Weekend european 4-7 februarie. Simone Verdi, două goluri de generic TV la primul meci pentru Salernitana. Video

FANATIK vă prezintă detalii despre meciurile care au loc în acest weekend în Europa, în perioada vineri, 4 februarie - luni, 7 februarie, având derbyul milanez drept principalul eveniment
Weekend european 47 februarie Simone Verdi doua goluri de generic TV la primul meci pentru Salernitana Video
Atacantul echipei Salernitana, Simone Verdi, a reușit două goluri excepționale în prima repriză a meciului cu Spezia, din etapa a 24-a din Serie A. Sursă foto: Twitter
07-02-2022
22:06

Rezultatele meciurilor de luni

LA LIGA, etapa a 23-a

Athletic Bilbao – Espanyol 2-1 (Sancet 5, Martinez 16 / Vilhena 3)

lli

SERIE A, etapa a 24-a

Salernitana – Spezia 2-2 (S. Verdi 3, 16 / Manaj 12 pen., D. Verdi 30 pen.)

– fundașul Radu Drăgușin a debutat la Salernitana și a jucat toate minutele

sa

07-02-2022
20:51

Simone Verdi, goluri fabuloase în Salernitana - Spezia

Jucătorul adus în această iarnă de la Torino sub formă de împrumut până la finalul sezonului a înscris din lovituri libere, prima de la 16 metri lateral stânga și a doua de 25 de metri. Ambele execuții s-au oprit în vinclul porții apărate de Provedel. Vezi aici goluri

Nu a fost de ajuns pentru Salernitana, care a fost egalată de fiecare dată din penalty-uri acordate cu ajutorul VAR. Primul 11 metri a fost transformat de Manaj, iar cel de-al doilea de Daniele Verdi.

07-02-2022
19:49

Drăgușin, titular în Salernitana - Spezia

Fundașul Radu Drăgușin este titular în premieră la Salernitana, în partida de pe teren propriu cu Spezia, din etapa a 24-a a campionatului Italiei.

Fotbalistul român a fost împrumutat săptămâna trecută de Juventus la ocupanta ultimului loc din Serie A până la finalul sezonului.

20:45

Boreham Wood, din liga a cincea, a eliminat în Cupa Angliei o echipă din a doua divizie

Cea mai mare surpriză din 16-imile Cupei Angliei a furnizat-o Boreham Wood, care activează în liga a cincea. Aceasta a jucat, în deplasare, cu Bournemouth, din liga a doua, dar s-a impus cu 1-0. Golul a fost marcat de Ricketts, în minutul 38.

Într-un alt meci, divizionara secundă Nottingham Forest a eliminat Leicester City, după ce i-a administrat, pe teren propriu, un sec 4-1. Au marcat Zinckernagel (23), Johnson (24), Worrall (32) și Spence (61), respectiv, Iheanacho (40).

La rândul ei, Liverpool a trecut de Cardif City (liga a doua) cu 3-1, grație golurilor marcate de Jota (53), Minamino (68), Elliott (76). Pentru oaspeți a înscris Colwill (79).

Echipele calificate în optimile Cupei Angliei sunt Middlesbrough, Chelsea, West Ham, Crystal Palace, Everton, Huddersfield Town (liga a doua), Manchester City, Peterborough United (liga a doua), Southampton, Stoke City (liga a doua), Norwich, Luton Town (liga a doua), Tottenham, Liverpool, Nottingham Forest (liga a doua) și Boreham Wood (liga a cincea).

06-02-2022
19:44

PAOK a învins Panathinaikos cu 2-1, deși a fost condusă cu 1-0

PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, s-a impus pe teren propriu, în etapa a 22-a a campionatului, pe teren propriu, în fața lui Panathinaikos, cu 2-1. Scorul a fost deschis de oaspeți, în minutul 6, prin Palacios, după care PAOK a punctat prin Ingason (77) și Sastre (88).

Golul victoriei a fost acordat după ce arbitrul de centru a consultat VAR. Mingea șutată de Sastre din afara careului a lovit bara transversală, după care a căzut în poartă, dar a fost nevoie de asistența VAR pentru ca reușita să fie validată.

Răzvan Lucescu l-a trimis în teren pe Alexandru Mitriță în minutul 64, jucătorul romând primind un cartonaș galben în minutul 70.

