Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Jocurile Olimpice Tokyo 2020 reprezintă competiția care trebuia să se desfășoare în vara anului 2020, dar care, din motive de pandemie de coronavirus, a fost amânată cu un an. Vestea cea mai proastă este că tot din cauza virusului, care se pare că încă pune destule probleme în Japonia, guvernul acestei țări a decis ca să avem prima ediție din istoria modernă a JO fără spectatori.

TVR şi Eurosport transmit JO de la Tokyo 2020

Este cea de-a 32-a ediție a Jocurilor Olimpice de vară, competiția urmând a se desfășura în perioada 23 iulie – 8 august 2021. Programul oficial pentru Jocurile Olimpice de vară 2020 a fost aprobat de către consiliul executiv al CIO la 9 iunie 2017. În România veţi putea urmări desfăşurarea Olimpiadei pe canelele TVR şi Eurosport.

Jocurile vor cuprinde 339 de evenimente în 33 de sporturi diferite, cuprinzând 50 de discipline. Alături de cele cinci noi sporturi care vor fi introduse la Tokyo, vor exista cincisprezece noi evenimente în cadrul sporturilor existente, inclusiv baschetul 3×3, ciclismul freestyle BMX și ciclismul Madison, precum și noi evenimente mixte în mai multe sporturi.

101 sportivi români vor fi prezenţi în capitala Japoniei

Iată programul sporturilor și numărul de evenimente al fiecărei discipline sportive: Atletism (48),  Badminton (5), Baschet (4), Baseball (2), Box (13), Caiac canoe (16), Canotaj (14),  Ciclism (22), Echitație (6), Hochei pe iarbă (2), Fotbal (2),  Gimnastică (18), Golf (2), Haltere (14),  Handbal (2), Înot sincron (2),  Judo (15), Karate (8), Lupte (18), Natație (37), Navigație (10),  Pentatlon modern (2), Polo pe apă (2), Rugby în VII (2),   Sărituri în apă (8),  Scrimă (12),  Skateboarding (4),  Surfing (2),  Taekwondo (8), Tenis de masă (5), Tenis de câmp (5), Tir (15),  Tir cu arcul (5), Triatlon (3).

România va fi reprezentată la aceste Jocuri Olimpice de un număr de 101 sportivi, la 17 discipline sportive. Cel mai tânăr este noul fenomen al nataţiei, David Popovici, 16 ani şi cel mai vârstnic gimnastul Marian Frăgulescu, 40 de ani, la a cincea prezenţă olimpică, la fel ca şi spadasina Ana Maria Popescu.

Cât valorează ca premii o medalie de aur cucerită de un sportiv român

O medalie de aur câştigată la JO de un sportiv român va fi răsplătită cu 75.000 de euro din partea guvernului, 30.000 de euro din partea clubului de la care provine şi un automobil de la sponsorul COR, Toyota. După toate calculele putem spera undeva în jur de opt medalii la această ediţie.

Iată care sunt sportivii români prezenţi la Tokyo pe discipline:

Atletism (10): Florentina Iuşco și Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălțime), Alin Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marș), Rareș Toader (aruncarea greutății), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Alexandru Novac (aruncarea suliței);
Baschet (4): Ancuța Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Cuic (echipa feminină de baschet 3×3);
Box (2): Cosmin Gîrleanu (cat. 52 kg), Claudia Nechita (cat. 57 kg);
Canotaj (36): Alexandru Chioseaua, Florin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoș Aicoboae, Constantin Adam, Florin Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Munteanu (opt rame cu cârmaci, masculin) Maria Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea (opt rame cu cârmaci, feminin) Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu, Cosmin Pascari (patru rame fără cârmaci, masculin) Mădălina Hegheș, Roxana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Popescu (patru rame fără cârmaci, feminin) Iuliana Buhuș, Adriana Ailincăi (dublu, rame feminin) Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă (dublu, rame masculin) Ionela Cozmiuc, Gianina Beleagă (dublu vâsle categorie ușoară, feminin) Ancuța Bodnar, Simona Radiș (dublu vâsle, feminin) Ioan Prundeanu, Florian Enache (dublu vâsle, masculin);
Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Grosu (ciclism pe şosea);
Fotbal (18+4): Marian Aioani, Mihai Popa, Ștefan Târnovanu (portari), Andrei Rațiu, Ricardo Grigore, Andrei Chindriș, Virgil Ghiță, Alexandru Pașcanu, Radu Boboc, Florin Ștefan (fundași), Andrei Ciobanu, Marius Marin, Marco Dulca, Alexandru Dobre, Valentin Gheorghe, Ion Gheorghe, Tudor Băluță, Eduard Florescu, Antonio Sefer, Ronaldo Deaconu (mijlocași), George Ganea, Andrei Sîntean (atacanți) – sunt 4 rezerve care pot evolua în orice moment, dar nu sunt puși la numărătoare;
Gimnastică artistică (3): Maria Holbură, Marian Drăgulescu, Larisa Iordache;
Înot (4): Robert Glinţă, Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber), Bianca Costea (100 m liber);
Kaiac-canoe (2): Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (canoe-2 masculin – 1.000 m);
Judo (3): Andreea Chițu (52 kg), Alexandru Raicu (73 kg) și Vlăduț Simionescu (+100 kg);
Lupte (5): Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Incze (62 kg), Albert Saritov (cat.97 kg, libere), Alin Alexuc Ciurariu (cat.130 kg, greco-romane);
Scrimă (2): Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);
Tenis de masă (4): Eliza Samara, Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs (echipa feminină), Ovidiu Ionescu;
Tir sportiv (1): Laura Ilie (puşcă aer comprimat 10 m);
Tir cu arcul (1): Mădălina Amăistroaie;
Tenis (3): Mihaela Buzărnescu (simplu), Monica Niculescu/Raluca Olaru (dublu feminin);
Triatlon (1): Felix Duchampt.

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT