Weekend european, 14-17 aprilie. Atalanta pierde teren în lupta pentru Top 4 după remiza cu Fiorentina

Vezi aici în format LIVE stream meciul PSG - Lens, precum și multe alte partide din Ligue 1, Serie A și Bundesliga în weekend european 14-17 aprilie.
16.04.2023 | 22:40
Weekend european 1417 aprilie Atalanta pierde teren in lupta pentru Top 4 dupa remiza cu Fiorentina
Echipa Atalanta Bergamo a terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu formația Fiorentina, într-un meci din etapa a 30-a din Serie A și a pierdut teren în lupta pentru Top 4. Sursă foto: Twitter Atalanta B.C.
17-04-2023
20:48

Atalanta, doar remiză cu Fiorentina

Oaspeții au deschis scorul prin Maehle (37), dar gazdele au reușit egalarea dintr-un penalty transformat de Cabral (56).

sa

16-04-2023
18:51

Serie A, etapa 30: programul, rezultatele și clasamentul de duminică, 16 aprilie

• Lecce – Sampdoria 1-1 (Ceesay 31 / Jese 75)
  • Torino – Salernitana 1-1 (Sanabria 57 / Vilhena 9)
  • Sassuolo – Juventus 1-0 (Defrel 65)
  • AS Roma – Udinese 3-0 (Bove 37, Pellegrini 56, Abraham 90+1)

Serie A

16-04-2023
18:50

Ligue 1, etapa 31: programul, rezultatele și clasamentul de duminică, 16 aprilie

• Lille – Montpellier 2-1 (David 70, Cabella 72 / Sylla 24)
  • Auxerre – FC Nantes 2-1 (pen. Jubal 4, Da Costa 43 / Mostafa Mohamed 55)
  • Brest – Nice 1-0 (Le Douaron 12)
  • Clermont – Angers 2-1 (pen. Kyei 33, pen. Muhammed Cham 37 /Hunou 29)
  • Strasbourg – Ajaccio 3-1 (pen. Gameiro 26, Diarra 71, Suzuki 89 / Barreto 76)
  • AS Monaco – Lorient 3-1 (Diatta 14, Golovin 28, Volland 55 / pen. Kone 86)
  • Marseille – Troyes 3-1 (Vitinha 2, 64, Under 40 / Balde 90+1)

Ligue 1

16-04-2023
18:48

Bundesliga, etapa 28: programul, rezultatele și clasamentul de duminică, 16 aprilie

• Bremen – Freiburg 1-2 (Philipp 47 /Sallai 67, Holer 71)
  • Union Berlin – Bochum 1-1 (Juranovic 45+3 / pen. Stoger 55)
  • Wolfsburg – Leverkusen 0-0

Bundesliga

16-04-2023
16:59

Ionuț Radu, out din lotul lui Auxerre, deși fusese anunțat titular cu Nantes

Auxerre a câștigat pe teren propriu, scor 2-1 cu Nantes în etapa cu numărul 31 din Ligue 1. Echipa la care evoluează românul Ionuț Radu a luat o gură mare de oxigen în lupta pentru evitarea retrogradării. Scorul a fost deschis rapid de gazde prin Jubal în minutul 5 din lovitură de la 11 metri.

Înainte de pauză Da Costa a făcut 2-0. La 10 minute după fluierul de start al reprizei secunde, Nantes a redus din diferență prin Mostafa Mohamed. Datorită celor trei puncte obținute, Auxerre a urcat pe locul 14 în clasament, cu 32 de puncte după 31 de partide, la trei puncte de primul loc retrogradabil.

Ionuț Radu, portarul titular al lui Auxerre, nu și-a putut ajuta echipa deși a fost anunțat titular de antrenorul Christophe Pelissier. Cu câteva minute înainte de fluierul de start al partidei, clubul din Hexagon a anunțat pe rețelele de socializare că portarul român s-a accidentat la încălzire.

15-04-2023
20:53

Ligue 1, etapa 31: programul și rezultatele de sâmbătă, 15 aprilie

• Rennes – Reims 3-0 (Doku 9, 19, Theate 69)
  • PSG – Lens 3-1 (Mbappe 31, Vitinha 37, Messi 40 / Frankowski 60 pen.)

ligue 1
Clasament Ligue 1
15-04-2023
18:33

PSG - Lens 3-1 (Mbappe 31, Vitinha 37, Messi 40 / Frankowski 60 pen.)