Meciul a avut 9 minute de prelungire. În urma acestui rezultat, PAOK este, în continuare, pe locul 2 în clasament, cu 33 p, la 9 de liderul Olympiacos, în timp ce Panathinaikos este pe 6, cu 30 p.

După meci, tehnicianul român și-a manifestat nemulțumirea că adversarii au făcut anti-fotbal. „Am jucat la fel în ambele reprize. Echipa a avut aceeași evoluție, a avut prospețime. O echipă a jucat fotbal și cealaltă anti-fotbal. Nu știu la ce să mă aștept, este nevoie ca echipa mea să-și creeze 100 de ocazii în fiecare meci.

Adversarul a venit să obțină un rezultat de egalitate. Am luat gol la o fază la care nu am avut nicio reacție. Dar am reușit să marcăm, iar asta mă face să fiu mulțumit.

În repriza a doua am jucat mai calm. Am construit inteligent la mijlocaul terenului, iar unul dintre golurile noastre a plecat tocmai de la o astfel de fază. Am jucat mai bine după pauză, deoarece am controlat mingea mai mult decât o făcusem în prima repriză.

În orice caz, am întâlnit o echipă care se apără foarte bine. Pentru noi, cel mai important lucru este victoria și astăzi am reușit s-o obținem”, a declarat antrenorul român Răzvan Lucescu după meci.

06-02-2022
19:23

Borussia Dortmund a fost învinsă de Bayer Leverkusen cu 5-2 pe teren propriu

Golurile au fost marcate de Frimpong (16-autogol) și Tigges (89), pentru gazde, respectiv Akanji (10-autogol), Wirtz (20), Andrich (28), Tah (53) și Diaby (87).

Vedeta Borussiei, atacantul Erling Haaland, nu a jucat. El nu este refăcut după accidentarea suferită pe 22 ianuarie, clubul anunțând că este vorba de probleme musculare.

În urma acestui rezultat, avansul lui Bayern Munchen în fruntea clasamentului este de 9 puncte, campioana adunând 52 p, în timp ce Borussia are 43 p, iar Bayer – 38 p.

06-02-2022
10:51

Valentin Mihăilă, debut la Atalanta

Atalanta – Cagliari 1-2 (Palomino 64 / Pereiro 50, 68)

Valentin Mihăilă a fost rezervă la Atalanta, echipă unde a fost împrumutat de Parma până la finalul sezonului, şi a intrat pe teren în minutul 72, în locul lui Duvan Zapata. De cealaltă parte, Răzvan Marin este titular la Cagliari.

05-02-2022
22:30

Programul meciurilor de duminică, 6 februarie

LIGUE 1, etapa a 24-a, ora 16:00

ora 14:00 Lorient – Lens 2-0 (Soumano 43, Kone 76)
Nice – Clermont 0-1 (Rashani 77)
Reims – Bordeaux 5-0 (Ekitike 40, Munetsi 46, 76, Matusiwa 59, Faes 62)
Strasbourg – Nantes 1-0 (Lienard 74)
Troyes – Metz 0-0
ora 18:00 Rennes – Brest 2-0 (Laborde 20, Terrier 90)
ora 21:45 Lille – PSG 1-5 (Botman 28 / Pereira 10, Kimpembe 32, Messi 38, Pereira 51, Mbappe 67)

BUNDESLIGA, etapa a 21-a

ora 16:30 Borussia Dortmund – Leverkusen 2-5 (Frimpong 16-autogol, Tigges 89 / Akanji 10-autogol, Wirtz 20, Andrich 28, Tah 53, Diaby 87)
ora 18:30 Wolfsburg – Greuther Furth 4-1 (Vranckx 7, 49, Arnold 70, Philipp 75 / Hrgota 44-penalty)

ora 15:00 Valencia – Real Sociedad 0-0
ora 17:15 Barcelona – Atletico Madrid 4-2 (Jordi Alba 10, Gavi 21, Araujo 43, Alves 49 / Carrasco 8, Suarez 58)
ora 19:30 Betis Sevilla – Villarreal 0-2 (Torres 41, Capoue 83)
ora 22:00 Real Madrid – Granada 1-0 (Asensio 74)

