Germania, cap de pod sau de drum pe „Wembley” cu Anglia? Calea și… cote accesibile apoi spre finală

Germania are meci greu cu Anglia, pe „Wembley”, dar, dacă trece „hopul”, calea spre finală se anunță accesibilă.
28.06.2021 | 21:55
Germania cap de pod sau de drum pe Wembley cu Anglia Calea si cote accesibile apoi spre finala
Germania, cap de pod sau de drum pe „Wembley” cu Anglia? Calea și... cote accesibile apoi spre finală. Sursa foto: colaj FANATIK

Germania va juca cel mai tare joc al optimilor EURO 2020, împotriva Angliei. Îi va fi foarte greu „Mannschaftului” acasă la „perfidul Albion”, pe legendarul stadion „Wembley”, marți seară, de la ora 19:00.

Germania (continuatoarea Germaniei de Vest/RFG) are cele mai bune rezultate din istoria de 61 de ani a campionatului european: 3 titluri (la egalitate cu Spania), 3 finale pierdute, de 3 ori eliminată în semifinale.

Despre șansele Germaniei este foarte dificil să dai un pronostic. Sunt arhicunoscute butadele de genul „Fotbalul e un joc în care 22 de oameni aleargă după o minge timp de 90 de minute, iar la final câștigă Germania”, „Pe nemți ești sigur că i-a bătut abia atunci când îi vezi că s-au urcat în autocar” sau „Cine n-are nemți, să-și cumpere!”.

La EURO 2020, Germania, cu o echipă fără mari vedete care să polarizeze jocul în jurul lor, a părut o echipă „între generații”, cu un antrenor aflat la capăt de drum, Joachim Low, după 17 ani (câți antrenori ai naționalei noastre trebuie să-și pună mandatele cap la cap ca să atingă cifra asta?), majoritari de succes.

Știind că sunt ultimele meciuri pe banca naționalei germane, Joachim Low a mers pe filosofia sa în ceea ce privește sistemul de joc, 3-4-3, deși a fost vehement criticat de mulți conaționali cu nume în fotbal.

Crezul său este că, în lipsa unor super-vedete, gen Kylian Mbappe,  Romelu Lukaku, nu mai vorbim de Cristiano Ronaldo, vedeta trebuie să fie grupul. Unul cât mai omogen. Presa germană scria că naționala Germaniei cu Robert Lewandowski în atac ar câștiga lejer orice competiție.

În aceste condiții nu ar trebui să mire meciurile chinuite cu Franța (0-1) și Ungaria (2-2), ar trebui să mire partida foarte bună cu Portugalia (4-2). Echipă care, însă, și-a arătat limitele chiar și singura victorie de la EURO 2020, 3-0 cu Ungaria, cu goluri în minutele 84, 87 și 90+2.

Prin nume, prin tradiție Germania este între favorite la orice competiție, prin jocul actual, însă, șansele sale la „o foaie de parcurs” lungă la EURO 2020 sunt modeste. Deși au crescut de la începutul turneului final, vezi cotele BETANO pentru câștigătoarea titlului de campioană a Europei.

Cota BETANO „favorită” la „bătălia” Anglia – Germania

Anglia – Germania este de departe principalul punct de atracție al optimilor, nu numai prin valoarea combatantelor, dar și prin tradiția confruntărilor anterioare.

• 32 de meciuri a jucat Anglia cu Germania: 13 victorii, 4 egaluri, 15 înfrângeri, golaveraj 51-42. Au fost luate în evidență întâlnirile cu Germania de Vest (RFG) în perioada 1949-1990, fără cele 4 meciuri (toate amicale) pe care Anglia le-a jucat cu Republica Democrată Germană (RDG), 3 victorii și un egal, golaveraj 7-3.
  • 2,47   3,40   2,85   sunt cotele BETANO pentru „1,X,2” la optimea Anglia – Germania

Ultima întâlnire dintre Anglia și Germania la un turneu final a fost în 2010, la Mondialul din Africa de Sud, în „16-imi”, și s-a încheiat cu un zdrobitor 4-1 pentru nemți.

Chiar dacă de-a lungul timpului au fost puține meciurile încheiate la egalitate între Anglia și Germania, forma actuală a jucătorilor (Anglia a înscris doar două goluri în cele 3 meciuri din grupă, Germania s-a chinuit să se califice) aduce în atenția pariorilor cota BETANO 1,62 pentru „PSFX”.