Vezi aici cele mai importante faze.

Min. 90+3: Fluier final.

Min. 65: Donnarumma intervine salvator la șutul lui Openda.

Min. 60: GOOOL Lens! Frankowski transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 57: Corner pentru Lens, Fabian Ruiz lovește mingea cu capul în propriul careu, aceasta îi ricoșează în mână și se acordă penalty.

Min. 40: GOOOL PSG! Fază de play-station realizată de starurile gazdelor. Combinație de manual Mbappe – Messi, francezul pasează fabulos cu câlcâiul, iar argentinianul înscrie cu un șut plasat din 6 metri.

Min. 37: GOOOL PSG! Vitinha majorează avantajul gazdelor cu un șut puternic, de la peste 20 de metri.

Min. 31: GOOOL PSG! Mbappe deschide scorul cu un șut superb, din întoarcere, mingea lovind bara înainte de a intra în plasă.

Min. 27: Nuno Mendes ia o acțiune pe cont propriu și șutează pe lângă poartă din marginea careului.

Min. 19: Salis Abdul Samed are o intervenție brutală asupra lui Hakimi și vede direct cartonașul roșu.

Min. 3: Donnarumma are o intervenție excelentă la o lovitură de cap a unui jucător de la Lens, în urma unui corner.

Serie A, etapa 30: programul și rezultatele de sâmbătă, 15 aprilie

• Bologna – AC Milan 1-1 (Sansone 1 / Pobega 40)

Bundesliga, etapa 28: programul și rezultatele de sâmbătă, 15 aprilie

• Bayern Munchen – Hoffenheim 1-1 (Pavard 17 / Kramaric 71)
  • FC Koln – Mainz 1-1 (Ljubicic 52 / Ajorque 17)
  • RB Leipzig – Augsburg 3-2 (Kampl 10, Werner 32, 35 / Maier 5, Vargas 82)
  • Stuttgart – Borussia Dortmund 3-3 (Coulibaly 78, Vagnoman 84, Silas 90+7 / Haller 26, Malen 34, Reyna 90+3)
  • Eintracht Frankfurt – Monchengladbach 1-1 (Kolo Muani 84 / Hofmann 13)

bundesliga
Clasament Bundesliga
15-04-2023
16:48

Loți Boloni și Metz, victorie categorică în derby-ul cu Pitu și Bordeaux

Metz s-a impus categoric, scor 3-0 împotriva lui Bordeaux în etapa a 31-a din Ligue 2. Grație acestui succes, echipa antrenată de Ladislau Boloni s-a apropiat la doar un punct de Bordeaux, care ocupă locul 2, care asigură promovarea în Ligue 1.

Meciul a fost echilibrat până în minutul 40 când portarul Poussin a văzut cartonașul roșu. Goalkeeper-ul lui Bordeaux a fost eliminat după o ieșire extrem de periculoasă. Astfel, David Guion a fost nevoit să schimbe un jucător, iar cel „sacrificat” a fost chiar Alexi Pitu.

Pentru fotbalistul român partida cu Metz a fost a treia ca titular în tricoul lui Bordeaux. Straczek l-a înlocuit pe fostul jucător de la Farul care a fost notat cu 4 de jurnaliștii francezi. În a doua repriză, echipa antrenorului român a făcut legea.

În minutul 49, Jallow a deschis scorul, iar trei minute mai târziu Mikautadze a punctat pentru 2-0. Scorul final a fost stabilit în minutul 72 de același Mikautadze. Bordeaux se află pe locul 2 în Ligue 1, ultimul care asigură promovarea în Ligue 1, cu 56 de puncte. Pe locul 3 se află Metz cu 55 de puncte.

15-04-2023
16:38

Virgil Ghiță, gol la ultima fază în Polonia

Virgil Ghiță a marcat în victoria celor de la Cracovia, scor 3-0 împotriva lui Radomiak Radom în etapa a 28-a din campionatul polonez. Fostul fotbalist de la Farul a atacat colțul scurt la un corner executat de gazde și a înscris cu o lovitură puternică de cap.

