Dan Petrescu, o singură înfrângere europeană în 11 mecuri jucate în Gruia! Adică doar 9,09%! Video

30.10.2020 | 00:13
Dan Petrescu o singura infrangere europeana in 11 mecuri jucate in Gruia Adica doar 909 Video

Dan Petrescu a condus pe CFR Cluj la un nou meci cu punct și are un procentaj foarte bun al partidelor încheiate fără înfrângere „acasă”, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia, în cupele europene, 10 din 11! Adică 90,91%!

CFR Cluj terminat la egalitate, e drept, destul de chinuit, cu Young Boys Berna, 1-1 în a doua etapă a grupelor Europa League și conduce grupa A la golaveraj, cu 4 puncte după ce în prima rundă a învins cu 2-0 pe ȚSKA Sofia chiar în capitala Bulgariei.

Surprinzător, Lazio nu a reușit să câștige pe „Olimpico” cu echipa sofiotă și are tot 4 puncte, după 2-1 cu Young Boys la Berna și 0-0 cu ȚSKA Sofia la Roma.

Dan Petrescu a pierdut un singur meci din cele 11 jucate în Gruia în cupele europene. Procentaj foarte bun, doar 9,09%

Dan Petrescu a dus pe CFR Cluj la al patrulea titlu de campioană în 2018, după 6 ani de la cel precedent. N-a stat să „încerce” Europa cu echipa pe care o crease, a plecat pe mulți bani în China, la Guizhou Hengfeng.

A revenit în Gruia mult mai repede decât se aștepta chiar și el, în martie 2019 și a câștigat cu CFR al cincilea ei campionat. N-a mai plecat după banii în alte zări de conturi pline și a reușit o campanie europeană remarcabilă.

Eliminat doar în play-off-ul Champions League 2019-2020, după 3 tururi preliminare, „Bursucul” a dus pe CFR în primăvara Europa League după un parcurs solid în grupe.

Din cele 8 meciuri europene jucate „acasă”, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia, Dan Petrescu a pierdut doar unul, cel cu Slavia Praga din play-off-ul Champions League.

Record de puncte, 12, în grupa din Europa League din sezonul trecut

În grupa de Europa League „Bursucul” le-a câștigat pe toate, după ce în tururile preliminare din Champions League reușise două victorii și un egal. Care egal, 1-1 cu Celtic Glasgow, trebuie reamintit, a fost urmat de o senzațională victorie cu 4-3 în Scoția și calificarea în play-off.

Cu 12 puncte, record pentru echipele românești în grupele cupelor europene (cele 3 victorii de „acasă” amintite plus încă una în Franța, la Rennes), CFR Cluj s-a calificat în 16-le Europa League, unde a fost eliminată de Sevilla fără să piardă: 1-1 în Gruia și 0-0 pe stadionul „Ramón Sánchez Pizjuán” din capitala Andaluziei.

Sezonul european 2020-2021 a fost schilodit, la fel ca toate competițiile sportive, și nu numai, de pandemia mondială de COVID-19 și calificările în grupe s-au jucat după un sistem adaptat situației epidemiologice, într-o singură manșă, gazda fiind stabilită de hazardul tragerii la sorți.

CFR Cluj a „prins” două meciuri pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” în preliminarii, unul în turul 2 din Champions League, 2-2 cu Dinamo Zagreb (Croația) după prelungiri, pierdut apoi la loviturile de departajare și unul în play-off-ul Europa League, 3-1 cu Kuopion Palloseura (Finlanda).

Nu a pierdut nici partida cu Young Boys Berna, 1-1 după golurile marcate de Rondon (minutul 61), respectiv Fassnacht (minutul 69) și a rămas astfel cu numai o înfrângere europeană cu Dan Petrescu pe bancă, 0-1 cu Slavia Praga lui Nicușor Stanciu (care a executat cornerul din care a înscrsis Masopust), sezonul trecut, în play-off-ul Champions League, pe 20 august 2019. Meci în care Omrani a ratat o lovitură de la 11 m acordată în urma unei decizii VAR…

2-0 cu Celtic Glasgow (0-2 în Scoția)
CFR Cluj s-a clasat pe locul 2 și s-a calificat în 16-le Europa League: 1-1 în Gruia și 0-0 în Spania cu Sevilla.

