Campionatul European de handbal masculin 2024. Suedia a câştigat medalia de bronz! Germania n-a avut nicio şansă

Suedia a câştigat cu 34-31 meciul împotriva Germaniei, pentru medaliile de bronz. Nordicii au condus tot meciul şi nu le-a dat nicio şansă adversarilor.
28.01.2024 | 17:36
Campionatul European de handbal masculin 2024 Suedia a castigat medalia de bronz Germania na avut nicio sansa
Suedezii au acuzat faptul că golul prin care Franța a egalat la ultima aruncare și a trimis meciul în prelungiri nu ar fi fost valabilă. Sursă foto: lequipe.fr
28-01-2024
15:41

Suedia a câştigat medaliile de bronz!

Suedia a câştigat finala mică de la Campionatul European de handbal masculin. Nordicii au trecut cu 34-31 de Germania. Omul meciului a fost ales Andreas Palicka, portarul care a făcut minuni în poarta Suediei.

Germania rămâne cu locul patru şi va trebui să treacă prin turneul pre-olimpic pentru a participa la Jocurile Olimpice de la Paris. Felix Claar şi Renars Uscins au fost cei mai buni marcatori din finala mică, cu câte 8 goluri fiecare. De la ora 18:45 se joacă finala mare, între Danemarca şi Franţa.

27-01-2024
13:37

Protestul Suediei, respins de Comisia de Disciplină a EHF

Franța a câștigat dramatic duelul cu Suedia din prima semifinală a Campionatului European de handbal masculin. Naționala din Hexagon s-a impus după prelungiri, scor 34-30. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal (27-27).

Francezii au egalat la ultima fază a timpului regulamentar după o aruncare de la 9 metri cu zid. Elohim Prandi a marcat cu o execuție din cădere la vinclu, însă suedezii au acuzat că handbalistul francez a ridicat neregulamentar piciorul în momentul execuției.

Comisia de Disciplină a Federației Europene de Handbal a fost notificată de un protest al Federației Suedeze de Handbal. Nordicii au protestat pentru că arbitrii nu au mers la arbitrajul video pentru a revedea faza controversată din care francezii au înscris la ultima fază.

Totuși, Comisia de Disciplină a respins protestul Federației Suedeze de Handbal. „După o evaluare atentă a situației, juriul a stabilit că este la discreția arbitrilor EHF și nu obligația de a utiliza tehnologia VR.

VR este folosit doar atunci când arbitrii au îndoieli serioase cu privire la luarea deciziei corecte sau când nu pot vedea corect situația. Este doar decizia arbitrilor sau a delegatului dacă să folosească VR.

Decizia de a nu utiliza VR intră în domeniul de aplicare al Regulamentului EHF, precum și al Regulamentului EHF EURO și va fi considerată ca fiind faptă și, prin urmare, decizie finală, nefiind supusă niciunui protest.

Prin urmare, protestul este respins ca inadmisibil”, se arată pe site-ul oficial al EHF. Suedezii au dreptul să depună apel până sâmbătă, 27 ianuarie, ora 20:00.

26-01-2024
21:48

Suedia acuză golul marcat de Franța la ultima aruncare

Francezii au primit o lovitură de la 9 metri în chiar ultima secundă, iar Elohim Prandi a înscris la vinclu din cădere după ce a evitat blocajul. Nordicii acuză faptul că handbalistul francez ar fi ridicat nepermis piciorul în momentul elanului.

”Reușita nu trebuia validată! E nedrept. Am fost scoși din competiție”, a declarat Glenn Solberg, antrenorul secund al naționalei suedeze, susținut de Claus Moller Jakobsen, expert la televiziunea daneză: ”E un scandal imens! Sunt furios, nici nu vreau să mă gândesc ce simt suedezii”.

Expertul postului Viaplay, Ole Erevik, a fost de aceeași părere că golul Franței trebuia anulat: ”E un gol neregulamentar. Nu are voie să facă asta. Regulile trebuie respectate! E o eroare imensă de judecată. Arbitrii aveau dreptul să revadă acțiunea la sistemul VAR. Erau obligați să meargă! Nu poți greși într-un astfel de moment al turneului”.

Imediat după încheierea semifinalei, în urma căreia Franța s-a calificat în marea finală, oficialii suedezi au depus o contestație oficială.

”Federația Europeană de handbal confirmă faptul că Federația din Suedia a depus o reclamație oficială în urma semifinalei cu Franța, de la Euro 2024 de handbal masculin. Plângerea este analizată în aceste momente. Rezultatul urmează să fie anunțat”, se arată în comunicatul EHF.