SERIE A, etapa a 24-a, ora 16:00

ora 13:30 Atalanta – Cagliari 1-2 (Palomino 64 / Pereiro 50, 68)
Bologna – Empoli 0-0
Sampdoria – Sassuolo 4-0 (Caputo 5, Sensi 7, Conti 63, Candreva 90+1-penalty)
Venezia – Napoli 0-2 (Osimhen 59, Petagna 90+10)
ora 19:00 Udinese – Torino 0-2 (Molina 90+3, Pussetto 90+7-penalty)
ora 21:45 Juventus – Verona 2-0 (Vlahovic 13, Zakaria 61)

05-02-2022
16:13

Incidente la AS Roma – Genoa

Meciul dintre AS Roma și Genoa, care a contat pentru etapa a 24-a din Serie A, a fost marcat, spre final, de incidente. Nicolo Zaniolo a marcat pentru gazde în minutul 90+1, când tabela arăta 0-0, dar arbitrul a anulat reușita pentru un fault.

Au urmat proteste ale elevilor lui Jose Mourinho, Tammy Abraham de la gazde l-a bruscat pe Johan Vasquez și a primit cartonaș galben, iar meciul a fost reluat după trei minute de întrerupere.

Nu s-a marcat până la ultimul fluier al arbitrului, care a venit în minutul 90+9, astfel că Roma a acumulat 39 p și este pe locul 6, iar ce Genoa rămâne pe 19, penultimul, cu 15 p.

05-02-2022
15:31

Marius Șumudică, o nouă înfrângere în Turcia

Yeni Malatyaspor, echipa antrenată de Marius Șumudică, a suferit o nouă înfângere, în campionat, în fața celor de la Karagumruk, scor 0-1.

În prezent, Malatyaspor se află pe ultimul loc din prima ligă turcă, cu 16 puncte obținute după 23 de meciuri jucate.

05-02-2022
14:27

Alexandru Maxim a înscris al patrulea gol al lui Gaziantep în victoria cu Sivasspor

Gaziantep, echipă la care este legitimat și mijlocașul român Alexandru Maxim, a învins Sivasspor, pe teren propriu, cu 5-1, în etapa a 24-a a campionatului Turciei, Super Lig. Titular, românul a marcat din penalty, în minutul 70, dar după câteva secunde a fost înlocuit cu Recep Niyaz.

Gazdele conduceau la pauză cu 3-1, după golurile marcate de Djilobodji (6), Demir (12) și Djilobodji (41), respectiv, Goutas (29). În repriza a doua, oaspeții au rămas în inferioritate în urma eliminării lui Yatabare (63), iar pentru gazde a mai punctat Soyalp (76).

La gazde, Alin Toșca a fost integralist. În urma acestei victorii, Gaziantep a urcat pe locul 5 în clasament, cu 35 de puncte adunate din 10 victorii și 5 remize, având și un meci mai puțin, în timp ce Sivasspor a rămas pe 11, cu 31 p.

05-02-2022
13:14

Chelsea și West Ham s-a calificat cu emoții în optimile Cupei Angliei

Chlesea Londra a avut nevoie de prelungiri pentru a elimina Playmouth, echipă care activează în liga a treia, din turul 4 al Cupei Angliei. Meciul a avut loc la Londra, iar Gillesphey a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 8. Azpilicueta a egalat în minutul 41, dar până la finalul celor 90 nu s-a mai marcat.

S-au jucat cele 30 de minute suplimengare de prelungiri, Chelsea marcând prin Alonso în minutul 105+1, dar Hardie a ratat un penalty pentru Playmouth în minutul 118.

Într-un alt meci, West Ham a trecut de Kidderminster, din liga a șasea, pe terenul acesteia, cu 2-1, după ce a fost condusă cu 1-0. Gazdele au deschis scorul în minutul 19, prin Penny, după care Rice (90+1) și Bowen (120+1) au punctat pentru echipa din Premier League.

