România are 6 jucătoare în top 100 WTA. Simona Halep rămâne pe locul 9, salturi spectaculoase pentru Irina Begu, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian

România are nu mai puțin de 6 jucătoaree în prima sută mondială. Halep se menține în top 10, în timp ce Begu și Cîrstea ocupă locurile 33, respectiv 39.
19.09.2022 | 10:52
Romania are 6 jucatoare in top 100 WTA Simona Halep ramane pe locul 9 salturi spectaculoase pentru Irina Begu Ana Bogdan si Jaqueline Cristian
Irina Begu a devenit a doua rachetă a României după triumful de la WTA Țiriac Foundation Trophy. Sursă foto: Sport.pictures.eu

Tenismenele din România au cucerit 3 titluri în săptămâna 13-18 septembrie. Begu, Cristian și Țig au câștigat fiecare câte un trofeu și acum munca a fost răsplătită. Clasamentul WTA a fost actualizat, iar sportivele din România au urcat considerabil în clasament.

Trofee pentru Irina Begu, Jaqueline Cristian și Patricia Țig

Irina Begu și-a respectat statura de favorită a publicului și a cucerit titlul de la București. Astfel, sportiva a urcat 8 locuri în clasamentul WTA și a redevenit a doua rachetă a României. Begu ocupă de luni locul 33 WTA, cu un total de 1424 de puncte. Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur la București și a coborât o poziție până pe locul 39 WTA.

Ana Bogdan continuă seria bună. Aceasta s-a oprit în semifinalele turneului WTA de la Portoroz, fiind învinsă de Elena Rybakina, campioana de la Wimbledon. La Portoroz, Ana a învins jucătoare precum Haddad Maia, Tomljanovic sau Zidansek. 11 locuri a urcat Ana Bogdan, care ocupă cea mai înaltă clasare a carierei, locul 54 WTA, cu 982 de puncte.

Jaqueline Cristian a revenit cu un trofeu după accidentarea oribilă suferită în luna februarie. Jucătoarea în vârstă de 24 de ani a câștigat turneul ITF de la Le Neubourg și a făcut cel mai spectaculos salt dinrte românce. Tânăra jucătoare a ajuns pe locul 68 WTA, după ce a avansat 19 poziții. Jaqueline ocupă de luni locul 68 WTA, la 10 locuri distanță de cea mai bună clasare a carierei, poziția 58, atinsă la 31 ianuarie 2022.

Simona Halep rămâne în top 10 WTA

Deși nu a evoluat la niciun turneu după eliminarea prematură de la US Open, Simona Halep a reușit să se mențină în top 10 WTA. Campioana de la Roland Garros și Wimbledon se află pe locul 9, cu 3025 de puncte, însă este puțin probabil ca românca să încheie anul în primele 10 ale lumii.

De curând, Halep a anunțat că nu va mai participa la niciun turneu în acest an din cauza operației suferite la nas. Astfel, jucătoare precum Kasatkina, Garcia, Muguruza sau Kudermetova o pot depăși în clasament pe Simona.

După o pauză de un an și 2 luni, Patricia Țig a revenit pe terenul de tenis. Românca s-a impus atât la simplu, cât și la dublu în turneul ITF de la Varna, dotat cu premii totale în valoare de 15.000 de dolari.

Gabriela Ruse este ultima tenismenă din România clasată în prima sută mondială. Gabi se află pe locul 94 WTA, cu 673 de puncte.

Iga Swiatek domină circuitul WTA. Număr dublu de puncte față de locul 2 WTA

Iga Swiatek, proaspăt campioană la US Open, domină circuitul WTA. Poloneza, în vârstă de doar 21 de ani, a acumulat 10.365 de puncte față de doar 5275 ale lui Ons Jabeur, care ocupă poziția secundă în clasament.