26-01-2024
21:19

Danemarca - Franța e marea finală de duminică

După ce Danemarca a trecut de Germania, iar Franța de Suedia, cele două formații se vor duela în marea finală de duminică, de la ora 18:45. Meciul va putea fi urmărit live pe Digi Sport și Prima Sport, dar și pe FANATIK.RO în format live text.

26-01-2024
19:31

Germania - Danemarca 26-29

Vezi aici cele mai interesante faze.

Min. 60 – Danemarca reușește să o învingă pe Germania și se califică în finala turneului. Scor 26-29.

Min. 55 – Danemarca este cu un pas mai aproape de finala cu Franța. Scor 22-27.

Min. 50 – Gazdele nu reușesc să revină, iar Danemarca conduce meciul înainte de ultimele 10 minute ale duelului. Scor 21-23.

Min. 45 – Danemarca păstrează avantajul de două goluri împotriva gazdelor. Scor 18-20.

Min. 40 – Danezii preiau pentru prima dată conducerea în fața Germaniei. Scor 17-19.

Min. 35 – Reveniți de la pauză cu forțe proaspete, danezii egalează gazdele. Scor 15-15.

Min. 30 – Germanii au preluat conducerea la pauză. Scor 14-12.

Min. 25 – Danezii reușesc să egaleze din nou. Scor 10-10.

Min. 20 – Germania preia din nou conducerea în fața danezilor. Scor 9-8.

Min. 15 – Meci de foc între Germania și Danemarca. După primul sfert de oră duelul este foarte echilibrat, iar oaspeții egalează din nou. Scor 7-7.

Min. 10 – Danemarca revine în meci și îi egalează pe germani. Scor 5-5.

Min. 5 – Gazdele domină primele minte ale duelului cu danezii. Scor 3-1.

Min. 1 – Start de meci!

26-01-2024
16:45

Franța - Suedia 34-30

Vezi aici cele mai interesante faze

Final de meci – Campioana olimpică Franța s-a calificat în finala Campionatului European, după ce a învins Suedia, campioana en-titre, scor 34-30 după prelungiri.

Min. 65 – Prima repriză a prelungirilor este dominată clar de Franța. Scor: 30-28.

Min. 60 – Franța egalează uluitor la ultima fază cu o aruncare de la 9 metri și meciul intră în prelungiri.

Min. 52 – Revenire spectaculoasă pentru nordici care trec la conducere. Scor 22-23.

Min. 44 – Suedia a egalat, dar Franța a reacționat imediat și s-a distanțat din nou. Scor: 21-19.

Min. 36 – Suedia începe în forță partea secundă și se apropie vertiginos. Scor: 18-16.

Min. 30 – Francezii fac o primă repriză de vis și intră la cabine cu un avantaj consistent. Scor 17-11.

Min. 25 – Nordicii dau semne de revenire și mai strâng rezultatul. Scor: 15-10.

Min. 18 – Franța continuă să domine jocul și se distanțează pe tabelă. Scor: 13-7.

Min. 12 – Deși a avut o penalizare de 2 minute, Franța s-a descurcat mai bine și a trecut în avantaj: Scor: 7-4.

Min. 5 – Start echilibrat de meci în care ambele formații marchează. Scor: 3-3.

Start de meci!

Naționala Franței caută revanșa în fața Suediei, deținătoarea trofeului, după ce a fost învinsă în faza semifinalelor la Euro 2022.

26-01-2024
15:55

Ungaria, victorie la limită cu Slovenia

Echipa națională a Ungariei a încheiat pe locul 5 Campionatul European de handbal feminin, după ce a învins într-un meci de clasament, reprezentativa Sloveniei.

Maghiarii s-au impus cu scorul de 23-22, într-un joc extrem de tensionat și în care cel mai bun jucător de pe teren a fost desemnat portarul sloven Klemen Ferlin.

Pentru Ungaria este cea mai bună performanță din istorie la un Campionat European.

24-01-2024
21:10

Rezultate de miercuri, 24 ianuarie

Naționala de handbal a Franței a reușit victoria cu numărul 5 din tot atâtea partide prin succesul înregistrat în fața Ungariei, scor 35-32. Un rezultat surprinzător în Grupa A este înfrângerea Germaniei care a capitulat în fața Croației, scor 24-30. Astfel, s-au stabilit echipele ajunse în semifinale:

Rezultate de marți, 23 ianuarie

Olanda și Portugalia au oferit un meci pe muchie de cuțit în cadrul grupei secunde de la Campionatul European de handbal masculin. Cele două națiuni s-au luptat cap la cap și au terminat la egalitate, scor 33-33. În celălalt meci al grupei, Suedia nu a reușit să profite de pasul greșit făcut de Danemarca și s-a văzut învinsă de către Norvegia, scor 33-23.