Chelsea – Plymouth (liga a treia) 2-1 (Azpilicueta 41, Alonso  105+1/ Gillesphey 8)

Kidderminster (liga a şasea) – West Ham 1-2 (Penny 19 / Rice 90+1, Bowen (120+1)

Crystal Palace – Hartlepool United (liga a patra) 2-0 (Guehi 4, Olise 22)

Everton – Brentford Walton 4-1 (Mina 31, Richarlison 48, Holgate 62, Townsend 90+1 / Toney 54-penalty)

Huddersfield Town (liga a doua) – Barnsley (liga a doua) 1-0 (Holmes 19)

Manchester City – Fulham (liga a doua) 4-1 (Gundogan 6, Stones 13, Mahrez 53-penalty, 57 / Carvalho 4)

Peterborough United (liga a doua) – Queens Park Rangers (liga a doua) 2-0 (Ward 25, Jade-Jones 72)

Southampton – Coventry City (liga a doua) 2-1, după prelungiri (Armstrong 63,  Walker-Peters 112 / Gyoekeres 22)

Stoke City (liga a doua) – Wigan Athletic (liga a treia) 2-0 (Maja 14, Brown 62)

Wolverhampton Wanderers – Norwich City 0-1 (McLean 45+2)

Cambridge United (liga a treia) – Luton Town (liga a doua) 0-3 (Burke 16, Mendes 23, Muskwe 88)

Tottenham Hotspur – Brighton & Hove Albion 3-1 (Kane 13, 66, March 24-autogol / Bissouma 63)

Duminică au avut loc partidele:

Liverpool – Cardiff City (liga a doua) 3-1 (Jota 53, Minamino 68, Elliott 76 / Colwill 79)

Nottingham Forest (liga a doua) – Leicester City 4-1 (Zinckernagel 23, Johnson 24, Worrall 32, Spence 61 / Iheanacho 40)

Bournemouth (liga a doua) – Boreham Wood (liga a cincea) 0-1 Ricketts (38)

04-02-2022
23:06

Middlesbrough a învins Manchester United după 8 serii de lovituri de deparajare în FA Cup

Meciul Manchester United – Middlesbrough, din turul 4 al FA Cup, a avut nevoie de prelungiri pentru a fi stabilită învingătoarea. Gazdele au ratat un penalty în minutul 20, prin starul portughez Cristiano Ronaldo, care a șutat pe lângă poartă.

După cinci minute, Sancho a deschis scorul, dar divizionara secundă a egalat în minutul 64, prin Crooks. Nu s-a mai marcat până la finalul celor 90 de minute regulamentare, nici în prelungiri, așa că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare pentru a se stabili echipa calificată în optimi.

La loviturile de departajare, pentru Manchester au înscris de la 11 metri Mata, Maguire, Fred Ronaldo, Fernandes, McTominay și Dalot, iar Elanga a tras peste poartă.

De partea cealaltă, Pentru Boro au marcat toți care au șutat: McNair, Payero, Howson, Tavernier, Bamba, Watmore, Fry și Peltier.

04-02-2022
22:05

Olympique Marseille a învins Angers cu 5-2, după ce a fost condusă cu 0-2

Echipa Olympique Marseille s-a impus pe teren propriu, în etapa a 24-a din Ligue 1, cu 5-2 în fața lui Angers. Oaspeții au condus cu 2-0 după goluri marcate în patru minuter, același interval de timp fiindu-i suficient lui OM pentru a egala.

Angers a deschis scorul prin Fulgini (8), după care a majorat diferența grație reușitei lui Bentaleb (11). Omul meciului a fost Milik, care a marcat de trei ori în poarta oaspeților.

El a redus din diferență în minutul 18, iar Gerson (21) a stabilit scorul pauzei. În repriza a doua, Milik a mai marcat în minutele 70 și 78, dar cel mai frumos gol al meciului a fost reușit de Under (85), care a prins un șut din afara careului mare, mingea lovind bara înainte să intre în poartă.

În urma acestui rezultat, Olympique Marseille a urcat pe locul 2 în clasament, cu 42 de puncte, la 10 de liderul PSG și cu unul mai mult decât Nice. Însă acestea din urmă vor juca în etapa a 24-a în deplasare cu Lille, respectiv, acasă cu Clermont.

Meciul Manchester United – Middlesbrough, din turul 4 al FA Cup, are nevoie de prelungiri pentru a fi stabilită învingătoarea. Gazdele puteau deschide scorul prin starul portughez Cristiano Ronaldo, în minutul 20, dar acesta a ratat un penalty.