Fundașul român a marcat în minutul 90+3 și a dublat avantajul echipei sale. Scorul avea să fie stabilit în minutul 90+10 de către Makuch. Este al treilea gol marcat de Virgil Ghiță pentru Cracovia (două în campionat și unul în cupă). Cracovia se află pe locul 7 în campionat, cu 38 de puncte în 28 de partide.

15-04-2023
16:24

Ianis Hagi a jucat 14 minute la Rangers

După trei meciuri consecutive fără minute jucate, Ianis Hagi a revenit pe gazon la Rangers. Internaționalul român a fost introdus în minutul 77 de Michael Beale în victoria lui Rangers, scor 5-2 cu St. Mirren. Ianis Hagi a intrat pe teren când scorul era 2-2.

Tavernier a avut șansa să deschidă scorul în minutul 5, însă fundașul englez a ratat de la 11 metri. Tabela a fost deblocată de Cantwell în minutul 26, scor 1-0 pentru Rangers. La pauză, scorul a fost egal după reușita lui O’Hara din minutul 45+2.

Sakala a readus-o în avantaj pe Rangers la trei minute după pauză, dar din nou oaspeții au egalat prin același O’Hara în minutul 65. La scurt timp după ce Ianis Hagi a intrat pe gazon, Rangers a început să marcheze la foc automat, însă românul nu a contribuit direct.

Morelos, cu o „dublă” și Arfield au adus victoria lui Rangers în minutele 80, 82, respectiv 86. Rangers se află pe locul 2 în campionat, cu 79 de puncte în 32 de partide, cu 9 mai puține față de liderul Celtic, care are un meci mai puțin.

15-04-2023
13:21

Bayern Munchen și Borussia Dortmund, doar egaluri în etapa 28 din Bundesliga

Bayern Munchen – Hoffenheim 1-1 (Pavard 17, 73 / Kramaric 71)

Min. 90+5: Fluier final.

Min. 73: Musiala centrează, balonul este deviat de De Ligt și ajunge la Pavard care înscrie. Golul este anulat pentru ofsaid.

Min. 71: GOOOL Hoffenheim! Kramaric execută superb o lovitură liberă de la 20 de metri, mingea lovește bara și intră în plasă.

Min. 47: Baumann reușește să respingă șutul lui Coman din careu.

Min. 36: Gnabry șutează puternic de la marginea careului, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

Min. 17: GOOOL Bayern! Corner pentru bavarezi, mingea ajunge la Pavard, care înscrie cu un șut pe jos din 10 metri.

Echipele de start la Bayern Munchen – Hoffenheim:

Bayern Munchen: Sommer – Pavard, Upamecano, De Ligt, Cancelo – Kimmich, Goretzka – Sane, Muller, Coman – Gnabry

Hoffenheim: Baumann – Kaderabek, Ozan Kabak, Brooks, Akpoguma, Angelino – Stiller, Geiger – Baumgartner, Kramaric, Bebou

Min. 90+8: Fluier final.

Min. 90+7: GOOOL Stuttgart! Silas egalează cu un șut din careu.

Min. 90+3: GOOOL DORTMUND! Bredlow intervine foarte bine la șutul lui Bynoe-Gittens, dar respinge în față, iar Reyna șutează imparabil.

Min. 84: GOOOL Stuttgart! După o centrare de la colțul terenului, Vagnoman ajunge la balon în mijlocul careului și trimite în plasă.

Min. 78: GOOOL Stuttgart! Coulibaly driblează la marginea careului și șutează fără șansă pentru Kobel.

Min. 52: Millot îi pasează în careu lui Guirassy care trimite peste Kobel, însă golul este anulat după intervenția VAR pentru ofsaid.

Min. 39: Mavropanos (Stuttgart) vede celd e-al doilea cartonaș galben și este eliminat.

Min. 34: GOOOL Dortmund! Malen mărește avantajul oaspeților cu un șut din afara careului.

Min. 26: GOOOL Dortmund! Haller trimite imparabil sub bară după o centrare a lui Malen.

Min. 11: Haller șutează din careu după o pasă a lui Guerreiro, însă Bredlow intervine salvator.