Danemarca, prima înfrângere după 27 de partide

Campionatul European de handbal masculin a adus o surpriză majoră, întrucât favorita Danemarca a fost învinsă de Slovenia cu scorul de 28-25, punând astfel capăt unei impresionante serii de 27 de meciuri fără înfrângere pentru nordici.

Acest rezultat a plasat Slovenia pe locul 3 în grupa principală 2 și a asigurat echipei slovene un loc la Turneul Preolimpic. În urma acestui meci, Danemarca rămâne cu 8 puncte în clasament, 4 victorii și o înfrângere.

“Nu e o dezamăgire atât de mare. Ăsta este riscul pe care și-l asumi când odihnești 3 jucători de bază. Se poate întâmpla. Noi jucăm mereu la victorie, dar nu e un sfârșit de lume dacă pierdem”, a declarat Nikolaj Jacobsen, selecționerul Danemarcei.

22-01-2024
18:55

Rezultate de luni, 22 ianuarie

Echipa națională a Franței s-a calificat în semifinalele Campionatului European de handbal masculin, după ce a învins Austria, scor 33-28, în faza grupelor principale.

Rezultate de duminică, 21 ianuarie

Danemarca este prima echipă calificată în semifinalele Campionatului European de handbal masculin, după ce a învins Norvegia, scor 29-23.

Rezultate de sâmbătă, 20 ianuarie

Echipa națională a Franței a învins Islanda, scor 39-32, și a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal masculin.

Reprezentativa Austriei a mai reușit un rezultat fabulos, remizând în fața Germaniei, scor 22-22.

Rezultate de vineri, 19 ianuarie

Echipa națională a Danemarcei a reușit o victorie la limită în fața Suediei și a devenit favorită la câștigarea grupei principale de la Campionatul European de handbal masculin.

Rezultate de joi, 18 ianuarie

Echipa națională a Austriei a mai reușit o surpriză de proporții la Campionatul European de handbal masculin, reușind să învingă Ungaria.

Rezultatele de miercuri, 17 ianuarie

Miercuri, 17 ianuarie, a început faza a doua a turneului final al Campionatului European de handbal masculin, cu meciurile din prima etapă a grupelor principale. Iată în continuare rezultatele.

Spania, eliminată de la Campionatul European de handbal masculin

Spania a fost eliminată prematur de la Campionatul European de handbal masculin. Ibericii au remizat cu Austria într-un meci de-a dreptul dramatic, scor 33-33, în ultima etapă a grupei B în care România a terminat pe ultimul loc.

Punctul obținut de Spania nu a fost suficient pentru a prinde un bilet în grupele principale. Astfel, mai departe au mers Croația și Austria cu 5, respectiv 4 puncte.

Spania, campioană europeană în 2018 și 2022, a părăsit competiția și a rămas doar cu victoria în fața României. Ibericii au suferit cel mai drastic eșec din istoria turneului final, scor 39-29 în fața Croației.

Programul și televizările de marți, 16 ianuarie

Învinsă categoric de Austria și de Spania, naționala de handbal masculin a României va susține marți ultimul joc din Grupa B a Campionatului European contra Croației. Partida va începe la ora 19:00 (ora României) și va fi transmisă în direct pe posturile de televiziune Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Iată în continuare programul complet al zilei și televizările:

Grupa A

• ora 19:00 Macedonia de Nord – Elveția (Prima Sport 2)
  • ora 21:30 Franța – Germania (Digi Sport 3 și Prima Sport 3)

Grupa B

• ora 19:00 Croația – România (Digi Sport 1 și Prima Sport 1)
  • ora 21:30 Spania – Austria (Digi Sport 4)

Grupa C

• ora 19:00 Serbia – Muntenegru
  • ora 21:30 Islanda – Ungaria (Prima Sport 2)
15-01-2024
21:16

Slovenia și Suedia, victorii dramatice la Euro 2024

Slovenia a trecut la limită de Norvegia, scor 28-27, în ultima etapă a Grupei D la Campionatul European de handbal masculin. Cele două naționale merg împreună în grupele principale ale turneului final.

Tot luni seară, Suedia s-a impus la un singur gol diferență, scor 29-28, în fața Olandei. Nordicii merg în grupele principale cu maximum de puncte, în timp ce Olanda s-a calificat mai departe de pe locul secund.