Drum bun după „turnirul” de lângă Turnul Londrei

Câștigătoarea meciului de foc Anglia – Germania va juca în sferturi cu Suedia sau Ucraina. Echipe oricum sub valoarea insularilor sau nemților, chiar dacă nici aceștia, cum spuneam, n-au impresionat. Ba chiar, în cazul trupei lui Șevcenko, a fost mult sub ceea ce se aștepta și doar jocul rezultatelor a urcat-o în optimi.

Mai departe pe „scară” spre victoria finală, adversarul din semifinale se anunță la fel de accesibil: Danemarca sau Cehia, două echipe solide, dar fără jucători la nivelul Angliei sau Germaniei.

Este clar că atât amfitrionii, cât și oaspeții de pe „Wembley” sunt conștienți că au o mare șansă de a urca în finală, astfel încât înfruntarea de la Londra se anunță cu „armele” pe masă.

3. EURO 1968: nu s-a calificat.
  4. EURO 1972: finală (4 echipe) / 2-1 cu Belgia în semifinale, 3-0 cu URSS în finală.
  5. EURO 1976: finală / 4-2 după prelungiri cu Iugoslavia în semifinale, 2-2 și 3-5 la loviturile de departajare cu Cehoslovacia în finală.
  6. EURO 1980: finală (8 echipe) / 1-0 cu Cehoslovacia, 3-2 cu Olanda, 0-0 cu Grecia, locul 1 în grupă, 2-1 cu Belgia în finală.
  7. EURO 1984: grupe / 0-0 cu Portugalia, 2-1 cu România, 0-1 cu Spania, locul 3 în grupă, după Spania și Portugalia.
  8. EURO 1988: semifinale / 1-1 cu Italia, 2-0 cu Danemarca, 2-0 cu Spania, locul 1 în grupă, 1-2 cu Țările de Jos (pe atunci Olanda) în semifinale.
  9. EURO 1992: finală (prima participare după reunificarea Germaniei) / 1-1 cu CSI (fosta URSS), 2-0 cu Scoția, 1-3 cu Țările de Jos (pe atunci Olanda), locul 2 în grupă, după Țările de Jos,  0-2 cu Danemarca în finală.
  10. EURO 1996: finală (16 echipe) / 2-0 cu Cehia, 3-0 cu Rusia, 0-0 cu Italia, locul 1 în grupă, 2-1 cu Croația în sferturi, 1-1 și 6-5 la loviturile de departajare cu anglia în semifinale, 1-1 și 2-1 după prelungiri cu Cehia în finală.
  11. EURO 2000: grupe / 1-1 cu România, 0-1 cu Anglia, 0-3 cu Portugalia, locul 4 în grupă, după Portugalia, România și Anglia.
  12. EURO 2004: grupe / 1-1 cu Țările de Jos (pe atunci Olanda), 0-0 cu Letonia, 1-2 cu Cehia, locul 3 în grupă, după Cehia și Țările de Jos.
  13. EURO 2008: finală / 2-0 cu Polonia, 1-2 cu Croația, 1-0 cu Austria, locul 2 în grupă, după Croația, 3-2 cu Portugalia în sferturi, 3-2 cu Turcia în semifinale, 0-1 cu Spania în finală.
  14. EURO 2012: semifinale / 1-0 cu Portugalia, 2-1 cu Țările de Jos (pe atunci Olanda), 2-1 cu Danemarca, locul 1 în grupă, 4-2 cu Grecia în sferturi, 1-2 cu Italia în semifinale.
  15. EURO 2016: semifinale (24 de echipe) / 2-0 cu Ucraina, 0-0 cu Polonia, 1-0 cu Irlanda de Nord, locul 1 în grupă, 3-0 cu Slovacia în optimi, 1-1 și 6-5 la loviturile de departajare cu Italia în sferturi, 0-2 cu Franța în semifinale.

* Până la EURO 1992 este vorba de Germania de Vest (RFG).

• 49 de meciuri a jucat Germania (Germania de Vest/RFG și Germania reunită) la turneele finale EURO: 26 de victorii, 12 egaluri, 11 înfrângeri

• (P) 5,50 este cota BETANO pentru „Germania eliminată la penalty-uri la EURO 2020”. Vezi toate cotele aici!