Echipele de start la Stuttgart – Borussia Dortmund:

Stuttgart: Bredlow – Mavropanos, Anton, Zagadou – Vagnoman, Karazor, Endo, Sosa – Fuhrich, Millot, Guirassy

Borussia Dortmund: Kobel – Ryerson, Can, Hummels, Guerreiro – Ozcan, Bellingham, Brandt – Malen, Adeyemi, Haller

15-04-2023
07:17

Bayern Munchen l-a transferat pe Konrad Laimer de la RB Leipzig

Thomas Tuchel a bifat primul transfer de top după ce a devenit antrenorul lui Bayern Munchen. Campioana Germaniei a obținut semnătura austriacului Konrad Laimer, care va fi adus gratis în vară, când îi expiră înțelegerea cu RB Leipzig.

În vârstă de 25 de ani, Laimer va semna cu bavarezi un contract valabil până la finalul sezonului 2026/2027. „Este primul star adus lui Thomas Tuchel pentru sezonul următor. Bayern primește un adevărat număr 6, unul de care Tuchel ar fi avut urgent nevoie în eșecul cu Manchester City, scor 0-3”, au scris jurnaliștii de la Bild.

• 28 de milioane de euro este cota de piață a lui Laimer, conform transfermarkt
14-04-2023
21:02

Rezultatele înregistrate vineri, 14 aprilie, în Europa

SERIE A, etapa 30

• Cremonese – Empoli 1-0 (Dessres 4)

Răzvan Marin a fost integralist la oaspeți, în timp ce Vlad Chiricheș nu a fost în lotul gazdelor.

• Spezia – Lazio 0-3 (pen. Immobile 36, Felipe Anderson 52, Antonio 89)

Serie A

BUNDESLIGA, etapa 28

• Schalke – Hertha 5-2 (Skarke 3, Bulter 14, 78, Terodde 48, Kaminski 90+2 / Jovetic 45+3, Richter 84)

bundesliga

LIGUE 1, etapa 31

• Toulouse – Lyon 1-2 (Aboukhlal 37 / pen. Lacazette 34, autogol Costa 88)

Ligue 1

În perioada vineri, 14 aprilie – luni, 17 aprilie, avem noi etape complete de campionat în trei dintre competițiile de top de pe continent, Ligue 1, Serie A și Bundesliga. Nu este un weekend cu foarte multe meciuri tari, dar deseori s-a întâmplat ca buturugile mici să răstoarne carurile mari ale favoritelor, așa că surprize pot apărea și acum. Totuși, se desprind ca grad de interes partidele PSG – Lens din Ligue 1, Bologna – AC Milan în Serie A și Bayern Munchen – Hoffenheim în Bundesliga.

PSG – Lens, Bologna – AC Milan și Bayern Munchen – Hoffenheim sunt cele mai interesante meciuri din weekend european 14-17 aprilie

Așadar, în perioada vineri, 14 aprilie – luni, 17 aprilie se vor juca noi etape în trei dintre campionatele mari ale Europei. În Ligue 1 am ajuns la borna 31 a acestui sezon, opt etape până la final și nimic nu e complet rezolvat. Se știe de mult prima retrogradată – Angers, iar Troyes și Ajaccio au pierdut mult teren în ultimele etape, astfel încât doar o minune le-ar putea scoate la suprafață. În Ligue 1, capul de afiș este clar PSG – Lens, adică locul 1 contra locului 2.

În Serie A, Napoli și dacă ar vrea nu mai are cum să piardă titlu, așa că focusarea în etapa 30 este pe lupta pentru top 4 și pentru Europa. Dar și pe disputa Verona – Spezia – Lecce în subol, prima având patru și respectiv cinci puncte în urma celorlalte două.

În Bundesliga, în etapa 28 continuă duelul de la distanță Bayern Munchen – Borussia Dortmund la titlu, sunt de urmărit partidele cu implicații europene, precum și ce se întâmplă în zona retrogradării.

• ora 21:45 Fiorentina – Atalanta

Cine transmite la tv PSG – Lens, Bologna – AC Milan, Bayern Munchen – Hoffenheim și alte meciuri din weekend european 14-17 aprilie

Ca de obicei, în acest weekend fotbalistic 14-17 aprilie vom avea foarte meciuri de urmărit în grilele celor trei posturi TV care trasmit partide din Ligue 1, Bundesliga şi Serie A. Nu vor lipsi din program, pe lângă aşa numitele partide vedetă, şi alte întâlniri care suscită un real interes. Vor fi multe meciuri din Serie şi câteva din Bundeliga şi Ligue 1.