A făcut-o, cinci minute mai târziu, Sancho, după o pasă a lui Bruno Fernandes. Divizionara secundă Middesbrough a egalat în minutul 64, prin Crooks și, cum până la finalul celor 90 de minute nu s-a mai marcat, este nevoie de prelungiri pentru a afla numele echipei care se va califica în optimi.

04-02-2022
20:49

Cristiano Ronaldo nu a nimerit poarta de la punctul cu var

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în meciul Manchester United – Middlesbrough, din turul 4 al FA Cup. În minutul 20, la scorul de 0-0, starul echipei gazdă și-a așezat mingea la punctul cu var, a șutat puterrnic în dreapta portarului, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.

Este al 29-lea penalty pe care Ronaldo îl ratează în carieră. Primul eveniment de acest gen a avut loc în sezonul 2006/2007, într-un meci Portugalia – Danemarca, pierdut de lusitani cu 2-4. Următoarele trei penalty-uri au fost ratate când îmbrăca tricoul lui Manchester United.

Până la urmă, Manchester United a deschis scorul în meciul cu Middlesbrough, în minutul 25, prin golul lui Sancho, după o pasă a lui Bruno Fernandes.

În Franța, Olympique Marseille joacă pe teren propriu cu Angers, în etapa a 24-a a campionatului. Oaspeții au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Fulgini (8) și Bentaleb (11), dar OM a revenit tot într-un interval de patru minute. Mai întâi, Milik a redus din diferență (18), după care Gerson (21) a stabilit scorul pauzei.

Urmează un nou weekend european în campionatele de top. În Premier League se dispută o singură partidă, restanţa din etapa a 17-a, Burnley – Watford, un meci între ultimele două clasate. Dar partidele care merită atenţie serioasă sunt Inter- Milan în Serie A, meci cu directe implicaţii la titlu, Barcelona – Atletico Madrid în La Liga, Lille – PSG şi Monaco – Lyon în Ligue 1, Bayern Munchen – Leipzig şi Borussia Dortmund – Leverkusen în Bundesliga.

Programul meciurilor din weekendul european

Vineri, 4 februarie

LIGUE 1, etapa a 24-a, ora 22:00

Marseille – Angers 5-2 Milik 18, 70, 78, Gerson 21, Under 85 / Fulgini 8, Bentaleb 11)

BUNDESLIGA, etapa a 21-a, ora 21:30

Hertha Berlin – Bochum 1-1 (Belfodil 23 / Polter 48)

Getafe – Levante 3-0 (Unal 1, 29, Alena 90+4)

Sâmbătă, 5 februarie

LIGUE 1, etapa a 24-a

ora 18:00 Saint Etienne – Montpellier 3-1 (Hamouma 82, Nordin 90, Khazri 90+3 / Wahi 11)

ora 22:00 Monaco – Lyon 2-0 (Lucas 2, Yedder 27)

BUNDESLIGA, etapa a 21-a, ora 16:30

Augsburg – Union Berlin 2-0 (Gregoritsch 16, Hahn 59)

Arminia Bielefeld – Monchengladbach 1-1 (Serra 19 / Plea 38)

Koln – Freiburg 1-0 (Modeste 23)

Mainz – Hoffenheim 2-0 (Lee 79, Niakhate 83-penalty)

Stuttgart – Eintracht Frankfurt 2-3 (Anton 42, Kalajdzic 70 / N’Dicka 7, Hrustic 47, 77)

ora 19:30 Bayern Munchen – Leipzig 3-2 (Muller 12, Lewandowski 44, Gvardiol 58-autogol / Silva 27, Nkunku 53)

ora 15:00 Elche – Alaves 3-1 (Milla 46, 48, Chaves 86 / Joselu 18)

ora 17:15 Mallorca – Cadiz 2-1 (Sevilla 20-penalty, Muriqi 66-penalty / Alcaraz 8)

ora 19:30 Celta Vigo – Rayo Vallecano 2-0 (Mendez 12, 80)

ora 22:00 Osasuna – Sevilla 0-0

ora 16:00 Roma – Genoa 0-0

ora 19:00 Inter – AC Milan 1-2 (Perisic 39 / Giroud 75, 78)

ora 21:45 Fiorentina – Lazio 0-3 (Milinkovic-Savic 52, Immobile 70, Biraghi 81-autogol)

Luni,  7 februarie

În Ligue 1 sunt multe meciuri interesante care privesc cei doi poli ai clasamentului. PSG va merge la Lille şi acest meci are un mare impact, pentru că parizienii nu au cum să uite că echipa din nordul Franţei le-a răpit coroana de campioni prin faptul că a reuşit să îi bată în ambele meciuri.