România nu a reușit să țină piept Spaniei, 24-36

Naționala de handbal a României a pierdut al 2-lea meci de la Campionatul European de handbal masculin 2024. Runda a înregistrat și două rezultate atipice pentru acest nivel. Elveția – Franța și Croația – Austria au terminat partida la egalitate.

Norvegia s-a împiedicat cu Insulele Feroe

Naționala de handbal masculin a Insulelor Feroe a făcut prima surpriză de la Campionatul European, reușind să scoată un rezultate de egalitate, scor 2-6-26, în fața puternicei formații a Norvegiei.

Feroezii au reușit egalarea la ultima fază, cu trei secunde înainte de finalul jocului, dintr-o lovitură de la 7 metri.

Ionuț Iancu, remarcatul naționalei României

Portarul naționalei de handbal masculin a României, Ionuț Iancu, a avut parade extraordinare în meciul pierdut cu Austria, scor 24-31, la Campionatul European, și una dintre acestea a fost inclusă în topul zilei de EHF.

Iancu a blocat cu un reflex uluitor o minge extrem de dificilă la un contraatac al austriecilor, iar oficialii EHF l-au inclus pe locul 3 într-un top al celor mai tari parade ale zilei de vineri, 12 ianuarie, de la Euro.

Și omologul din poarta Austriei, Constantin Mostl, a prins acest top, ocupând locul 5. Parada zilei i-a aparținut ungurului Kristof Palasics, care a scos cu piciorul o aruncare a unui jucător din Muntenegru.

12-01-2024
07:24

Rezultatele de vineri, 12 ianuarie

A treia zi de competiție la Campionatul European de handbal masculin din Germania a adus-o pe teren și pe România. Naționala lui Xavi Pascual a debutat la turneul final contra Austriei. „Tricolorii” au pierdut la scor, 24-31, deși în prima repriză au lădat impresia că pot să producă o mare surpriză. Surpriză care s-a produs în celălalt meci al Grupei B, în care Croația a trecut de Spania la zece goluri diferență!

Rezultatele partidelor de joi, 11 ianuarie

A doua zi de la Campionatul European de handbal masculin din Germania a programat nu mai puțin de 6 partide.

Germania, victorie la scor

Echipa națională de handbal masculin a Germaniei a învins reprezentativa Elveției într-un meci din prima etapă a Campionatului Mondial.

Pe stadionul Merkur Spiel-Arena din Dusseldorf, în fața a 53.586 de spectatori, nemții s-au impus cu 27-14 și se află pe primul loc în clasamentul Grupei A, la egalitate de puncte cu Franța, dar cu golaveraj superior.

10-01-2024
19:06

Franța, succes categoric la debut

Naționala de handbal masculin a Franței a învins lejer Macedonia de Nord, scor 39-29, în prima partidă de la Campionatul European din Germania.

Întâlnirea din Grupa A a avut loc pe Merkur Spiel-Arena din Dusseldorf, un stadion cu o capacitate de 54.600 de locuri, și a fost echilibrată doar în primele sale 15 minute, în care nord-macedonenii s-au ținut de tripla campioană europeană.

Tot pe stadionul din Dusseldorf se va desfășura și al doilea meci de la Europeanul de handbal masculin, în care gazda Germania va întâlni Elveția, tot în Grupa A.

România revine după o pauză de 28 de ani la Campionatul European de handbal masculin. “Tricolorii” au participat ultima dată în 1996, dar au reuşit să rupă blestemul sub comanda lui Xavi Pascual.

Campionatul European de handbal masculin 2024! Programul și televizările

Euro 2024 se desfăşoară în Germania, între 10 şi 28 ianuarie. Iar la meciul de deschidere se va bate recordul mondial de asistenţă la un meci de handbal. Pe stadionul din Dusseldorf sunt aşteptaţi 54.000 de fani la meciul Germania – Elveţia.

Dar, stadionul din Dusseldorf va fi folosit doar la primele două meciuri ale turneului final. Cinci alte arene vor găzdui meciurile de la această ediţie: Lanxess Arena din Koln, Mercedes-Benz Arena din Berlin, Barclaycard Arena din Hamburg, SAP Arena din Mannheim şi Olympiahalle din Munchen.

Grupele Campionatului European de handbal masculin 2024. Se califică primele două clasate!

România îşi va desfăşura meciurile din grupă la Mannheim, în arena care are o capacitate de 13.200 de locuri. “Tricolorii” sunt într-o grupă cu Spania, Croaţia şi Austria. Primele două clasate merg în grupele principale.

În total sunt şase grupe preliminare a câte patru echipe. Se califică primele două formaţii ale grupei, repartizate în două grupe principale a câte şase echipe fiecare. La final, primele două clasate sunt în Final Four.