Din Serie A, evidenţiem confruntările Bologna – AC Milan, Spezia – Lazio, Inter – Monza,  Fiorentina – Atalanta, Sassuolo – Juventus sau Roma – Udinese. Din Bundesliga, avem pe Bayern Munchen – Hoffenheim, dar şi Stuttgart – Borussia Dortmund sau Werder Bremen – Freiburg. În fine, din Ligue 1 nu poate lipsi meciul PSG – Lens şi pe lângă acesta mai sunt Lille – Montpellier sau Toulouse – Lyon.

• ora 19:30 Cremonese – Empoli (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 3)
  • ora 21:30 Schalke 04 – Hertha Berlin (Digi Sport 3)
  • ora 21:45 Spezia – Napoli (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 3)
  • ora 22:00 Toulouse – Lyon (Orange Sport 3, Prima Sport 4)

• ora 16:00 Bologna – AC Milan (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 16:30 Bayern Munchen – Hoffenheim (Digi Sport 1, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 16:30 RB Leipzig – Augsburg (Orange Sport 4)
  • ora 16:30 Stuttgart – Borussia Dortmund (Prima Sport 3)
  • ora 19:00 Napoli – Verona (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 5)
  • ora 19:30 Eintracht Frankfurt – Monchengladbach (Prima Sport 3)
  • ora 21:45 Inter – Monza (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 22:00 PSG – Lens (Digi Sport 4, Orange Sport 4, Prima Sport 4)

• ora 13:30 Lecce – Sampdoria (Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 1)
  • ora 14:00 Lille – Montpellier (Digi Sport 2, Orange Sport 3)
  • ora 16:00 Brest – Nice (Orange Sport 4)
  • ora 16:00 AC Torino – Salernitana (Digi Sport 4)
  • ora 16:30 Werder Bremen – Freiburg (Digi Sport 2, Orange Sport 2)
  • ora 18:00 AS Monaco – Lorient (Orange Sport 4)
  • ora 19:00 Sassuolo – Juventus (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 20:30 Wolfsburg – Leverkusen (Digi Sport 4, Orange Sport 4, Prima Sport 4)
  • ora 21:45 AS Roma – Udinese (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)

• ora 21:45 Fiorentina – Atalanta (Digi Sport 2)

Bayern vrea victorie la scor cu Hoffenheim pentru împăcarea cu suporterii

Bayern Munchen nu se află în cel mai bun moment din acest sezon. Echipa a suferit la Manchester o înfrângere fără drept de apel din partea lui City și este clar că şansele bavarezilor de a merge în semifinalele CHampions League sunt aproape de zero.

Problema este că nu e deloc pace în vestiar, unde Sadio Mane l-a lovit cu pumnul în faţă pe Leroy Sane, primind cea mai mare amendă din istoria lui Bayern. Cum avansul în campionat peste Borussia Dortmund este de numai două puncte, e clar că meciul cu Hoffenheim trebuie jucat la maxim şi fanii aşteaptă o ploaie de goluri, pentru a mai calma spiritele.

Lens vrea să repete la Paris performanţa vecinilor de la Lille din 2021

PSG – Lens este capul de afiş al etapei 31 din Ligue 1. PSG nu se poate considera campioană cu şapte etape înainte de final, pentru că Lens se află la şase puncte în spate, pe locul 2 şi a promis să facă pe „Parc des Princes” meciul vieţii, pentru a repeta succesul din tur, de pe teren propriu, cu 3-1. Lens vrea să repete isprava vecinilor de la Lille, din nordul Franţei, care au ieşit campioni în 2021 cu două victorii în faţa lui PSG.

La Paris, e pur şi simplu un butoi de pulbere în vestiar. Este scandal în toată puterea, câţiva jucători ar vrea încă de acum demiterea antrenorului Christophe Galtier, iar plecarea lui Leo Messi devine tot mai mult o certitudine, relaţiile argentinianului cu Mbappe şi restul vestiarului devenind tot mai reci.