Important este de reţinut faptul că de la PSG vor lipsi două piese de bază, fundaşul central Sergio Ramos şi play-maker-ul brazilian Neymar iar forma argentinianului Leo Messi este departe de valoarea acestuia din perioada Barcelona, astfel că din nou greul va cădea pe umerii lui Kylian Mbappe, ajutat de Verratti şi Di Maria.

Monaco – Lyon, o partidă cu mulţi absenţi în ambele tabere

Un meci foarte interesant va avea loc şi în Principatul Monaco, la Monte Carlo urmând a sosi una dintre cele mai în formă echipe din Ligue 1 la acest moment, Lyon. Este greu de anticipat ce va fi la sfârşitul jocului deoarece ambele tabere au în jur de şapte-opt absenţi, accidentaţi sau suspendaţi şi cu atâtea probleme orice devine posibil.

Ocupanta locului 2, Nice, va evolua acasă, în compania unei formaţii de jos, Clermont, dar care a mai produs surprize granzilor, ultima oară chiar runda precedentă., când d învins-o pe Rennes. Marseille – Angers este uvertura etapei, vineri, 4 februarie, un meci în care victoria lui OM nu poate fi pariată ca sigură.

Bayern şi Borussia Dortmund primesc oaspeţi periculoşi

Bayern Munchen joacă acasă cu Leipzig, o formaţie care în acest sezon a avut dificuităţi serioasem fiind situată multă vreme undeva pe la mijloc dar care şi-a mai revenit şi s-a apropiat de locurile europene. Leipzig a făcut nu o dată egal la Munchen, în special pe vremea când pe bancă se afla Julian Nagelsmann, acum taman antrenor la Bayern.

Borussia Dortmund – Leverkusen este alt meci tare al rundei în B undesliga. Galben-negrii vor trebui să se descurce fără vedeta Halland, atacantul norvegian acuzând o accidentare la şold. Leverkusen e ca un spital de campanie, cu nu mai puţin de opt jucători indisponibili.

Barca, ploaie de indisponibilităţi

Barcelona a făcut achiziţii importante în această iarnă, aducând din Premier League doi superatacanţi, Pierre Aubameyang de la Arsenal şi Adama Traore, dar numai ultimul ar putea fi pe teren la acest meci, întrucât gabonezul vine după COVID şi după Cupa Africii. Multe absenţe sunt în atac, Ansu Fati şi Depay, cele mai importante, dar şi apărare: Sergi Roberto, Eric Garcia, Lenglet şi Umtiti.

Carlo Ancelotti a avut puterea de a recunoaşte că echipa sa, Real Madrid, se află într-o criză după elminarea la Bilbao din Cupa Spaniei şi egalul smuls cu greu acasă modestei Elche, care a avut 2-0. Şi la jocul cu Granada va lipsi, accidentat, golgeterul Karim Benzema, în atac marea responsabilitate fiind acum pe brazilianul Vinicius.

Derby de Milano se joacă pentru titlu

Cel mai aşteptat meci de top din Europa în weekend are loc pe San Siro din Milano, celebrul joc concitadin Il derby della Madonnina. Inter e lider în Serie A, cu patru puncte peste rivala din acest meci şi peste Napoli. O victorie a actualei campioane ar mări distanţa la şapte puncte de Milan, cum la fel de bine succesul rossonerrilor o poate micşora la un singur punct.

Milan va avea trei absenţe de marcă, fundaşii centrali Kjaer şi Tomori, dar pierderea cea mai grea va fi a carismaticului golgeter suedez, Zlan Ibrahimovic. Simone Inzaghi nu poate conta doar pe argentinianul Correa în atac şi pe cea a lui Gosens la mijloc, nou venitul de la Atalanta fiind accidentat.