Champions League 2020-2021

CFR Cluj / Turul 2 preliminar
2-2 cu Dinamo Zagreb după prelungiri (0-1, 2-2), 5-6 la loviturile de departajare (meciul este preluat în statistici ca „egal”, 2-2 în minutul 120, chiar dacă a fost pierdut la loviturile de departajare)

Europa League 2020-2021

CFR Cluj / Play-off
3-1 cu Kuopion Palloseura (KuPS)

CFR Cluj / Grupa A
1-1 cu Young Boys Berna

Dintre toate aceste partide din Gruia, merită amintită distribuția din victoria cu 2-1 în fața lui Lazio Roma, pe 19 septembrie 2019: Giedrius Arlauskis – Andrei Peteleu, Andrei Burcă, Kevin Boli, Mike Cestor, Camora – Alexandru Păun (83 Emmanuel Culio), Damjan Djokovic, Mihai Bordeianu – Lacina Traore (46 Billel Omrani), Ciprian Deac (90 Cătălin Golofca).

Golurile acelei partide memorabile mai ales după pauză, au fost marcate de Ciprian Deac (minutul 41, din penalty), Billel Omrani (minutul 75), respectiv Bastos (minutul 25).

„Bursucul” și-a făcut „încălzirea” cu Unirea Urziceni pentru recordurile bătute cu CFR Cluj

Dan Petrescu a reușit prima sa performanță notabilă ca antrenor în sezonul 2008-2009 când a făcut din anonima Unirea Urziceni campioana României, cu care a avut un parcurs european neașteptat de bun.

Nicio înfrângere în grupa de Champions League (în vremurile acelea campioana României mergea direct în grupe!), ba chiar o victorie istorică în fața unei FC Sevilla cu Ivica Dragutinovic, Jesús Navas, Didier Zokora, Diego Capel, Álvaro Negredo, Frédéric Kanouté în distribuția de start.

Giedrius Arlauskis – Valeriu Bordeanu, George Galamaz, Vasile Maftei, Ersin Mehmedovic, Pablo Brandán – Dacian Varga (88 António Semedo), Ricardo Gomes (90+4 Răzvan Pădurețu), Iulian Apostol, Sorin Frunză (64 Tiberiu Bălan) – Marius Bilașco era formula câștigătoare a lui Dan Petrescu în seara zilei de 24 noiembrie 2009, pe stadionul din Ghencea, cu 18.000 de spectatori în tribune. Victoria a adus-o… sârbul Ivica Dragutinovic, cu un autogol „cauzat” de un șut al lui Pablo Brandán în minutul 45.

Cupa UEFA 2008-2009

Unirea Urziceni / Turul 1
0-2 cu Hamburger SV (după 0-0 în Germania)

Champions League 2009-2010

Unirea Urziceni / Grupa D
1-1 cu VfB Stuttgart (1-3 în Germania)
1-1 cu Glasgow Rangers (4-1 în Scoția)
1-0 cu Sevilla (0-2 în Spania)
Unirea Urziceni a terminat grupa pe locul 3 și s-a calificat în 16-le Europa League: 0-1 pe „Anfield Road” și 1-3 pe „Arena Națională” cu Liverpool.

Din păcate, aceste performanțe ale echipelor românești în primele două competiții europene intercluburi vor rămâne doar o amintire având în vedere unde ne-a aruncat coeficientul și conducerea UEFA începând cu sezonul 2021-2022…

• 19 meciuri fără înfrângere a reușit Dan Petrescu în toate competițiile odată cu egalul 1-1 cu Young Boys Berna, ultimul insucces fiind acel 2-3 cu Universitatea Craiova chiar în Gruia, pe 28 iunie, în etapa 5 din play-off-ul Ligii 1
  • 31,6 ani a fost media de vârstă a primului „11” cu care a început Dan Petrescu meciul cu Young Boys Berna, același ca și în meciul cu ȚSKA Sofia, CFR Cluj stabilind astfel încă un „record”: este cea mai „bătrână” echipă din Europa League!