost învins de Stefanos Tsitsipas, în primul meci al întâlnirii de Cupa Davis și astfel Grecia conduce România cu 1-0.

Tsitsipas s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră 18 minute. În cel de-al doilea meci al zilei se vor întâlni Aristotelis Thanos și Nicholas Ionel.

În toamna anului trecut, echipa noastră a ratat accederea în calificările pentru turneul final al Cupei Davis, după ce a suferit o înfrângere umilitoare la Mamaia în fața reprezentativei din Taiwan.

Programul jocurilor de la meciul Grecia – România din Cupa Davis

Întâlnirea Grecia – România, care contează pentru play-off-ul de menținere în Grupa Mondială I a Cupei Davis, va începe sâmbătă, 3 februarie, de la ora 16:00, cu meciul de simplu dintre Stefanos Tsitsipas și Marius Copil.

Cei doi s-au mai întâlnit o singură dată în carieră, în 2017, în semifinale la Brest, grecul câștigând cu 7-6 (2), 7-6 (3). Prima zi de la Liossia Olympic Sports Hall din Atena se va încheia cu duelul dintre Aristotelis Thanos și Nicholas Ionel.

Ziua de duminică, 4 februarie, va începe la ora 12:00 cu partida de dublu în care vor evolua perechile Stefanos Tsitsipas / Petros Tsitsipas şi Marius Copil / Victor Vlad Cornea. Ultimele jocuri ale întâlnirii dintre Grecia și România sunt cele de simplu care se vor desfășura după următorul program: Stefanos Tsitsipas – Nicholas Ionel și Aristotelis Thanos – Marius Copil.

Aceasta este cea de-a treia confruntare în Cupa Davis dintre cele două echipe, fiecare având câte o victorie. În 1933, Grecia a învins cu 4-1, la Atena, în turul al doilea al zonei Europa. România a câștigat în 1970, cu 5-0, la București, în sferturile zonei Europa, victoriile fiind reușite de Ilie Năstase, Ion Țiriac, Viorel Marcu, Sever Mureșan și perechea Năstase/Țiriac.

Trifu a făcut o schimbare în lot

Căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis a României, Gabriel Trifu, i-a convocat pentru această întâlnire pe Marius Copil (33 de ani, 294 ATP la simplu), Nicholas David Ionel (21 de ani, 265 ATP), Cezar Crețu (22 de ani, 364 ATP), Luca Preda (17 ani, 1.095 ATP) și Victor Vlad Cornea (30 de ani, 69 ATP la dublu).

Gabriel Trifu a făcut o singură schimbare în lotul României față de întâlnirea cu Taiwan. Puștiul Luca Preda i-a luat locul lui Filip Jianu, deși acesta din urmă nu a evoluat deloc în înfrângerea rușinoasă de la Mamaia.

De partea cealaltă, formația Greciei va fi alcătuită din Stefanos Tsitsipas (25 de ani, 7 ATP), Alexandros Skorilas (23 de ani, 753 ATP), Ioannis Xilas (22 de ani, 1.286 ATP), Aristotelis Thanos (22 de ani, 1.428 ATP) şi Petros Tsitsipas (23 de ani, 95 ATP la dublu).

Contactat de FANATIK după eșecul total neașteptat și umilitor în fața Taiwanului, fostul mare jucător Ilie Năstase a dezvăluit că are un gust amar, însă nu a vrut să vorbească mai mult de decăderea tenisului masculin din țara noastră.